Skocz do zawartości

syrop skrobiowy


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem u siebie w miasteczku w firmie zaopatrującej piekarnie itp syrop skrobiowy.

coś takiego http://www.zpzlublin.com.pl/syropy.html

 

wydaje się być idealnym surowcem niesłodowanym , stosunek cukrów fermentowalnych do niefermentowalnych jest zbliżony do ekstraktu brzeczki ze słodu (zacieranej na słodko).

 

skład węglowodanowy: N C S

- glukoza [%] 14 - 16 20 - 21 26 - 27

- maltoza [%] 11 - 13 14 - 15 17 - 18

- maltotrioza [%] 10 - 11 12 - 13 13 - 14

- cukry wyższe [%] 61 - 65 52 - 55 42 - 43

 

 

Myślę że dodatek do brzeczki 10-30% nie powinien znacząco wpłynąć na smak piwa.

10 % do piw lekkich

do 30 % w porterach i piwach mocnych będzie mym zdaniem praktycznie niezauważalny.

 

Na pewno syrop taki będzie alternatywą przy brewkitach pomiędzy sacharozą a ekstraktem słodu.

Powinien także być lepszy od cukru piwowarskiego np takiego http://piwowar.com.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&products_id=237&zenid=c4df6da9e13f8ceae6771887ff24006c

 

Rewelacyjnie wygląda cena takiego syropu, wiadro 15 kg kosztuje coś koło 43 zł > czyli ok 2,9 zł/kg

 

 

Oczywiście nie podlega dyskusji temat stosowania dodatków niesłodowanych bo to rzecz indywidualna :rolleyes:

 

jak znajdę chwilkę to w tym tygodniu jeszcze nabędę ten specyfik, oczywiście opiszę rezultaty stosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

@kopyr

Litości!!!

bnp opamiętaj się!!!

Nie idź tą drogą. lol

A dla czego nie ? Możesz swą myśl rozwinąć?

 

Makaron używał cukru piwowarskiego, który wydaje mi się być gorszy od syropu skrobiowego. I jakoś go nikt nie krytykował :D

 

Kij, zaryzykuję, i kupię na próbę. Koncerny tym dosładzają i jest ok, to mi także nie zaszkodzi.

 

@coder

No nie żartuj sobie

Na 1 kg syporu potrzeba ok 2 kg słodu. Słód trzeba zatrzeć przefiltrować itp.

 

Inaczej. Ja mam zamiar dodawać syrop do czego popadnie. Ale ktoś inny może zastąpić syropem dodatek sacharozy czy też glukozy w piwach, które wymagają dodatku cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bnp wyczytuje tylko to co chce wyczytać :D

 

Możesz używać, coś tam zaoszczędzisz; ten syrop ma bardzo ładny profil cukrowy, uważaj, żeby nie przedobrzyć, bo będziesz miał problemy z fermentacją - w cukrze nie ma azotu, magnezu i czegośtam jeszcze co jest potrzebne drożdzom, literatura na ten temat jest szeroka, bo browary nie wiedzieć czemu bardzo się tym tematem interesują i jest sporo badań w tym zakresie, ale nie miałem dotąd potrzeby się w nie wgłębiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@coder

 

ten syrop ma bardzo ładny profil cukrowy

No właśnie ! o to mi także chodzi ! tak jak pisałem skład cukrów jest złożony, podobny do składu brzeczki.

 

uważaj, żeby nie przedobrzyć, bo będziesz miał problemy z fermentacją - w cukrze nie ma azotu, magnezu i czegośtam jeszcze co jest potrzebne drożdzom

Ale teraz wymyśliłeś :rolleyes: Co prawda, faktem jest zmniejszenie ilości przyswajalnego azotu ale no nie przesadzajmy :rolleyes:

 

-czy ludzie dodają do brewkita kilogramy cukru ? i czy maja problemy z fermentacją ?

-czy ludzie dodają (zgonie ze stylem ) sacharozę do brzeczki i maja problemy z fermentacja ?

np do tripla

Jasny kolor i relatywnie lekka treściwość dla piwa tej mocy jest rezultatem użycia słodu pilzneńskiego i do 20% białego cukru

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kopyr
Litości!!!

bnp opamiętaj się!!!

Nie idź tą drogą. lol

A dla czego nie ? Możesz swą myśl rozwinąć?

(...)

Koncerny tym dosładzają i jest ok, to mi także nie zaszkodzi.

Bingo! Tylko, że właśnie nie jest ok. Jak by powiedział Marsellus Wallace it's fucking far from ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak,

Ja nie jestem ortodoksem piwnym, nie neguję każdego piwa typu Tyskie czy inna Perła.

I czasami ze smakiem piję sobie takie piwo.

