Skocz do zawartości

cóż porabiać w lato?


Rekomendowane odpowiedzi

Powinno być dobrze. Na nic mocnego sie nie zapowiadało. Nie sądzę by ponad 27°C wzrosła temperatura (a to gorna granica zakresu optymalnej temperatury fermentacji), ale zobaczymy :)

Mimo wszystko uważam te drożdże dobrym rozwiązaniem na lato, bo przy odrobinie wysiłku na chłodzenie fermentora można w miare czyste piwa otrzymywać. Choć ja celowo nie chłodziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Coś koło tego, po 3-5 dniach, w stylach estrowych, 22-23°C będzie ok

A mógłbyś mi podać kilka takich estrowych stylów ? To nie zaczepka, tylko pytanie nowicjusza :)

 

Ja mam zamiar w okresie wakacyjnym zrobić kilka warek jeszcze. Punktem wyjścia będzie wstawienie do kuchni, na zimną posadzkę skrzyni ze styropianiu. Żona z dziećmi jedzie na wieś na wakacje (i to dwukrotnie !) więc miejsca i czasu na burzliwą będzie. Do skrzyni dwa duże pety i ich wymiana przed wyjściem i po powrocie z pracy. Powinno się udać. Zacznę od belgijskich stylów chyba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przede wszystkim daj znać za kilka tygodni jak z fuzlami.

 

Daję znać. Fuzli nie zarejestrowano. Piękne brzoskwinie/morele + cytrusy od amerykańców. Żałuję teraz, że nie rejestrowałem temperatury fermentacji, bo chciałbym powtórzyć to piwo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przede wszystkim witam wszystkich Użytkowników, gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum... Chciałem zapytać się Was jak to jest w końcu z tą temperaturą podczas fermentacji, lepiej utrzymywać stała czy podnosić z czasem? Pytam, gdyż uwarzyliśmy z kumplami w niedzielę dwie warki po 40l każda, pierwsze to Żytnie AIPA, drugie zaś Tasmanian Red Ale. Samo zadanie drożdży nastąpiło w dość dopuszczalnej temp (ok.20°), natomiast wiemy jaką mamy obecnie pogodę i temp z każdym dniem rosła, a dziś osiągnęła w pomieszczeniu z fermentorami 24° (wiem, kiepsko). I tu przychodzi czas na moje główne pytanie, chcę budować jutro pojemniki ze styropianu do chłodzenia, tylko czy jest sens w obecnej fazie fermentacji schładzać piwo? Pozdr. , Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim witam wszystkich Użytkowników, gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum... Chciałem zapytać się Was jak to jest w końcu z tą temperaturą podczas fermentacji, lepiej utrzymywać stała czy podnosić z czasem? Pytam, gdyż uwarzyliśmy z kumplami w niedzielę dwie warki po 40l każda, pierwsze to Żytnie AIPA, drugie zaś Tasmanian Red Ale. Samo zadanie drożdży nastąpiło w dość dopuszczalnej temp (ok.20°), natomiast wiemy jaką mamy obecnie pogodę i temp z każdym dniem rosła, a dziś osiągnęła w pomieszczeniu z fermentorami 24° (wiem, kiepsko). I tu przychodzi czas na moje główne pytanie, chcę budować jutro pojemniki ze styropianu do chłodzenia, tylko czy jest sens w obecnej fazie fermentacji schładzać piwo? Pozdr. , Maciej

 

Najważniejsze są pierwsze 2-3 dni, gdzie następuje najburzliwsza fermentacja i drożdże przerabiają 80-85% cukrów w brzeczce, po tym można powoli podnosić temperaturę. Generalnie dla drożdży jednak najlepsze są stałe warunki fermentacji - stała temperatura, nie stresują się wtedy i nie produkują niepożądanych składników bukietu piwa. Plus do tego musisz być świadomy, że drożdże podnoszą temperaturę w środku wiadra o 2-4C, czyli jak na zewnątrz masz 20C to w środku podczas najintensywniejszej fermentacji mogło być nawet 24C. Wraz z zwalnianiem fermentacji temperatura w wiadrze wraca do temperatury otoczenia i z tego powodu można ją podnosić do poziomu wymienionego wyżej. W praktyce robimy tak dla piw belgijskich, pszenicznych oraz w piwach, w których chcemy mieć dużo estrów i fenoli. Dla zwykłych Ale raczej się tego nie robi. 

 

Więc teraz nie ma sensu schładzać już piwa nic to nie da, niech sobie już spokojnie dojedzą cukry. Po zakończeniu burzliwej w celu przyspieszenia opadania osadów możecie je wtedy schłodzić - albo po przelaniu na cichą (dobrze żeby cicha była w niższej temperaturze niż burzliwa). Poczytajcie też z kolegami wiki: http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Temperatura_zadania_dro.C5.BCd.C5.BCy_i_fermentacjipomijając temperatury zadania drożdży, bo teraz wiele opracowań wskazuje, że najlepsza temperatura zadania drożdży to temperatura fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio jak miałem przez tydzień 35* w cieniu na działce to piwo odpuściłem i wziąłem się za sery... :]

 zrobiłem 2 cheddary, koryciński i chałwę serową... Z piwem jeszcze chwilę poczekam.

 

Podaj sprawdzony przepis na cheddara  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

do 6 litrów mleka dałem starter bakterii mlekowych i trzymałem 3h w 30C. Potem dałem podpuszczki 3 krople na litr i zostawiłem na godzinę. Pociąłem nożem w kostkę (nie mam harfy do sera) i zostawiłem w serwatce na pół godziny. Odsączyłem, przełożyłem na 0,5 h na sitko z gazą. Następnie następuje proces chedarrowania, czyli dalszego dosuszania. Ser należy pociąć na 5 kawałków i trzymać w 35-40C przez co najmniej 2 h i przekładać kawałki co pół godziny. Ja to zrobiłem w garnku zanurzonym w ciepłej wodzie którą regulowałem temperaturę. Po tych 2 h ser tnie się na mniejsze kawałki i znów pozostawia na pół godziny, Następnie soli i wkłada do formy którą się zgniata prasą. Najpierw 0,5h i 5 kg, potem 4h 10kg i ostatnie 12h z 20kg. Teraz powinien odleżeć 3 dni w chłodnym miejscu i jest gotowy do zawoskowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.