Skocz do zawartości

Czarny bigos, czyli RIS


Echallin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planowałam uwarzyć risa. Mam 50 litrowy garnek, chciałabym aby mój ris był powyżej 25 BLG gęstośc i proszę o poradę co do receptury.

 

RIS
10 kg Pale Ale
4 kg Pilzneński
4 kg Monachiński II
2 kg słód pszeniczny czekoladowy
2 kg słód karmelowy Caraaroma
1 kg Carafa III
1 kg Carafa Special III
1 kg palona pszenica
1 kg palone żyto
1 kg palony jęczmień
1 kg słód żytni czekoladowy
Płatki jęczmienne 0.5
Płatki pszenne 0,5
Płatki jęczmienne 0,5

goryczka:
100g Marynka
smak:
50g Lublelski
50g Sybilla
aromat:
50g Lubelski
50g Sybilla

 

Chcę uzyskać efekt, gęstego, oleistego risa, z nutami czekoladowymi i karmelowymi.

 

Z tego chciałabym odebrać zwykłego stouta z następującymi chmielami:

 

goryczka:
50g Marynka
smak:
20g Boadicea
20g Fuggles
20g Tenttnang
aromat:
10g Boadicea
10g Fuggles
10g Tenttnang
<czerwony pieprz>

Chciałabym, aby był korzenny i lekko ostry.

 

Z ostatniej części brzeczki chciałabym zrobić milk stouta chmielonego:

 

goryczka:
30g Progress
smak:
20g Sorachi Ace
20g English Golding
10g Huell Melon
aromat:
10g Sorachi Ace
10g English Golding
10g Huell Melon
 

Zależy mi na połączeniu czekolady z nutami kokosa.

 

Moje pytania

 

1. Czy garnek będzie odpowiednio duży na tą ilość słodu?

2. Czy uda mi się zrobić dwa dodatkowe piwa na risie?

3. Ile powinnam uzyskać BLG oraz co zrobić, aby uzyskać możliwie jak najgęstrzą brzeczkę przed chmieleniem?

4. Czy różne typy drożdży można łączyć do jednej brzeczki i jakie można uzyskać efekty?

 

Jakie macie sugestie, co sądzicie o tym zestawie? Przyznam, że pierwszy raz będę warzyć bez gotowego zestawu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jestem słaby z matmy albo masz w zasypie 29,5 kg słodów.

Na taką armatę to szykuj się ze 100 litrowym bo w 50 to na pewno Ci nie wejdzie.

Rozumiem, że chcesz iść ostro ale jeśli to twoje pierwsze piwo nie z zestawu, spróbuj na trochę mniejszym kalibrze. Gęstość powyżej 25°Blg, nie jest łatwa do osiągnięcia, bez dodatków typu cukier lub ekstrakt. Jak na pierwsze piwo nie z zestawu może być po prostu trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkiego o połowę, zacieraj w stosunku 3:1, licząc wodę użytą do wysładzania i ilość wody która zostanie w młócie (pewnie ok. 1,2L/kg zasypu) pierwsze 1/3 objętości brzeczki wzmocnij ekstraktem i chmiel na RISa, odbierz resztę, podziel po równo i rób pozostałe dwa stouty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robiłem zasyp 14,5kg 2xpo 7,65kg (surowce podzielone na pół). Wyszło mi z tego 20l 27blg (RIS) i 18l 17blg (FES czy coś w ten deseń). Po drugie nie czaję sensu bawienia się z takim zacieraniem 30kg słodu zamiast zrobić tego RIS'a z 8-9kg a pozostałe 2 piwa powiedzmy z 5kg słodów. Po pierwsze dużo łatwiejsze technologicznie, mniej kłopotliwe, a i pracy pewnie niewiele więcej wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o osiąganie tak wysokiego ekstraktu, to nie ma aż takiej znowu tragedii - wystarczy pogotować brzeczkę ze 2/2,5 godziny i z powiedzmy gęstszej połowy odebranego filtratu powinno dać się osiągnąć brzeczkę na poziomie 27>Blg. Warto pamiętać, że dobrze jest mieć rozbiegane drożdże do takiego mocarza (nawet niekoniecznie płynne, mogą być suche, ale drugi lub trzeci przebieg, ewentualnie ze startera). Z drugiej strony planując dwie warki do przodu można się w takim wypadku pokusić o zakup płynnych, których koszty rozłożą się na więcej pysznego piwa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja będę namawiał to rozwiązania w stylu 8-10kg słodu plus ekstrakt. Piwo będzie łatwiejsze do opanowania technologicznie co powinno przełożyć się na lepszy wynik ostateczny. Wg mnie nieco za dużo palonego ziarna. Bez NaOH będzie za kwaśne. Ponadto, która to Twoja warka?