 

Dla Was (ortodoksów ) koncern to zło totalne i cała otoczka co z nim się wiąże. Czyli "chemia" i inne filtracje i pasteryzacje.

 

Jak w browarze dodaje się syrop skrobiowy to jest źle a jak dodajesz do tripla lub innego domowego piwa 1kg cukru to już jest ok. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w browarze dodaje się syrop skrobiowy to jest źle a jak dodajesz do tripla lub innego domowego piwa 1kg cukru to już jest ok. :D

Różnica jest fundamentalna. W triplu ma być dodatek cukru kandyzowanego, od biedy może być zwykły, bo tak to piwo jest od dziesięcioleci warzone, to składa się na jego profil smakowy. Syropy skrobiowe w piwowarstwie wielkoprzemysłowym mają jedynie obniżyć koszty, są jedynie surogatem, nie służą do osiągnięcia żadnego pożądanego profilu smakowego.

 

To jest mnie więcej tak jak z Lactobacillusem. Jeśli on jest w pilsie, hefeweizen czy maerzenie i piwo jest przez to kwaśne to jest to wada i źle świadczy o piwowarze czy to z browaru komercyjnego czy domowego. Ale już ten sam Lactobacillus w berliner weisse jest nie tylko dopuszczalny, ale wręcz jest elementem obowiązkowym i piwowarzy domowi nieźle główkują jak tą infekcję w kontrolowany sposób odtworzyć w swoim klonie berlinera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większym złem są enzymy.

 

Jeszcze tego ci brakuje: http://www.hussch.com.pl/Piwowarzy.html :D

 

My nie negujemy koncernów tylko ich niektóre wyroby znaczy sie większość ;) , bo lubimy piwo smaczne.

 

Inny cel ma dodanie cukru do Tripla a inny syropu glukozowego z kukurydzy do Lagera. To jest całkiem inna filozofia warzenia, inne składniki, inny chmiel, inne drożdże - to najważniejsze - i inny cel jaki się chce osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja tego nie neguję,

mam możliwość spróbowania syropu skrobiowego jako dodatek niesłodowany.

Czy ktoś próbował ? Nie. A jak zwykle krytyka jest obecna.

Dla czego nie krytykujesz cukru piwowarskiego ?

Czy ja komuś coś narzucam ?

A może się okaże być czymś dobrym do bezstylowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam możliwość spróbowania syropu skrobiowego jako dodatek niesłodowany.

Czy ktoś próbował ? Nie. A jak zwykle krytyka jest obecna.

Bo ja stoję na stanowisku, że nie trzeba wszystkiego spróbować. I jako piwowarzy tradycyjni świadomie powinniśmy narzucić sobie pewne ograniczenia i nie korzystać ze zdobyczy technologii, tylko właśnie odwoływać się do tradycji.

 

Dla czego nie krytykujesz cukru piwowarskiego ?

To do mnie pytanie? Ja go tak samo traktuję jak cukier, jeśli receptura tego wymaga, to ok. W przeciwnym razie jestem jego przeciwnikiem.

 

Czy ja komuś coś narzucam ?

Nie narzucasz, ale jeśli poddajesz ten czy inny surowiec pod dyskusję na forum, to nie możesz oczekiwać, że będę milczał czy od razu mu przyklasnę.

 

A może się okaże być czymś dobrym do bezstylowców.

No właśnie ja nie wiem co z niego dobrego miałoby wyniknąć. Ja żadnych korzyści nie dostrzegam, a wady i owszem. Jeśli potrafisz wyartykułować zalety syropów skrobiowych, to zrób to i będziemy o nich dyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dodatku cukrów do brzeczki więcej niż 10% wypadało by przeprowadzić przerwę białkową - bo przy takim stężeniu drożdże nie będą miały dosyć składników na zdrowy rozwój. No i przy dobrej jakości cukrze/syropie piwo będzie bardziej neutralne smakowo.

Mi osobiście najtaniej jest używanie słodu. Ceny cukru piwowarskiego za kg to 9zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kopyr kończę dyskusję bo i tak nigdy w życiu ze mną się nie zgodzisz.

nie wiem czy kolega żyje w świecie fantazji i naiwności że wszyscy Piwowarzy domowi robią piwa wg tradycji i ich jedynym celem jest zrobienie piwa zgodnie ze stylem nawet jak im to nie smakuje.

 

I jako piwowarzy tradycyjni świadomie powinniśmy narzucić sobie pewne ograniczenia

tak jak w prawie niemieckim :D

Piwowar domowy musi warzyć piwo jedynie ze słodu, wody, chmielu i drożdży. Wszelakie dodatki nie są akceptowalne po groźbą ?

