Skocz do zawartości

Niskie BLG początkowe (5!)


radko

Rekomendowane odpowiedzi

 

Cześć

 

Korzystając z pogody postanowiłem uwarzyć jakieś lekkie, letnie piwo. Ma to być prosty, lekki ale - 4,5 kg słodu pilzneńskiego.

Zacierałem jednotemperaturowo 68C (wysladzanie w 16 litrach wody o temp 75C przez około godzinę).

Po schlodzeniu próbki do 27C balingometr pokazał mi tylko 5 BLG. Spodziewał bym sie, powiedzmy 8-9. 5BLG to zdecydowanie za mało.

Według Brewtarget powinienm użyć 14,5 L. Czy różnica 1,4 wody może spowodować taki spadek BLG? Jesli to nie woda to gdzie może leżeć problem. Z góry dziękuje za popdpowiedzi.

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jest 5 Blg po gotowaniu czy po wysładzaniu?

po wysładzaniu

 

 

 

Sprawdź balingometr czy Ci poprawnie pokazuje. Robiłeś próbę jodową, podczas zacierania?

Balingometr wskazuje poprawnie (woda 20C - 0 BLG)

Proba jodowa wyszła poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wszyscy wiemy, że to nie jest możliwe. No chyba, że masz 30-40 litrów brzeczki nastawnej.

Mam okolo 22 litrów brzeczki. Wiem, wydaje się to być niemożliwe ale jednak taki mam wynik.

 

 

Co właściwie mierzysz?

Chce zmierzyc ile blg ma brzeczka przed gotowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie, opisze całość procesu.

 

- w garze 50 L grzeje 15L* wody do 74C,

- wsypuje ześrutowane słody (4,5 kg) - otrzymuje 68C - utrzumuje tą temp. 60 minut

- proba jodowa pokazuje brak skrobi

- bez wygrzewu delikanie za pomocą 1l plastikowego dzbanka przelewam całosć, delikatnie do wiadra z filtratorem (oplot)

- czekam 20 min na ulozenie sie złoża

- odbieram okolo 1 litra mętnej brzeczki w wlewam z powrotem do wiadra.

- podgrzewam wodę do filtracji (okolo 75C) w trzech partiach (5l, 6l, 4l)**,

- filtracja trwa około godziny

-pobrana próbka do pomairu jest bardzo jasna, balingomierz pokazuje 5 blg

 

*, - 15l to ilosc wody dla 5kg słodu (w stosunku 3:1), dla 4,5 kg powinno byc 13,5l

** - 16l wody do wysladzania, według Brewtarget powinno to byc 14,5l. (na dzień dobry teoretycznie mam o 3 litry za duzo wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbkę pobrałeś z wiadra/gara, do którego wysładzałeś po uprzednim zamieszaniu brzeczki? 

Ostatnio też miałem bardzo kiepską wydajność jak nie robiłem wygrzewu (zacieranie 63 stopnie), ale nie było aż takiej tragedii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Próbkę pobrałeś z wiadra/gara, do którego wysładzałeś po uprzednim zamieszaniu brzeczki?

 

hmm...nie, nie zamieszałem brzeczki. Poprałem probke z wierzchu Czy ma to wpływ na pomiar? Pytam serio bo nie wiem jak zachowuja sie wtedy cukry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprałem probke z wierzchu
-pobrana próbka do pomairu jest bardzo jasna, balingomierz pokazuje 5 blg

Pobrałeś próbkę z całości tych 22 litrów? Skąd dokładnie brałeś tą próbkę bardzo jasną?

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koledzy. Właśnie mierzyłem gęstość brzeczki po gotowaniu - idealne 12 BLG.

Faktycznie wczesniejsza probka musiala byc uboga w cukry, ktore zapewne osiadły blizej dna. (nauka: zamieszkac brzeczke przed pomiarem blg)

 

No i wyszedłem na panikarza, który niepotrzebne zabrał Wam czas za co przepraszam.

Nie mniej jednak dziękuje za pomoc, przy następnych postach postaram się być bardziej rozważny.

 

Poniżej dowód, że faktycznie uzyskałem taki pomiar
5blg.jpg

 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy dziewczyna zaniepokojona brakiem snu i biadoleniem faceta mogła dodać roztwór cukru do piwa w celu podniesienia ekstraktu. Podejrzewam zamach na brzeczkę.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
W dniu 26.06.2015 o 14:38, radko napisał:
 

Koledzy. Właśnie mierzyłem gęstość brzeczki po gotowaniu - idealne 12 BLG.

Faktycznie wczesniejsza probka musiala byc uboga w cukry, ktore zapewne osiadły blizej dna. (nauka: zamieszkac brzeczke przed pomiarem blg)

 

No i wyszedłem na panikarza, który niepotrzebne zabrał Wam czas za co przepraszam.

Nie mniej jednak dziękuje za pomoc, przy następnych postach postaram się być bardziej rozważny.

 

Poniżej dowód, że faktycznie uzyskałem taki pomiar
5blg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi serce podskoczyło do gardła jak zobaczyłem 6blg, a tu w Nowy Rok nie ma się kogo poradzić... na szczęście brać piwna w necie nie próżnuje wiec za radą starszych piwowarów sprawdziłem przyrząd pomiarowy... jakaż była radość jak wynik pomiaru wody z kranu wyszedł jakieś „-5” blg ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.