Skocz do zawartości

pierwsza warka, własna receptura


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim forumowiczom.

Planuje uwarzyć swoją pierwszą warkę i chcę od razu zacierać stouta. Zależy mi na tym aby miał dużo nut czekoladowych, karmelowych i paloności. Dobrze żeby był delikatny w smaku i chciałbym uzyskać bujną drobną pianę cos jak w piwie murphy's Wymyśliłem więc coś takiego :

 

Pilzneński 4kg

Monachijski 1kg

Strzegom czekoladowy 300g

Strzegom Bursztynowy 300g

Strzegom karmelowy 300g

chmiele:

Marynka 40g

Lubelski 40g

Drożdże s-04

Zacieranie

60min 66st

10min 72st

 

Słody ciemne na ostatnie 10 min

 

Moje pytanie jest tutaj do bardziej doświadczonych piwowarów czy coś z tego wyjdzie:) Będę wdzięczny za wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pyszne!

Jak każde pierwsze piwo.

Moje pierwsze bylo najlepszym jakie zrobiłem :)

 

Tradycyjnie stouty zaciera się z ciemnymi od początku. No i dodatek palonego jęczmienia sprawdza się w stoutach doborze.

 

Oczywiście wszystko warto poczuć to na własnej skurze - nie masz co się oszukiwać - każdy piwowar domowy popełnia błędy i każdy poszukuje swoich receptur/smaków.

Ważne jest aby błędy i poszukiwania częściej były świadome jak przypadkowe ( choć i te są w niewielkiej skali konieczne )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie stout. Brak słodów palonych, chyba , że któryś z tych co podałeś jest palony, ale z tego co się orientuję, to najciemniejszy czekoladowy Strzegomia ma ok. 600 EBC. Napisałeś, że chcesz dużo paloności - skąd? Chyba, że zacier przypalisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chcę od razu zacierać stouta

 

 

palony na ostatnie 10 minut i bedzie git

no popatrz, a mnie to cały czas się wydawało, że w stoucie to ma być ta paloność ze słodów, a ty radzisz jak jej uniknąć ;)

Może jednak pod wpływem lektury Wiki zmienisz swoje zdanie/redę ?

 

ale ja się nie znam ja tylko lubię dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz się przejmować próba jodowa.

Jeśli ci aż tak zależy to dodaj palone po negatywnej jodowaj i 'zacieraj' dalej z godzinę - jednak to trochę bez sensu.

 

Faktem jest ze zacierając pierwszy raz możesz nie chcący spaprac zacieranie - zwłaszcza infuzyjnie - ale nie ma co pękać jak gumka z kiosku.

 

Powtarzam po raz kolejny - swoje pierwsze piwo będziesz wspominać i to dobrze, długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jakich słodów używasz konkretnie. Strzegom ma karmelowe od 30 do 600 EBC, czekoladowe od 400 do 1200 EBC...

Ja ogólnie nie jestem specjalistą od ciemnych piw. Jeśli chcesz dużo czekolady i paloności, to rzuć słodów palonych troszkę. Jeśli ten czekoladowy w Twojej recepturze to te ciemniejszy to może zwiększ go o 100g? Jeśli to ten jaśniejszy to może dorzuć tak ze 100 - 200g palonego słodu/jęczmienia? Bo z tego co masz to stout raczej blady wyjdzie...

 

Zresztą jedno z pierwszych piw robiłem o podobnym zasypie, zobacz w moich zapiskach warkę nr 3 i opinie o niej.

 

Ja osobiście na Twoim miejscu pół kg monacha zamieniłbym na  pół kg płatków jęczmiennych - dodadzą kremowości i pomagają na pianę, no i sypnąłbym tego czekoladowego ciemnego z 500g. Popatrz na receptury na wiki na dry stouta - zwykle jest w nich ok 0.5kg palonych, a to lekkie piwo o wyraźnej paloności. U Ciebie dodajesz dużo monacha plus ponad pół kg karmelu - co przykryje trochę tą paloność. Więc nie bałbym się sypnąć palonych/czekoladowych więcej. No ale tak jak pisałem - ja specjalistą od ciemnych piw nie jestem;)

 

Ale popieram Furio - to jest pierwsze więc jeśli nie złapiesz infekcji to będzie pyszne:) Moje pierwsze (z ekstraktów) też takie było:)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego pierwszego stouta też robiłem w całości ze słodów Strzegomia 
Zasyp:

Słód Pale Ale 5kg Strzegom
Słód Czekoladowy Ciemny - 0.250kg Strzegom
Jęczmień Prażony - 0.250kg Strzegom
Płatki Jęczmienne 0.4kg
Chmieliłem Marynką na 60 min 40g 
Byłem bardzo zadowolony. Wyraźna kawa i czekolada a płatki jęczmienne pozwoliły uzyskać bardzo kremową pianę.

Twój zasyp też się wydaję w porządku tylko dorzuciłbym jeszcze palonego jęczmienia tak z 200g.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.