 

widzisz dla mnie nie ma większej różnicy pomiędzy stosowaniem kwasu fosforowego a dodatkiem niesłodowanym.

Nie mówię coderowi że robi jak koncern, że robi źle. A Ty jednak narzucasz mu stosowanie słodu zakwaszającego zamiast kw. fosforowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jako piwowarzy tradycyjni świadomie powinniśmy narzucić sobie pewne ograniczenia

tak jak w prawie niemieckim :D

Piwowar domowy musi warzyć piwo jedynie ze słodu, wody, chmielu i drożdży. Wszelakie dodatki nie są akceptowalne po groźbą ?

Nie ma takiego prawa. Reinheitsgebot występuje już jedynie na etykietach i stanowi dobrowolne samoograniczenie się niektórych browarów. Trawestując św. Pawła wszystko można, ale nie wszystko przynosi korzyść.

 

widzisz dla mnie nie ma większej różnicy pomiędzy stosowaniem kwasu fosforowego a dodatkiem niesłodowanym.

Nie mówię coderowi że robi jak koncern, że robi źle. A Ty jednak narzucasz mu stosowanie słodu zakwaszającego zamiast kw. fosforowego :)

A ja nigdzie nie mówiłem, że pochwalam wszystko co robi coder. Była z tego nawet kiedyś niezła zadyma. ;)

Ja zdecydowanie wybieram słód zakwaszający czy przerwę zakwaszającą niż kwas mlekowy czy fosforowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier ma swoje miejsce w piwowarstwie - gdy chcemy uzyskać piwo wytrawne, szczególnie te mocne: tripel, IPA. Ale to nie ten syrop, on zawiera dużo dekstryn. Dla niego widzę tylko uzasadnienie ekonomiczne, no może można by go użyć w tych miejscach gdzie zwykle się używa puszki ekstraktu słodowego np. w mocnym porterze, wee heavy.

 

Z drugiej strony jednak są piwa, gdzie staję na głowie, żeby wydobyć słodowość, chlebowość piwa - dekokcją, dobrymi słodami, doborem drozdży, i miałbym to narażać, żeby zaoszczędzić 2.50? Nie, na pewno nie do takich piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem 15 kg syropu skrobiowego N-1 (niskoscukrzony) na spółkę z "młodym" piwowarem.

Młody doda zamiast cukru do brewkita a ja do kolejnej warki.

 

Syrop ma konsystencję i kolor gęstego miodu, w smaku delikatnie słodkie( 10 krotnie mniejsza słodycz od sacharozy)

Fajnie smakuje, zeżarłem 3 łych i skoczę chyba po jeszcze 1 :smilies:

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zakupiłem 15 kg syropu skrobiowego N-1 (niskoscukrzony) na spółkę z "młodym" piwowarem.

Młody doda zamiast cukru do brewkita a ja do kolejnej warki.

 

Syrop ma konsystencję i kolor gęstego miodu, w smaku delikatnie słodkie( 10 krotnie mniejsza słodycz od sacharozy)

Fajnie smakuje, zeżarłem 3 łych i skoczę chyba po jeszcze 1 :P

Ile chcesz tego dodać ?

wydej mi sie, że z tym łatwo można przesadzić, bo może wyjść nieźle słodkie. Drożdże nie rusza wyższych cukrów i będziesz musiał się bimbrowymi wspomagać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spokojnie, ten syrop sam sobie w smaku nie jest słodki, jest tylko delikatnie słodki, nie zamula.

zobacz mój 1 post

Myślę że dodatek do brzeczki 10-30% nie powinien znacząco wpłynąć na smak piwa.

10 % do piw lekkich

do 30 % w porterach i piwach mocnych będzie mym zdaniem praktycznie niezauważalny.

ja lubię piwa pełne w smaku, dlatego jestem szczęśliwy że w swej mieścinie kupiłem dodatek który jeszcze bardziej pogłębi mi smak piwska :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja lubię piwa pełne w smaku, dlatego jestem szczęśliwy że w swej mieścinie kupiłem dodatek który jeszcze bardziej pogłębi mi smak piwska :P

jestem pewien że w Twoim mieście kupisz gotowe piwska z takim głębokim smakiem :D

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteks

rada jak ta lala :P

może konkretniej ? Lech ? Tyskie ?

zazdroszczę smaku, jak kolega sensorycznie ocenia tak te piwa :D

 

dodatek syropu skrobiowego chcę osiągnąć piwo treściwe, chcę aby piwsko stanęło na

5 °Blg po fermentacji. Takie lubię.

 

kolega całkowicie nie zna się lub przez te swe "rady" chce wyrazić to co myśli o mym podejściu do domowego piwowarstwa. Lepsza będzie bezpośredniość lub milczenie.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.