Skocz do zawartości

AIPA z ekstraktów a IBU


dnt

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, nie znalazłem na forum nic o tym zestawie, więc pytam.

Przymierzam się do mojej trzeciej warki. Kupiłem w sklepie browar.biz zestaw redakcyjny AIPA z ekstraktów II. To ten:
http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_ekstraktow/american_india_pale_ale_2_aipa_16_blg

Chciałem sobie policzyć IBU, bo przysłali ze trzy tony chmielu smile.gif No i na kalkulatorach wyszło mi od 110 do 148 IBU. Czy ja coś źle liczę? Robię to pierwszy raz, więc proszę pomóżcie smile.gif Screeny w załaczniku

Oni dają taki przepis:
Chinnok 25g - 90'
Citra 25g - 60'
Centennial 50g - 30'
Cascade 20g - 15'
Cascade 10g - 10'
Cascade 10g - 5'

Urwie to twarz czy nie? Lubię gorzkie piwa, ale 110-120 IBU to jeszcze nie próbowałem. Atak Chmielu z Pinty ma 58, a zestaw reklamowany był jako podobny smakiem.
Ktoś z Was robił ten zestaw?
 
post-12701-0-79186700-1435339644_thumb.pngpost-12701-0-40827800-1435339645_thumb.pngpost-12701-0-84580500-1435339645_thumb.png
Edytowane przez dnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze - prawdziwe ibu będzie niższe. w zależności od tego jak był przechowywany chmiel może być nawet znacznie niższe. ale chłopaki z pinty też raczej do labu nie wysyłają tylko liczą z bs.

 

nie sprawdzałem tych liczb, ale pewnie jest ok skoro na 3 masz podobnie. twarzy nie urwie, ale przy dobrym odfermentowaniu (jakie drożdże?) może być wyraźnie gorzkie.

jeżeli masz obawy - przesuń chinooka na 60', zwiększ citre dwukrotnie i wsyp na whirpool lub na zimno zamiast gotować i stracić cały jej aromat.

 

a w ogóle skoro ekstrakty to będziesz gotował całą brzeczkę czy robił herbatkę i do fermentatora razem z ekstraktem i mineralką?

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Pun kOmora, drożdże mam Danstar Nottingham - Ale Yeast - takie polecali w sklepie.

 

W instrukcji jest, by gotować ekstrakty w 16 litrach i taką brzeczkę chmielić, albo w 8 przy mniejszym garnku i dopełnić wodą. Tak zrobię, bo mam garnek 20l

 

Citry mam tylko te 25g. Jest jeszcze 50g Mosaic, który wg. instrukcji ma iść na cichą.

Edytowane przez dnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw ilość gotowanej brzeczki na 16 litrów bo wszędzie podałeś 20 litrów więc kalkulatory policzyły większe IBU i wychodzi 110. Przesuń Chinooka na 60 minut bo gotowanie go przez 90 minut i tak chyba niewiele zmienia a zawsze to 30 minut zaoszczędzone. Jak ciągle będzie ci wychodziło za dużo IBU to daj Citre od 30 minuty albo nawet później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No i zrobiłem. Więc piszę, gdyby kogoś interesował ten zestaw.

Zrobiłem jednak według instrukcji i... po 10 dniach w butelkach (instrukcja mówi, że tydzień leżakowania i można pić) jest... smaczne!

Nie jest za gorzkie, gorycz jest dla mnie w sam raz, nie jestem sensorykiem więc nie będę tu wydziwiał z opisami smaku. Powiem tyle, że lubię gorycz i Doctor Brew Double Ipa jest bardziej gorzki.

Zapach piękny, cytrusowy. Piana mocna, drobnobąbelkowa, nie opada aż do samego końca.

Polecam - i nie ma co się bać IBU wyliczonych na wzorach matematycznych, bo matematyka a smak to dwie różne sprawy. Taka nauka dla mnie :)

A poniżej, dla ciekawych, kolor i moja etykietka :)

 

post-12701-0-43604800-1437487342_thumb.jpg

post-12701-0-74331000-1437487355_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.