 

Za chwilę dostaniemy temat w stylu - "RIS, temperatura fermentacji skoczyła do 29 st. C, co robić?".

 

U mnie w browarze na pierwszego RISa (nieco ponad 26 blg) przyszła kolej jako 36 warka. Dzięki temu proces przeszedł tak jak zaplanowałem i fermentuje sobie teraz w odpowiednich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinnam uzyskać 40 l Risa i po 20 l na dwa stouty?

Z czego? Z 29,5 kg czy ze zmniejszonego połowę?

W mojej warce #91 z 13,4 kg słodów wyciągnąłem 23 litry o ekstrakcie 26,5°Blg. Gotowanie brzeczki trwało 4 godziny.

Z mojego doświadczenia wynika, że robienie kilku piw to komplikowanie sobie życia. Te z wysłodzin zawsze wychodzą mi kiepsko. Taki gęsty RIS to wiele problemów, zarówno technologicznych w kwestii zacierania jak i potem fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcięższe piwo jakie robiłem miało zasyp 16kg i uzyskałem z tego 18l brzeczki 27°Blg i 20l 13°Blg. W moim 30l garze zacierałem to na 2 razy.

Gotowanie tego mocarza to tylko 90 minut, więc bez szczególnej dbałości o to... 

Ja do swojego dodałem żyta, więc miałem sporo problemów z filtracją i trochę ekstraktu an tym straciłem.

 

Jak dużo piwa chcesz uzyskać, że aż 30kg słodów planujesz dawać? Robienie 3 piw z tego to zdecydowanie zły pomysł. Już lepiej te 2 słabsze stouty zmieszać razem i się nie męczyć 2 razy z gotowaniem... i bez tego będziesz padać z nóg po 16h w kuchni.

 

Jak rozumiem jakieś piwa zacierane z gotowych zestawów już były, więc cokolwiek wiesz co robisz... tylko tu ponowię pytanie kolegi: Ile tego już było?
Komponując pierwsze piwo zaczynasz kombinować jak ja swego czasu... "czego jeszcze dodać aby było fajniejsze" zamiast "po co właściwie daję ten a nie inny słód, czemu 2 różne tego typu zamiast jednego z nich"...

 

Poza tym 8kg palonych słodów, czyli blisko 1/3... nie ważne jak je wsypiesz, możesz olać chmielenie, bo i tak nic z tego nie będzie czuć. Paloność przykryje wszystko, łącznie ze swoją własną czekoladą. Zostanie kawa z popiołem.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolegami ostatnio warzyliśmy RISa, wyszedł dosyć gęsty, choć jeszcze dojrzewa to czuć, że piwo ma potencjał. Trochę się narobiliśmy. Największym problemem była filtracja, co nie specjalnie nas dziwiło przy takim zasypie. Naszym celem było uzyskanie piwa o ekstrakcie powyżej 30°Blg i osiągnęliśmy to za pomocą długiego gotowania. Jednak dla nas największą przeszkodą w założeniach była fermentacja, żeby to chociaż ruszyło. Aby to osiągnąć wzięliśmy prawie litr przepłukanej, świeżo zebranej gęstwy i jakoś się udało. link do receptury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.