Skocz do zawartości

Termometr cyfrowy


LoboV

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni przed moją ostatnią warką natknąłem się w Leroy Merlin na termometr spożywczy. Takie cudo z sondą, skalą temp chyba -30 - 180°C . Zakupiłem i po sprawdzeniu z moim 'starym' rtęciowym sprzętem zakupionym w BA stwierdziłem, że jak najbardziej nadaje się do zastosowań browarniczych. Miałem tylko problemy z umocowaniem go na brzegu garnka więc wpadłem na pomysł przymocowania do mieszadła (mocowanie jest regulowane w zależności od ilości brzeczki w garnku). Wyszło mi takie oto urządzenie:

imgp7812.th.jpg

imgp7821.th.jpg

 

Termometr ma ustawialny alarm, więc zawczasu informuje o zbliżaniu się do określonej temperatury. Polecam wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzydziestu paru warek używamy takiego samego termometru. Nasz wisi okręcony miedzianym drutem na łyżce piwowarskiej położonej w poprzek gara. Sprzęt jest wystarczająco dokładny, a przy okazji informuje również o spadku temperatury ( przestaje "pikać"). Jak dotąd nie wymienialiśmy w nim baterii.

 

goroncopolecamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w niedziele zamówiłem na allegro taki termometr http://www.allegro.pl/item819444348_termometr_cyfrowy_do_wysokich_temperatur_tanio.html Już podobni jedzie do mnie :D W sobotę będzie próba, przedtem używałem również rtęciowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zachęcająco i ma timer. Proszę o relację z użytkowania, też może kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w niedziele zamówiłem na allegro taki termometr http://www.allegro.pl/item819444348_termometr_cyfrowy_do_wysokich_temperatur_tanio.html Już podobni jedzie do mnie :) W sobotę będzie próba, przedtem używałem również rtęciowego.

To będzie dobry zakup, mam podobny w zakresie temp -50-+300 bardzo wygodny mozna go zawiesić lub postawić, sygnały nastawu przekraczanej temp. itd, napewno lepszy od zwykłego termometru, ponieważ wskazanie pojawia się bardzo szybko i odczyt temp cyfrowy to ogromny plus, bedziesz zadowolony z zakupu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda podobna do tego z IKEA - mnie dwukrotnie wpadł do brzeczki i od tej pory oszukuje temp. Warto chyba zabezpieczyć koszulką termokurczliwą połączenie sondy z przewodem.

 

pzdr

flood

Hej.

Jeżeli termometr z IKEA po zalaniu przekłamuje odczyt należy kombinerkami rozgiąć zacisk na "lancy", wyjąć sondę, wysuszyć wszystko (np zostawić lancę na kilka dni na grzejniku lub przy okazji pieczenia wypiec w piekarniku aby pozbyć się resztek wilgoci z wnętrza) i ponownie zmontować uszczelniając np silikonem. Sprawdzone - działa

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zachęcająco i ma timer. Proszę o relację z użytkowania' date=' też może kupię.[/quote']

Termometr sprawdził się wyśmienicie, polecam każdemu, Podnoszenie temperatury i utrzymywanie jej w zakresie jest z nim dużo prostsze, po odpowiednim "zahaczeniu" go sonda unosi się, nie dotyka dna gara. Pomiar temperatury jest bardzo stabilny, bez problemu się go odczytuje. Bardzo przydatny jest Timer :) Tylko faktycznie trzeba zabezpieczyć połączenie sondy z przewodem, bo brzeczka się dostaje do środka i robi zwarcie np: koszulką termokurczliwą, nie trzeb będzie sondy potem suszyć w piekarniku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zachęcająco i ma timer. Proszę o relację z użytkowania' date=' też może kupię.[/quote']

Termometr sprawdził się wyśmienicie, polecam każdemu, Podnoszenie temperatury i utrzymywanie jej w zakresie jest z nim dużo prostsze, po odpowiednim "zahaczeniu" go sonda unosi się, nie dotyka dna gara. Pomiar temperatury jest bardzo stabilny, bez problemu się go odczytuje. Bardzo przydatny jest Timer :) Tylko faktycznie trzeba zabezpieczyć połączenie sondy z przewodem, bo brzeczka się dostaje do środka i robi zwarcie np: koszulką termokurczliwą, nie trzeb będzie sondy potem suszyć w piekarniku :)

Dzięki za info, trochę krótki ten przewód do sondy. Jednak chyba sklecę sobie termometr na DS1820.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
Sonda podobna do tego z IKEA - mnie dwukrotnie wpadł do brzeczki i od tej pory oszukuje temp. Warto chyba zabezpieczyć koszulką termokurczliwą połączenie sondy z przewodem.

 

pzdr

flood

Hej.

