Skocz do zawartości

AIPA - Pomoc w ustawieniu chmielenia.


Maciuss2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zabieram się do warzenia swojej czwartej warki. Będzie to AIPA. Chciałem was prosić o rady (A może i propozycje) dotyczące chmielenia. Mam zestaw na 20 litrów na słodach: Pilzneńskim (2,2 kg), Monachijskim (2,6 kg) i karmelowym jasnym (0,4kg). Zestaw obliczony na 14 BLG. Zastanawiam się jak najlepiej ustawić chmielenie. Posiadam następujące chmiele
(wszystkie w granulatach)

WARRIOR - 100g
AMARILLO - 50g
CASCADE - 100g
CENTENIAL - 50 g

Wdzięczny będę za wszelkie sugestie smile.gif
Pozdrawiam
Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warrior na goryczkę, połowa pozostałych na ostatnie 15-10-0' (czy jak tam wolisz) i druga połowa na zimno. Ewentualnie można dać mniej na ostatnie minuty gotowania i zostawić trochę na whirpool. Ja bym to zrobił mniej więcej tak :) Jak będziesz zacierał na wytrawnie i sypniesz na 80 ibu to powinno być konkretnie :) Tak nawiasem to dla AIPA na papierze zgodnie ze stylem górne widełki to 70 IBU ale syp ile chcesz, w końcu Tobie ma smakować, chyba że jedziesz na konkurs.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na konkurs żaden się nie szykuje, ale też nie chciałbym przesadzić sypiąc "ile się da". Czasowo jestem w stanie uwarzyć kilka warek rocznie, dlatego wolę się poradzić, bardziej doświadczonych piwowarów, a nie od początku do końca eksperymentować :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety doświadczony nie jestem ale w miarę możliwości mogę coś napisać. Odczuwanie goryczki jest subiektywne, ja jestem w stanie dużo znieść i lubię to jednak przy 14blg celowałbym raczej w przedział 60-70 IBU niż 70-80 (używam Tinsetha). I tak będzie mocno goryczkowe a jednocześnie nie przytłumi reszty doznań. Jeszcze też kwestia jak będziesz zacierać. A może skoro tak rzadko warzysz i lubisz gorycz to pokusisz się o IIPA? Ja się powoli do tego zbieram, prawdopodobnie skorzystam z tej receptury: http://www.bertusbrewery.com/2012/11/ipa-clone-series-firestone-walker.html(wstępnie liczyłem i koszt surowców to ~170zł z czego ~100zł stanowi chmiel i 20zł 2 suchary).

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IIPA juz uwarzylem ;). Refermentuje od 3 tygodni. W sumie to masz rację, pewnie 60-70 IBU, będzie tu akurat. A można prosić o konkretną propozycje chmielenia? Od początku warze z zacieraniem ale do tej pory opierałem się na gotowych zestawach i instrukcjach. Nie wyliczalem jeszcze sam w zadnym programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skorzystasz z tej konkretnej propozycji chmielenia? Przygotowanie konkretnej propozycji chmielenia żeby to miało ręce i nogi to circa 10-15 minut roboty, ale 99% młodych piwowarów i tak to olewa i ostatecznie robi po swojemu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obliczania IBU to na górze media->pliki, tam znajduje się gotowy arkusz w excelu.

Warriora z 30g na 60' to da z 50ibu, resztę, czyli z 20ibu osiągniesz dając po 25g z każdego pozostałego pod koniec gotowania np. jeden na 10', drugi na 5', trzeci na 0' czy jak tam wolisz. Wtedy zostaje Ci jeszcze 125g, możesz całość zostawić na zimno, możesz 25-50g wrzucić na whirpool i resztę na zimno, czego nie zrobisz i tak będzie dobrze, kolejnym razem spróbujesz inaczej i zobaczysz co wolisz. Ściągnij ten arkusz i tam sobie to wyliczysz dokładniej, ja tylko tak na szybko z głowy sugeruję jak to może wyglądać, jeszcze niedawno sam pytałem o podobne rzeczy przejmując się co to wyjdzie, jak się okazało niepotrzebnie, ważniejsze od tego wszystkiego to pilnować temperatury fermentacji i czystości, przynajmniej ja nie odczuwam mega różnic związanych z metodami chmielenia w moich piwach, no może poza tym, że późne chmielenie rzeczywiście trochę zmienia odczucie goryczki na mniej intensywne.

 

@UP

Ja tam skorzystałem z rad przy pierwszej warce praktycznie w 100%, chciałem robić nie wiadomo jaki zasyp a ostatecznie użyłem polecane przez forumowiczów 100% pale ale, do rodzajów chmieli i schematu chmielenia też się zastosowałem, warto było bo piwko wyszło przednie.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chmieleniem zrobisz jak uważasz, w tym temacie zdania są mocno podzielone :)! Od siebie dodam tylko tyle żebyś zredukował do zera słód karmelowy ewentualnie do minimum w postaci 100 g (tylko na kolor). Braki możesz uzupełnić cukrem. No może mała sugestia - Warrior na goryczkę :)

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.