Jump to content

Świeżak pozdrawia


Mojerto
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Jestem facetem w średnim wieku, mieszkam pod Warszawą i już od dłuższego czasu jestem gorącym pasjonatem mikrobiologii. Piękę własny chleb na zakwasie i warzę w skali nano (w 5 litrowym baniaczku po wodzie mineralnej z Biedronki) domowe kwasy oraz podpiwki. Teraz planuję rozbudowę mojego domowego browaru do skali mikro poprzez zakup kilku wiaderek w Castoramie (na warki 7-8 litrów) oraz najniezbędniejszych przyrządów (termometr, rurka fermentacyjna, kranik do rozlewu, areometr, kapslownica itp.) bo dotychczas to wszystko robiłem "na oko" i prawdę mówiąc nie zawsze mi to perfekcyjnie wychodziło. Do dotychczasowych wyrobów chciałbym dodać teraz jeszcze piwo. Mieszkam w bloku, więc nie mam warunków na robienie normalnych 23-litrowych warek, a poza tym wolę zrobić trzy różne niż jedną dużą. Chciałbym ominąć etap brewkitów (nie można ich zbytnio dzielić na mniejsze warki) i dlatego planuję rozpocząć warzenie piwa z ekstraktów, ale z samodzielnym chmieleniem i być może z częściowym zacieraniem.

 

To tyle na początek. Mimo iż czytam forum od dłuższego czasu to mam mnóstwo pytań, ale zadam je w odpowiednich dla nich działach.

Link to comment
Share on other sites

1 przeciętny brewkit bez dodatkowej mieszanki glukowy i słodu = 10-11L , ale dobrym pomysłem jest zacząć od razu od ekstraktów słodowych. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.