Jeżeli termometr z IKEA po zalaniu przekłamuje odczyt należy kombinerkami rozgiąć zacisk na "lancy", wyjąć sondę, wysuszyć wszystko (np zostawić lancę na kilka dni na grzejniku lub przy okazji pieczenia wypiec w piekarniku aby pozbyć się resztek wilgoci z wnętrza) i ponownie zmontować uszczelniając np silikonem. Sprawdzone - działa

tomek

 

Odkopuję stary post. Właśnie mój termometr z IKEA pokazuje mi non stop 31'C. Odgiąłem zacisk, wyjmuję sondę, a tam bagno słodowo-skrobiowe. ;) Mam nadzieję, że po wysuszeniu będzie działać. Nawet nie wiem, kiedy utopiłem sondę. Czy te patenty z rurką termokurczliwą się sprawdzają na dłuższą metę, czy lepiej silikon? Mam silikon sanitarny, ale w końcu nie będę kąpał go w zacierze - jeśli wpadnie do środka, to tylko na chwilkę, w "wypadku" ;). Nada się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te patenty z rurką termokurczliwą się sprawdzają na dłuższą metę

 

Zdefiniuj długą metę :)

U mnie ikeowski termometr, z założoną rurką termokurczliwą, wytrzymał 31 warek. Sam nie wiem kiedy zamokło, możliwe że podczas mycia sprzętu po warzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosuj rurkę silikonową i uszczelnij ją z dwuch stron

Czym uszczelniasz?

silikonem w szczykawce i pod weżyk od strony metalowej sondy i od sprony wtyczki , nie trzeba żałować , musi być dobrze zalano przynajmniej 1,5-2cm z obu końców . Rurka termoskurczliwa nie nadaję się .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka termoskurczliwa nie nadaję się

ale dlaczego wg Ciebie się nie nadaje?

Używam je na co dzień do innych rzeczy i mam porównywanie i... zaczynająć od zakresu temperatur , i koncząć skłądem nie nadającum się do kontaktu z żywnościa . Silikon pod każdym względem znacznie lepiej pracuję , ma grubsze ścianki , nie twardnieję przy niskich temp. co może powodować rozczelnienie . Żeby z nabyciem rurki silikonowej byli by takieś wielkie klopoty to z bidy jakoś i uszło by , ale jak tego dobra na pęczki to niema sensy kombinować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam prosty ( i tani, bo 12 zł) termometr elektroniczny. Końcówka poprawiona taśmą termokurczliwą. Chyba skutecznie, bo kiedy sonda jest w wodzie pomiary są stabilne. Temperaturę otoczenia podaje poprawnie, temperaturę ciała wręcz bardzo dokładnie. Wątpliwości pojawiły się przy gotowaniu brzeczki - za nic nie chciał pokazać więcej niż 95-96 stopni - ale uznałem, że to normalne, bo brzeczka to nie woda. Ale kłopot w tym, że w czystym wrzątku pokazuje to samo.

 

To normalne, czy jednak błąd pomiarowy? Jeśli to drugie, to należy przyjąć raczej, że myli się w całym zakresie, czy to jakaś bolączka w okolicach temperatury wrzenia, a więc do przyjęcia?

 

Jedno piwo zrobiłem z jego pomocą i zastanawiam się , jakie mogą być skutki ewentualnego zaniżania temperatury o 4-5 stopni? Wychodzi mi ma to, że piwo będzie bardziej wytrawne, no i filtracja nie była optymalma. Ale to kwestia tego, od jakiej temperatury zaczynają się pomyłki, jak pisałem w przedziale 20-37 nic nie wskazuje na przekłamania. Wasze termometry pokazują 100 stopni, kiedy mierzycie czysty wrzątek i gotującą się brzeczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tragedii nie ma, musiał byś go sprawdzić z innym termometrem.

Weź pod uwagę to że termometr (szczególnie elektroniczny) przy wyższej temperaturze ma wyższy błąd - jednak fakt, nie powinno to być 5 stopni.

Również temperatura wrzenia zależy od ciśnienia atmosferycznego (tu może być nawet 3 stopnie mniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

3° mniej to dopiero jak ciśnienie zejdzie do ok 940hPa.

Taki wykresik znalazłem w internetach (oczywiście chodzi mi o ten drugi):

fizyka_wykres2.png

 

Jeśli ktoś woli skalę mmHg to jest znacznie łatwiej znaleźć, ale mi nic nie mówi.

 

Jak widać raczej ciśnienie wiele nie wpłynie na wartość pomiaru, ale jest zauważalnym czynnikiem.

 

 

A swoją drogą szukam właśnie termometru, raczej elektronicznego, cena bez większego znaczenia.

Zależy mi an tym by wrzucić sondę w zacier i zapomnieć aż do momentu gdy będzie trzeba zamieszać. A potem to samo podczas gotowania brzeczki i aby zabrzęczał gdy temperatura dobije do 95°C abym wiedział, że czas zdjąć przykrywkę, bo zaraz będzie kipieć.

 

Obecnie mam jeden termometr do pieczenia mięsa i tani elektroniczny z sondą... żadnemu nie ufam. Ten do mięsa coś zaniża ostatnio wskazania (w porównaniu do elektronicznego i stacji pogodowej), a elektroniczny wariuje gdy zamoknie.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używał ktoś takiego termometru? Jakieś opinie? Poza tym, że drogo :)

 

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/laboratorium-piwowarskie/1169-termometr-piwowarski-z-sonda.html?search_query=termometr&results=19

 

Edytowane przez Aziz1926
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.