Jump to content

Pytania przed 1 warką z brew-kitu


Patros
 Share

Recommended Posts

Witam. Nadszedł czas na moją pierwszą warkę. Zakupiłem zestaw startowy firmy Coopers. W  skład zestawy wchodzi brew-kit Coopers Lager. Pewnie bardziej byłbym zadowolony z czegoś ciemniejszego. Tym większy żal, bo opinie o produkcie są średnie, a szczególnie jeśli nie da mu się dłużej poleżeć (a wiadomo jak to jest przy pierwszej warce  ;) ). No ale przecież go nie wyrzucę, a dodatkowe koszta związane z zakupem innego koncentratu nie wchodzą w grę, więc mam parę pytań:

 

1. Dokupiłem 1 kg ekstraktu w proszku, ponieważ czytałem, że smak jest lepszy niż na cukrze. Z tego co zrozumiałem z instrukcji mam to wymieszać z 2 litrami wrzątku przed dodaniem zawartości puszki. Czy jeśli do refermentacji w butelce użyje cukru zamiast ekstraktu to zniszczę całą robotę jaką wykonał słód?   

 

2. Do puszki dodane są drożdże. Nie potrafię znaleźć ich rodzaju, ale z instrukcji wiem, że to drożdże górnej fermentacji, ponieważ zaleca się utrzymywanie temperatury brzeczki na poziomie 21 stopni. Z tego co wiem do lagerów zaleca się drożdże dolnej fermentacji. Powinienem kupić drożdże dolnej fermentacji czy zrobić na tych, które były w zestawie?

 

3. Jeśli macie jakieś rady to chętnie przeczytam. Wiem, że całe forum to księga rad (które na bieżąco czytam), ale za każdą pod tym wątkiem będę bardzo wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

1. Nie. Wpływ surowca dodawane go do refermentacji jest pomijalny

 

2. Zrób jak uważasz. Jeśli masz warunki do fermentowania lagerów to możesz spróbować. Tylko pamiętaj, że lagery leżakują o wiele dłużej niż ale. Radziłbym jednak użyć drożdży z zestawy, lecz fermentować piwo w temp. poniżej 20°C.

 

3. Po czytaj to http://www.wiki.piwo.org/Moje_pierwsze_piwo_z_brewkita

Link to comment
Share on other sites

Powinno starczyć.

 

Taniej wyjdzie kupić ekstrakty płynne. Weźmiesz sobie garnek z 6L przygotowanej, gorącej wody, mały dzbanek/ garnek o pojemości z 1L, do wypłukiwania resztek syropu z paczki. Bez problemu starcza do wypłukania dwóch ekstraktów do czysta.  I masz odrazu ładnie rozcieńczone, i po krótkim mieszaniu ładną brzeczkę.

 

Mój pierwszy "lager" na górniakach :roll:  wyszedł dość ciekawie, trochę utleniony - ale był dobry.  Będzie smaczniejsze niż koncernowce, o ile nie wpuścisz jakiegoś syfu. Ciężko by domowe piwo- nawet z puchy smakowało gorzej niż to co oferują w sklepach - nawet jak zrobisz je dość nieumiejętnie.

Link to comment
Share on other sites

Ja dodam jeszcze od siebie mała uwagę. Nie syp suchego ekstraktu bezpośrednio do brzeczki bo będziesz miał same gluty, których nie idzie rozmieszać. Zagotuj część wody i rozpuść w tym wrzątku cały proszek a potem przelej to do brzeczki.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za rady. Piwo nastawione, wczoraj, ponieważ na pytanie dostałem odpowiedź na pw. Drożdże chodzą, a przynajmniej to wnioskuje po dźwiękach dobiegających z rurki. Udało mi się jeszcze nie otwierać fermentatora, postanowiłem, że pomiar zrobię najwcześniej we wtorek. Przed drożdżami było ok 6,5 BLG. Jedyne o co się martwię to czy nic się tam nie przyplątało, ale to może dlatego, że naczytałem się o infekcjach. Pojemnik stoi w 18 stopniach.

Ekstrakt tak jak mówisz rozrobiłem wcześniej, nie wiem czy przeczytałem na forum czy po prostu postanowiłem zrobić to co jest napisane na opakowaniu tylko zastąpić cukier słodem. Jeszcze raz dzięki za pomoc i poszerzenie wiedzy. ;) Teraz pozostaje czekać ;)

Edited by Patros
Link to comment
Share on other sites

Bardzo małe blg, nie dodałeś za dużo wody? Z Brewkitu + ekstraktu na 20-23 L powinno wyjść ok. 12 blg.

 

Jak jest 20 litrów to może problemem jest urządzenie lub temperatura pomiaru. Sprawdź może w czystej wodzie ile wskazuje blg i czy skala nie jest przesunięta.

Link to comment
Share on other sites

Wody było tyle ile pisał producent - 23 l może troszkę więcej. Kupiłem 4 wody po 5l, 2 litry poszły na rozrobienie ekstraktu i pewnie trochę ponad litr z puszki.

Niestety próbówka mi się stłukła i dlatego mierzyłem bezpośrednio z fermentatora. Roztwór miał pewnie 23/24 stopnie. Balingometr sprawdzę jak wrócę z pracy.

Edited by Patros
Link to comment
Share on other sites

Udało mi się jeszcze nie otwierać fermentatora, postanowiłem, że pomiar zrobię najwcześniej we wtorek.

Dobry pomysł, pod warunkiem że masz na myśli wtorek 9-tego czerwca.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Balingometr sprawny. Po wsypaniu 20 gram cukru do 1 L wody pokazał mi 2 blg. Możliwe, że temperatura wyższa o te kilka stopni tak przekłamała mi pomiar?

Nie - przekłamanie przy 24C będzie bardzo niewielkie - jakieś 0,2Blg.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.