Skocz do zawartości

Czy słód zakwaszający zagęszcza?


mat

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem troszkę poeksperymentować ze słodem zakwaszającym i "uwarzyłem" Belgian Sour Ale. Wzorowałem się na przepisie

http://www.themadfermentationist.com/2012/01/souring-beer-with-acid-malt-ithaca.html

Mój zasyp to:

4 kg Pale Ale ze Strzegomia 

2 kg Słodu Zakwaszającego z CastleMalting

400 g Słód Pszeniczny

180 g Słód Karmelowy 150

Zacieranie:

45 min. Pale Ale, Pszenica, Karmel po 45 min. dodałem 2 kg słodu zakwaszającego i tak trzymałem przez kolejne 45 min.

I teraz pytanie chyba do bardziej doświadczonych piwowarów. Czy słód zakwaszający może zagęścić, dosłownie zrobić gluta, z młóta?

Filtracja tego niedoszłego Kwacha to była istna męczarnia (żyto filtrowało się przy tym jak złoto) !!! Nie żeby filtracja utknęła, w ogóle nie szło tego przefiltrować.  W końcu przy chłodzeniu stwierdziłem, że nie ma sensu i całość poszła w kanał (w swojej postaci przypominało to żurek).

Spotkaliście się z czymś takim? Może ten Pale Ale ze Strzegomia to jakaś wadliwa partia i należy chłopaków z Twójbrowar ostrzec?

A może się walnęli i zamiast 4 kg Pale Ale dostałem 4 kg żyta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjechałeś potężnie z pH zacierania, i wtedy potrafi się zrobić taki glut. Znajomy piwowar kiedyś miał coś takiego - gluta i tragiczną filtrację po dodaniu za dużej ilości kwasu do zacieru.

 

W przepisie który podałeś jest 20% zakwaszającego, u Ciebie to ok. 30%...

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiem, że piwowar spieprzył robotę. Nie wiedziałem, że zbyt niskie Ph zacieru może skutkować takim "glutem".

 

 

Podstawowe pytanie, a zatarło Ci się

Zatarło się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy zjadłeś dla smaku śrutę zakwasu? Jaki smak miał zatarty 'żurek

Kwaśny:)

 

 

Dotarłeś już do chłodzenia i nie dałeś szansy drożdżom? Szkoda...
 

Też być zrezygnował :)

Przy następnej warce ograniczę słód zakwaszający do 1 - 1,3 kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wydaje mi się, że słód zakwaszający moczony jest właśnie w kwasie mlekowym.
 

masz racje - wydaje ci się

 

w zależności od źródeł i/lub procesu 

1) słód zakwaszający to zwykły jasny słód poddany długiej przerwie zakwaszającej a następnie wysuszony 

2) słód zakwaszający to zwykły jasny słód wystawiony na działanie bakterii kwasu mlekowego w bliskich do idealnych warunkach dla nich a następnie wysuszony

 

co w dużej mierze jest zbieżne a co więcej zbieżne z twoimi przypuszczeniami - jest w nim kwas mlekowy i jest w nim ( w jakiejś formie ) moczony :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.