Jump to content

Browar na pradze


 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów, już jakiś czas temu zacząłem przygodę z browarnictwem i postanowiłem zacząc notować moje udane i nie udane podejścia. Kończę już studia a jak wiadomo student nie wielbłąd napić się musi. Początkowo szukałem w domowym browarnictwie oszczędności, jednak szybko się okazało, że nie tędy droga i z oszczędnościami ma to nie wiele wspólnego. Ale narodziło się hobby.

W skrócie 1 i 2 piwo powstało z brewkitów więc nie ma za bardzo co opisywać.

#4 Cydr

Może mało piwny ale również smaczny i warto rozważyc zrobienie go zwłaszcza jeśli ma się kobietę w domu :) . Moja była zachwycona. A czas jaki trzeba poświęcić na zrobienie w porównaniu do piwa jest znikomy. (chyba że ktoś sam tłoczy sok).

20l soku tłoczonego i pasteryzowanego z jabłek(50%antonówka) wlałem do fermentatora i dodałem drożdże. Miesiąc po zabutelkowaniu był super. Po około pół roku zrobił się słodszy i moim zdaniem jeszcze lepszy. Robiłem też cydr z koncentratu(Gozdawa) i nie ma co porównywać do tego z tłoczonych jabłek.

#5 próba zrobienia Grodziskiego

Zasyp:

-słód pszeniczny wędzony 3kg

-słód przeniczny 0,2kg

Zacieranie:

15'-50oC

40'-650C- popełniłem błąd i zostawiłem garnek na kuchence. Temperatura urosła aż do 72oC.

15'-zesawiłem garnek na ziemię i temperatura spadła do 66oC

40'-65oC

Gotowanie 60'

chmielenie:

Marynka granulat 40g -60'

Lubelski granulat 10g -10'

Chmielu dałem za dużo wzorowałem się na recepturze która miała podane wartości dla 40l. Zacieranie też zepsułem ale tragedii nie ma bo wyszło 7oBlg i odfermentowało do 4oBlg teraz przelewam na cichą i 2 butelki już sobie zakapslowałem żeby spróbować jak najszybciej. W tej chwili w smaku dominuje chmiel i zagłusza resztę jednak i tak jest dużo lepiej niż było na początku więc mam nadzieję że będzie jeszcze lepiej :) .

 

Jako następne piwo chciałbym zrobić Lagera w mojej lodówce na średnim poziomie chłodzenia mam 9oC i rozważam wygospodarowanie miejsca na jeden fermentator :) . Nie wiem czy to dobry pomysł ale chyba warto spróbować?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.