Skocz do zawartości

Witbier


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o konsultację w kwestii receptury mojego wita.

 

 

Ekstrakt - 11,5 Blg

Warka 25 L

 

 

Słody:

Pilzneński - 2 kg

Pszeniczny - 1 kg

Płatki pszenne - 2 kg

Płatki owsiane - 0,5 kg

 

Chmiele:

Boadicea lub East Kent Goldings - 18 g (granulat) lub Oktawia - 30 g (szyszka)

 

Drożdże:

Wyeast 3942 Belgian Wheat

 

Dodatki:

Świeżo starta skórka pomarańczy - 100 g

Świeżo starta skórka cytryny - 40 g

Curacao - 18 g

Kolendra indyjska - 18 g

 

Zacieranie

1.      Płatki kleikować w 13 l wrzącej wody przez 30 minut.

2.      Dodać ok. 4 l ciepłej wody.

3.      Ustalić temperaturę na poziomie 69oC i dodać słody.

4.      Zacierać 100 minut w temperaturze 65-66oC.

5.      Podnieść temperaturę do 72oC i utrzymywać przez 20 minut.

 

Chmielenie

1.      Po zawrzeniu wody dodać cały chmiel.

2.      W 45 minucie gotowania dodać 10 g kolendry, 10 g curacao, 20 g skórki cytryny i 50 g skórki pomarańczy.

3.      W 55 minucie gotowania dodać 8 g kolendry, 8 g curacao, 20 g skórki cytryny i 50 g skórki pomarańczy.

 

Fermentacja

W przedziale 19-22oC. Tydzień fermentacji burzliwej i dwa tygodnie cichej.

Edytowane przez Erwin1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład właściwie jest OK.

 

Na mój gust jednak dałbym mniej kolendry (1/2) i zdecydowanie mniej skórki z cytryny bo cytryna dominuje smaki i aromaty, a ponadto jest o wiele trwalsza od pomarańczy.

Jednak zrób jak uważasz bo to Ty te piwo będziesz pił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę do świetnego efektu wystarczy tylko kolendra i curacao (w tych proporcjach), reszta jest zbędna.

Te drożdże mocno zbijąją się w butelce, a witek ma być mętny, lepsze będą Wyeast 3944 Belgian Witbier (albo po prostu S-33). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na mój gust jednak dałbym mniej kolendry (1/2) i zdecydowanie mniej skórki z cytryny bo cytryna dominuje smaki i aromaty, a ponadto jest o wiele trwalsza od pomarańczy.

Czytałem, że ludzie używają oprócz kolendry i curacao także świeżą skórkę z pomarańczy i cytryny, ale nie wiedziałem w jakich proporcjach je dodać. Czyli mogę przyjąć, że propozycja szejka jest w porządku?

 

 

Te drożdże mocno zbijąją się w butelce, a witek ma być mętny, lepsze będą Wyeast 3944 Belgian Witbier (albo po prostu S-33). 

Niestety, kiedy zamawiałem surowce do witka żaden sklep internetowy nie miał na stanie Wyeast 3944, więc uznałem, że 3942 będą najbardziej zbliżone. S-33 nie znam w ogóle i jeszcze ich nie używałem, ale mam nadzieję, że z tego co mam też osiągnę zbliżony efekt, a piwko będzie mętne chociaż białkowo. :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli mogę przyjąć, że propozycja szejka jest w porządku?

Na takie pytanie nikt chyba nie powinien jednoznacznie odpowiedzieć bo każdy ma inni gust, sprzęt, technologię itd. ;)

Dla mnie mogło by być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na mój gust jednak dałbym mniej kolendry (1/2) i zdecydowanie mniej skórki z cytryny bo cytryna dominuje smaki i aromaty, a ponadto jest o wiele trwalsza od pomarańczy.

Czytałem, że ludzie używają oprócz kolendry i curacao także świeżą skórkę z pomarańczy i cytryny, ale nie wiedziałem w jakich proporcjach je dodać. Czyli mogę przyjąć, że propozycja szejka jest w porządku?

 

 

Te drożdże mocno zbijąją się w butelce, a witek ma być mętny, lepsze będą Wyeast 3944 Belgian Witbier (albo po prostu S-33). 

Niestety, kiedy zamawiałem surowce do witka żaden sklep internetowy nie miał na stanie Wyeast 3944, więc uznałem, że 3942 będą najbardziej zbliżone. S-33 nie znam w ogóle i jeszcze ich nie używałem, ale mam nadzieję, że z tego co mam też osiągnę zbliżony efekt, a piwko będzie mętne chociaż białkowo. :)  

 

Chyba jak se białka wsypiesz albo źle zatrzesz, każde drożdże się wyklarują, no chyba, ze złapiesz infekcje wtedy jest szansa na mętne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba jak se białka wsypiesz albo źle zatrzesz, każde drożdże się wyklarują, no chyba, ze złapiesz infekcje wtedy jest szansa na mętne piwo.

Nie pracowałem jeszcze ze słodem pszenicznym, ani z płatkami pszenicznymi/owsianymi. Fakt, moje pierwsze trzy warki wyszły mi bardzo klarowne i to zwykle już w momencie przelewania na cichą. Parę razy spotkałem się z terminem "osad białkowy w piwie", także myślałem, że weizeny czy wity swoją mętność biorą i z pracy drożdży i z zasypu. Mogłem się mylić. Najwyżej będę miał klarownego wita, a następnym razem użyję już innych drożdży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ekstrakt - 11,5 Blg Warka 25 L     Słody: Pilzneński - 2 kg Pszeniczny - 1 kg Płatki pszenne - 2 kg Płatki owsiane - 0,5 kg  

A nie za dużo tego? Ja wiem, że sporo niesłodowanych surowców, ale mnie wyszłoby chyba 14Blg, czyli raczej imperialny Wit.

A kolendry wedle uznania - ja np. bardzo lubię i daję ok. 20g/20l. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie za dużo tego? Ja wiem, że sporo niesłodowanych surowców, ale mnie wyszłoby chyba 14Blg, czyli raczej imperialny Wit.

Możliwe, że masz rację. Tak wyliczył mi Brewtarget, ale spodziewam się, że ten program nie radzi sobie specjalnie z surowcami niesłodowanymi, które jednak podbijają ekstrakt. Jeżeli przy wysładzaniu zauważę, że mam za duże Blg to po prosu przedłużę całą procedurę tak, żeby uzyskać te 10-11 balingów przed gotowaniem. No, i oczywiście zmodyfikuję trochę ilość surowców do gotowania. :)

Edytowane przez Erwin1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.