Skocz do zawartości

Pierwszy RIS


chelseaman96

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niedługo będę warzył RISa, co myślicie o takiej recepturze?

 

RIS około 30 litrów
 

Słody:

 

Pale ale 7,5 kg
Monachijski 5,25 kg
Jęczmień palony 0,9 kg
Caraaroma 0,75 kg
Caramunich II 0,75 kg
Słód pszeniczny (gdzieś z kilogram mi został)
Płatki owsiane 0,6 kg
Płatki jeczmienne 0,6 kg
Carafa I 0,6 kg
Słód wędzony 1 kg
Słód żytni czekoladowy 1kg

 

Chmiele do gotowania:
Amarillo 100 g
Waimea 100 g

 

Zastanawiam się nad dodaniem tych wszystkich płatków. Szczególnie nad dodaniem płatków owsianych bo czy ta wytrawność, którą one dają nie zginie wśród słodu żytniego i płatków jęczmiennych, dzieki którym piwo będzie bardziej oleiste?

Co do chmielenia to chyba nie będę chmielił na zimno. Na początku gotowania wrzuce Waimea'e, a w połowie Amarillo.

Co sądzicie?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości w ilu litrowym garze będziesz to zacierał ?

ja bym płatki odpuścił tak samo i wędzony 

dość ambitny plan jak na czwartą warkę ,pamiętaj tylko że by zadać odpowiednio dużo zdrowych i zahartowanych drożdży 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie nad dodaniem płatków owsianych bo czy ta wytrawność, którą one dają

Coś chyba zgubiłem jak czytałem o tych płatkach :O poza tym to jest 20kg zasypu prawie, zatrzeć to jeszcze nawet nie jest jakiś super problem ale filtracja tego? Ja w 40l garze mieszczę maks 13kg słodów tak żeby mieć normalny stosunek wody do słodu (2,5-3x1). Tutaj trzeba by dodać jakieś 40-50l wody i do tego 20kg słodów :D Ja nie wiem co ludzie mają z tymi RIS'ami na 40blg 30l. Nic to osiągnąć ale nie napisałeś jakie drożdże chcesz użyć i jak to wgl przefermenotwać. 30l? Będziesz to fermentował w 50l beczce ? 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar mam 50l, a co do risa to nie chce 30 stopni, tylko około około 25, a reszta idzie na stouta, bo będę miał drugi garnek. W sumie może serio przegiąłem ze słodami, wędzonego nie chce wyrzucać, może zmniejszyć monachisjki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 50l garnku nie zatrzesz tego efektywnie. Zmniejsz zasyp. Proponuję 10% palonych 10% karmelu a reszta to słód podstawowy. Słody możesz dobrać dowolnie w ramach podanych kategorii. Płatki sobie odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 kg słodu to chyba trochę dużo jak na gar 50 l. Też jestem początkujący i też na 4 warkę rzuciłem się na RIS. Było ciężko, ale dałem radę. ;) Z 14,4 kg słodów uzyskałem ~25 l RISa 24 °P i ~20 l stoutu 13 °P (po gotowaniu). Mam gar 50-litrowy, a zacierałem w 30 litrach wody i brzeczka przednia poszła na RISa, a wysłodziny na stout. Miejsca niby jeszcze trochę miałem w garze, ale jakby było więcej zacieru, to by już trochę niewygodnie się mieszało. Na Twoim miejscu wrzuciłbym ~15 kg słodu i zatrał to w ~30 l wody (na pewno odpuściłbym sobie płatki, a reszta wedle uznania). Ja zasyp miałem taki (słodów ciemnych miałem ~17%, a wrzuciłem je na jakieś ostatnie 20 minut):

- pale ale - 5 kg

- monachijski II - 5 kg

- pszeniczny - 1 kg

- caramunich II - 1 kg

- palony jęczmień - 0,6 kg

- carafa II - 0,6 kg

- pszeniczny czekoladowy - 0,6 kg

- caraaroma - 0,6 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy przy 20 stopniach dzisiaj mam 12 stopni, wiec o temperature się nie martwię.Mam dwa balony 12 i 25 litrów więc miałem plan w nich leżakować, a burzliwą przeprowadzić w dwóch wiadrach od BA. Do tego filtracja sraczwężykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrację da się nawet i na jednym fermentorze przeprowdzić. Przynajmniej mnie się udało. :P Zrobiłem tak, że do fermentora 30 l ze sraczwężykiem wlałem co się zmieściło, spuściłem od razu mętną brzeczkę do kolejnego fermentora, dolałem z gara znowu do fermentora z wężykiem i tak aż przelałem z gara wszystko. Potem przefiltrowałem tę mętną brzeczkę do trzeciego fermentora i zacząłem wysładzanie. Nawet nie musiałem specjalnie długo czekać na ułożenie się złoża, bo prawie od razu leciał kryształ. A młóta miałem prawie cały fermentor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zmodyfikowałem zasyp i wyszło mi coś takiego:


pale ale 6,0 kg
monachijski 4,0 kg
jeczmień palony 1 kg
caraaroma 0,75 kg
caramunich II 0,75 kg
słód pszeniczny 1 kg
carafa I 0,6 kg
słód wędzony 1 kg
żytni czekoladowy 1kg

 

 

W sumie 16 kg zasypu, z czego 16% to słody ciemne, 9,5% karmelowe. Niby za dużo ciemnych ale można zaszaleć chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW co sądzicie o zadaniu THG do RIS'a. Wówczas mielibyśmy coś a'la Belgian Imperial Stout. Mam akurat na stanie i korcie mnie żeby fermentować na nich RIS'a. Na burzliwą planuje zadać drożdże szampańskie. Ktoś kombinował na ww. zestawie ? :)

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.