Skocz do zawartości

słód zakwaszający - alternatywa


ceemte

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zamiast slodu zakwaszajacego mozna uzyc slodu zakwaszonego?

 

Wspomnianego surowca nie posiadam, ale jakby tak zakwasic pilzenski - mialoby to sens?

Tak, możesz przygotować sobie zakwaszony zacier - przepis podałem gdzieś w wątku o książce Noonana. Ale jak pisał przedmówca, łatwiej użyć kwasu mlekowego albo fosforowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak pisał przedmówca, łatwiej użyć kwasu mlekowego albo fosforowego.

Brrrrrr!

 

Powaznie? Mam 0,5L kwasu fosforowego. Kupilem go w praktikerze i ma etykietke "Odrdzewiacz do stali i zeliwa". Wiem, ze w coca-coli tez sa jego zwiazki ale... jakos wzdrygam sie przed wlewaniem takich rzeczy do mojego piwka :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :smilies:

 

Powaznie? Mam 0,5L kwasu fosforowego. Kupilem go w praktikerze i ma etykietke "Odrdzewiacz do stali i zeliwa".

odrdzewiacz to chyba nie tylko kwas fosforowy .......... co tam pisze w skaładzie chemicznym odrdzewiacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak pisał przedmówca' date=' łatwiej użyć kwasu mlekowego albo fosforowego.[/quote']

Brrrrrr!

 

Powaznie? Mam 0,5L kwasu fosforowego. Kupilem go w praktikerze i ma etykietke "Odrdzewiacz do stali i zeliwa". Wiem, ze w coca-coli tez sa jego zwiazki ale... jakos wzdrygam sie przed wlewaniem takich rzeczy do mojego piwka :smilies:

Jeżeli nie ma domieszek, możesz używac taki techniczny, tego się daje 2-3 ml

 

A może masz solny albo siarkowy?

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :smilies:

 

A może masz solny albo siarkowy?

kiedys pytałem Bnp o siarkowy (bo mam cz.d.a) dostałem zjebkę ;-)

To jest najlepsze do piwa, tylko trzeba ostroznie dawkować, bo jest mocny. Po jego dodaniu powstają siarczany - naturalny składnik wody.

Chyba, że robisz piwo słodowe i wolisz mieć chlorki - wtedy lepiej wziąć kwas solny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwodnij kwas siarkowy do małego stężenie, np 1% i dopiero dodawaj.

Można spokojnie przeliczyć dawkę potrzebną do zakwaszenia zacieru.

Możliwe że też się przerzucę ze słodu zakwaszającego na kwas siarkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Można spokojnie przeliczyć dawkę potrzebną do zakwaszenia zacieru.

Rozumiem że ilośc użytego kwasu zależy od parametrów wody, Wesoły mozesz jakoś rozwinąć myśl o obliczaniu potrzebnej ilości?

 

Czy po prostu zakwaszać do odpowiedniego ph na podstawie pasków i nie wydziwiac?

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odrdzewiacz to chyba nie tylko kwas fosforowy .......... co tam pisze w skaładzie chemicznym odrdzewiacza?

Chyba wlasnie czysty kwas fosforowy ale musialbym sprawdzic jak wroce do domu...

 

A może masz solny albo siarkowy?

Pewnie, ze mam. Siarkowy w postaci elektrolitu do akumulatora.

 

Troche mnie zaczyna przerazac ten temat :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odrdzewiacz to chyba nie tylko kwas fosforowy .......... co tam pisze w skaładzie chemicznym odrdzewiacza?

Chyba wlasnie czysty kwas fosforowy ale musialbym sprawdzic jak wroce do domu...

 

A może masz solny albo siarkowy?

Pewnie' date=' ze mam. Siarkowy w postaci elektrolitu do akumulatora.

 

Troche mnie zaczyna przerazac ten temat :smilies:[/quote']

He he nie gadaj tylko dolewaj :smilies:

Piłeś kiedyś tanie wina? tam są związki siarkowego i pewna część polskiego społeczeństwa nie ma nic przeciwko i nic tylko zachwalają:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam akwarium i oprócz napowietrzacza i wszystkich testów pożyczam sobie od czasu do czasu

ten preparat oparty z tego co pamiętam na kwasie fosforowym, bezpieczny na pewno - rybki przetestowały

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwas siarkowy nie zakwasza tylko obniża pH. Na smak nie ma znaczącego wpływu!

Dla nas jest istotne właśnie odpowiednie pH aby enzymy działały sprawnie!

 

W winie nie ma kwasu siarkowego tylko związki pozostałe po rozkładzie SO2 - aktualnie każde wino wytwarzane tradycyjnie zawiera siarczany...

 

Co do obliczeń mogę popytać kolegi, ale pewnie przejdzie do skomplikowanych obliczeń na podstawie analizy wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych ze stacji uzdatniania wody ma ona odczyn pH 6,8 czyli nie tak zle. Twardosc ogolna 78, co przy normie 60 - 500 oznacza raczej miekka. Tak sie zastanawiac, czy moze zrezygnowac po prostu z tego slodu zakwaszajacego. Czy ta wartosc pH bedzie mniej wiecej ok?

 

Niestety szukajka nie przyjmuje wartosci dwuznakowych i wszystkich postow z pH znalezc sie nie da ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg danych ze stacji uzdatniania wody ma ona odczyn pH 6,8 czyli nie tak zle. Twardosc ogolna 78, co przy normie 60 - 500 oznacza raczej miekka. Tak sie zastanawiac, czy moze zrezygnowac po prostu z tego slodu zakwaszajacego. Czy ta wartosc pH bedzie mniej wiecej ok?

Tak, pH wody jest nieistone, ale ważne, że jest miękka, prawdopodobnie ustali się w rozsądnym zakresie. Ale zalezy tez, jaki masz zasyp, czy same słody jasne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykle jasne. Czasem Pale Ale

 

Tak na marginesie to mam wode z tego samego ujecia co browary Tyskie. Tyle, ze kranowe chloruja. Do browaru jest osobny wezel podciagniety, gdzie leci woda prosto ze zrodel na Wzgorzach Mikolowskich.

 

A chloru mozna sie przynajmniej czesciowo pozbyc, odstawiajac wode na 24h :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
zwykle jasne. Czasem Pale Ale

 

Tak na marginesie to mam wode z tego samego ujecia co browary Tyskie. Tyle, ze kranowe chloruja. Do browaru jest osobny wezel podciagniety, gdzie leci woda prosto ze zrodel na Wzgorzach Mikolowskich.

 

A chloru mozna sie przynajmniej czesciowo pozbyc, odstawiajac wode na 24h :)

No i Tychy na pewno tę wodę modyfikują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
posiadam akwarium i oprócz napowietrzacza i wszystkich testów pożyczam sobie od czasu do czasu

ten preparat oparty z tego co pamiętam na kwasie fosforowym, bezpieczny na pewno - rybki przetestowały

Ile dajesz tego preparatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.