Skocz do zawartości

Chmiele USA bez żywicy


Rekomendowane odpowiedzi

Piłem ostatnio Żywca APA i moje dosyć pozytywne wrażenia zmąciła jedynie zbyt mocna nuta żywiczno-sosnowa. Do jego nachmielenia użyto czterech aromatycznych chmieli amerykańskich (Chinook, Citra, Amarillo i Centennial) oraz supergoryczkowego Magnum. I tu pytanie - który z tych gatunków odpowiada za ten paskudny (wg mnie) sosnowy posmak? Zaś które z nich dają te przyjemne owocowo-cytrusowe aromaty, ale bez akcentów żywicznych? Proszę o doradzenie jakiś dostępnych u nas chmieli USA (także Mosaic, Cascade) dla własnej warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie nie podszedł ci Chinook. Jeśli nie lubisz takich posmaków, to na pewno powinieneś unikać też Simcoe.

 

Nie bardzo wiem co masz na myśli z doradzeniem chmieli. Każda z popularnych odmian ma swoich fanów, chmielenie to sprawa mocno subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij mi mat, czy ty przypadkiem nie jesteś fanem chmielenia tylko na goryczkę i whirpool/zimno?

Nie wiem na 100%, ale spotkałem się z teoriami że najwięcej żywicy z Simcoe wyciąga się z późnego dodatku przy gotowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simcoe to mój ulubiony chmiel właśnie ze względu na nuty sosnowo żywiczne. Jeszcze nie znalazłem innego chmielu który byłby bardziej żywiczny niż Simcoe. Tutaj masz liste chmieli które dają żywiczny aromat https://www.hopunion.com/aroma-wheel/?aroma=Pine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przypomnij mi mat, czy ty przypadkiem nie jesteś fanem chmielenia tylko na goryczkę i whirpool/zimno? Nie wiem na 100%, ale spotkałem się z teoriami że najwięcej żywicy z Simcoe wyciąga się z późnego dodatku przy gotowaniu.
 

 

Tak, jestem fanem chmielenia tylko na goryczkę i hop stand'u. 

 

 

 

Nie wiem na 100%, ale spotkałem się z teoriami że najwięcej żywicy z Simcoe wyciąga się z późnego dodatku przy gotowaniu.

 

Dobrze, że to tylko teoria :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz liste chmieli które dają żywiczny aromat https://www.hopunion.com/aroma-wheel/?aroma=Pine

 

Dzięki! Ta wskazówka definitywnie rozwiązuje mój problem i jest doskonałym drogowskazem do czasu, aż sam przetestuję kilka najpopularniejszych odmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Simcoe z 2014 nie ma żywicy. Popełniona przeze mnie Simcoe SMASH APA nie ma ani grama żywicy w aromacie i smaku. Same cytrusy

 

Muszę przyznać, że też bawiłem się trochę Simcoe 2014 i ma znacznie mniej żywicy, niż w poprzednich rocznikach - może czas zwrócić się w stronę Chinooka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może faktem okazuje się teoria gdzie państwa wschodu dostają inne/tańsze/starsze chmiele niż opisane przy zakupie? Mało jest tak bardzo charakterystycznych chmieli jak np. Sorachi Ace, Nelson Sauvin, które można rozpoznać bez etykiety. Skoro Simcoe nie ma żywicy to może być to inny chmiel z hameryki, może ale nie musi.

 

Co do wątku - jeśli nie lubisz aromatów żywicy to polecam zdecydowanie chmiel Amarillo - masa dojrzałych słodkich owoców, mango, także cytrusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.