Jump to content
Sign in to follow this  
LoboV

Mały browarek lepszy od dużego? TVN24

Recommended Posts

Kryzys nie oszczędził nawet producentów piwa - Polacy w pierwszym półroczu 2009 roku kupili o 12,5 procent mniej piw niż po tym samym okresie przed rokiem. Jedyną grupą, która dobrze zniosła kryzys, są lokalne, niewielkie browary. Ich zyski wzrosły nawet o 4 procent.

Mniejsi producenci zajmują jednak niewielki kawałek polskiego rynku - tylko 10 procent. Pozostałą część zagarnęły firmy należące do światowych potentatów i polscy giganci.

 

W III kwartale 2009 r. sprzedaż piwa zmniejszyła się w Polsce o 5 proc. I tak nie jest duży spadek w porównaniu do wyników z pierwszego półrocza, w którym Polacy kupili o 12,5 proc. piw mniej niż przed rokiem. Skutki kryzysu i podwyżki akcyzy odczuwają jednak głównie najwięksi producenci ? Kompania Piwowarska, grupa Żywiec i Carlsberg Polska ? do których należy większość krajowego rynku piwa. Dużo lepiej radzą sobie browary produkujące piwa regionalne. ? W ciągu 10 miesięcy tego roku zwiększyliśmy sprzedaż o 4 proc. Szczególnie udany był dla nas trzeci kwartał, w którym sprzedaliśmy o 22 proc. piwa więcej niż przed rokiem ? mówi "Rzeczpospolitej" Beata Pawłowska, prezes Royal Unibrew Polska, największej firmy produkującej piwa regionalne.

 

Royal Unibrew Polska produkuje lokalne piwo marki "Łomża", znane głównie w północno-wschodniej Polsce. "Łomża" weszła jednak w rynek dalej niż poza lokalny obszar i to jest głównym powodem zysków. ? Pracujemy obecnie nad strategią i nie jest wykluczone, że będziemy chcieli wprowadzić na rynek ogólnopolski nasze kolejne produkty ? zapowiada Beata Pawłowska. Jeżeli tak się stanie, Royal Unibrew nie wyklucza w 2010 r. inwestycji w swoim browarze w Łomży. Ich koszt może być zbliżony do 10 mln zł.

 

Grunt to oryginalność

 

Zdaniem Andrzeja Olkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, producenci piwa nie powinni rywalizować z potęgami, tylko postawić na piwa wyróżniające się od reszty typowych "jasnych" produktów. Tylko oni mają szansę na rozwój. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba browarów regionalnych w Polsce zmniejszyła się o ok. 40 proc., do niemal 30. Te, które chciały walczyć z największymi producentami, w znacznej większości zbankrutowały. Znacznie lepiej wychodziły te, które produkowały piwa niepasteryzowane, ciemne i smakowe.

 

W ciągu trzech kwartałów tego roku o ok. 8 proc. sprzedaż zwiększył na przykład Browar "Jagiełło" z Lubelszczyzny, który warzy m.in. piwa ciemne. Z wyników zadowolony jest także Aleksander Stamm, współwłaściciel wielkopolskiego browaru Fortuna: ? Pomimo trudnej sytuacji na rynku piwa nie zanotowaliśmy spadku sprzedaży - zaznaczył.

 

A browarów i tak mało

 

O kilkanaście procent rośnie w tym roku sprzedaż spółki Van Pur, która kilka miesięcy temu przejęła od Royal Unibrew browar w Koszalinie wraz z marką "Brok". Wzrostem sprzedaży może się także pochwalić Browar "Ciechan" z Ciechanowa, działający głównie na Mazowszu. ? Udaje się nam poprawiać wyniki, od kiedy niemal dwa lata temu zdecydowaliśmy się na zmianę strategii. Postanowiliśmy wówczas, że przestajemy rywalizować z największymi firmami i przestawiamy się na produkcję rzemieślniczą, w której liczą się wysoka jakość i oryginalność ? potwierdza skuteczność innej taktyki Marek Jakubiak reprezentujący ciechanowski browar.

 

Polska jest jednak mocno "zacofana", jeśli chodzi o lokalnych producentów piwa. Niemcy produkują trzy razy więcej piwa niż w Polsce, a browarów jest 20-krotnie więcej - 1,3 tys. Większość z nich produkuje piwa regionalne. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, gdzie działa ponad 700 browarów, a rocznie trafia tam na rynek ok. 50 mln hl piwa. W Czechach, gdzie produkcja piwa jest o ok. 40 proc. niższa niż w Polsce, działa ok. 130 producentów. Mimo zbliżonej produkcji, o połowę mniej browarów ma Hiszpania.

Więcej: http://www.tvn24.pl/0,1630042,0,1,maly-browarek-lepszy-od-duzego,wiadomosc.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.