Jump to content

Wpływ obecności chmielu na fermentację


santa
 Share

Recommended Posts

W tym poście opisałem swój patent na porównywanie kilku chmieli na raz. Tak, jak jest tam napisane, chmieliny pozostają po chłodzeniu na czas fermentacji. Kto mi powie jaki to ma niskopoziomowy wpływ na proces fermentacji oraz pracę drożdzy?

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Jest już podobny temat, niestety brak konkretów i wypowiedzi szerszego grona praktyków bo jeśli pamiętam tylko jedna osoba w temacie zadeklarowała, że zostawia osad chmielowy na czas fermentacji i nie widzi różnicy między tym sposobem a fermentacją z oddzieleniem chmielin.

 

http://www.piwo.org/topic/3043-filtrowanie-brzeczki-po-chmieleniu/

 

A ostatnio na youtube oglądałem filmiki pewnego piwowara z Trójmiasta i zauważyłem, że on też zostawia chmieliny i wszystkie osady więc już mamy dwie osoby :)

Link to comment
Share on other sites

Idąc tropem tematu to na bank nie minie rok a jakiś geniusz zapewne z USA wymyśli że można wcale nie filtrować zacieru tylko od razu gotować, bo przy okazji dekokcja, a potem przelać do termentora i oczywiście bez cichej wlać np. do kega. To jest ideał bo warkę można pyknąć w jakieś 2,5 godz. ;)

Link to comment
Share on other sites

Jejski, aż tak daleko wyobraźnią jak Ty nie wybiegam :). Chodziło mi tylko o to jak chmieliny pozostawione na fermentację (bez żadnych osadów białkowych i innego syfu) wpłyną na drożdże, z punktu widzenia biologicznego. Sytuacja o której mówię: dekantujesz brzeczkę po gotowaniu do fermentora, dodajesz porcję chmielu aromatycznego (lub dwie, drugą po lekkim wystygnięciu), zamykasz wieko i odstawiasz na "no chill" na zimowy balkon. Później zadajesz drożdże, bez pozbywania się chmielin. Ja w efekcie końcowym nie odczuwam tego zabiegu, ale sensoryk ze mnie pewnie jeszcze gorszy od anteksa. Zaraz doczytam wątek udarra, może tam coś ciekawego będzie. Coś mi świta, że gdzieś kiedyś czytałem o testowych miniwarkach z chmielinami, ale nie mogę tego teraz znaleźć.

 

Patent bnp, cóż, futurystyczny. Ciekaw jestem praktycznych efektów :).

Edited by santa
Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz badać aromat chmielu to kiedyś czytałem o teście polegającym na odkapslowaniu koncerniaka, dosypaniu chmielu, zakapslowaniu i degustowaniu po kilku dniach. Z tego co pamiętam to były Bud Lighty, nie wiem do czego to porównać na naszym rynku bo chyba każdy sikacz pospolity jest intensywniejszy od Bud Lighta ale pewnie coś by się znalazło.

 

edit : O, znalazłem

http://www.bertusbrewery.com/2013/03/dry-hopped-bud-light.html

Edited by udarr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.