Jump to content

Gozdawa CBW - Classic Belgian Witbier


Recommended Posts

Szczep górnej fermentacji dedykowany do klasycznego belgijskiego Witbiera. Niska zawartość estrów nie dominuje nad profilem aromatyczno-smakowym, typowym dla tego piwa.

 

·         Temperatura fermentacji 16-25 ºC.

·         Temperatura optymalna 20-24 ºC.

·         Flokulacja średnia

·         Tolerancja na alkohol do 6,8%

 

źródło: Gozdawa

Link to comment
Share on other sites

Jest juz załozony temat dotyczący Drożdży Gozdawa, w temacie są poruszane wszytskie suchary z gozdawy więc założyłem nowe tematy w odpowiednich działach, kto chce poznać opinie o danym szczepie nie musi czytać całego w/w tematu. Sam jeszcze nie miałem okazji feremntować na gozdawskich sucharkach.

Link to comment
Share on other sites

Fermentowałem na tych drożdżach witbiera 12,5 Blg zjadły w ciągu 14 dni tylko do 4 Blg. W butelkach od dwóch tygodni bez oznak przegazowania więc to chyba było wszystko na co je stać. Produkują sporo siarkowodoru. Może to wina zbyt niskiej początkowej temperatury fermentacji bo zacząłem od 17C. Następnym razem fermentowałbym w ponad 20C. Wygląd piwa jest wzorcowy, tzn. słabo flokulują i mętność jest wystarczająca.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oprócz witbierów to chyba dobra opcja na wysokie temperatury otoczenia. Zrobiłem na tych drożdżach a'la krieka - 6L brzeczki mocno chmielonego polskiego Ale, 5L brzeczki z ekstraktu Bruntal (0.8 kg), 2.5 kg wiśni drylowanych na cichą. Polskie ale fermentowane równocześnie na Nottinghamah wyszło tragiczne przez wysokie temperatury a te drożdże poradziły sobie idealnie - piwo neutralne/rześkie mimo fermentacji w temp 25+, klarowne w butelkach, wiśnie wyeksponowane.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.