Jump to content

Ciemne piwo z dodatkiem wiśni. Podbić blg cukrem czy nie?

bobobotak
 Share

Recommended Posts

Witam.

Zasyp:

4kg. pilzneński

1kg. monachijski

1kg. karmelowy 600

Miałem zamiar zrobić z tego ok 15l. piwa w okolicach 20 blg i na cichą dodać 1,5 kg. świeżych lub mrożonych wiśni + płatki dębowe mocno opiekane na jakieś 2 tyg. Jednak gęstwa z us -05 się skisiła.. Zrobiłem więc 23l. 13blg i zadałem nową saszetką us-05.

Pytanie i problem jest taki, że chciałbym podbić blg dodając 1kg. cukru i nie wiem czy przy takiej podbudowie słodowej ma to w ogóle sens. Następnie czy drożdże mi ten cukier zjedzą? Zakładam, że tak skoro się już rozbujały w fermentorze. Wiśnie i płatki oczywiście dalej w planach i dlatego chciałbym zrobić coś mocniejszego co by się coś nie zagnieździło ;) Piwo miało by leżeć co najmniej pół roku w piwnicy.

Karmelowy 600EBC jest dość wytrawny, jak dodasz jeszcze cukier, całość będzie bardzo wytrawna, poza tym wiśnie podbiją Ci kwaśność, tego oczekujesz?

US-05 to do 9,5% alk. bez najmniejszego problemu.

Tak. Chciałem żeby było kwaśne. Jedyne czego się obawiam to, że cukier wniesie za dużo "bimbru" przy takiej podbudowie słodowej.. Co mam nadzieje przy długim leżakowaniu zniknie.

Żadnego bimbru nie będzie tylko utrzymuj stałą niską temp fermentacji, najważniejszy start w niskiej temp. Dla US-05 ja bym nawet wystartował w 14-15stopniach

W piwniczce mam mniej więcej stałą temperaturę 14 st. I tam od poniedziałku to piwo stoi. Pytanie jedzcze jedno.. Kiedy najlepiej dodać ten syrop cukrowy? Coś czytałem, że najlepiej w 3/4 burzliwej czyli wychodziło by, że w 5-6 dniu? Ma ktoś dośqiadczenia w tym temacie?

Bo takiego balingu paczka sucharów uwodniona raczej by nie dała rady zjeść. Dlatego rozruszałem je na słabszej brzeczce i w sobotę wlałem syrop z 1kg. brązowego cukru. Wcinały jak szalone ;)