Skocz do zawartości

Kegerator i czyszczenie instalacji piwnej


Wozik

Rekomendowane odpowiedzi

Cheers!

 

Czytam i czytam, a że jestem o krok od uruchomienia kegeratora, a nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie, to liczę na Waszą pomoc.

 

Otóż chodzi mi o czyszczenie instalacji przed pierwszym użyciem. O ile wiem co i jak z kegiem, to nie jestem do końca pewien jak przeczyścić i zdezynfekować kolumnę.

 

Pomysł mam taki:

 

1. Zalać keg piro

2. Podłączyć gaz i keg do kranu, przelać przez instalację

3. Podłączyć nagazowane piwo w kegu i pić, wylewając pierwsze

 

Co sądzicie?

 

Nurtuje mnie tylko jedno, jak szybko pozbędę się 1,5kg gazu robiąc to czyszczenie, potem wyszynk? W końcu gazowanie praktycznie pustego kega tylko po to, żeby przelać środek do dezynfekcji przez kran, wymaga sporo gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja instalacje myję za pomocą gorącej wody z płynem do naczyń, potem raz przepłukuje ciepłą wodą i następnie lecę StarSan albo OXI zależy co mam i gotowe, więcej nie trzeba kombinować. Do tego jeżeli się długo nie używa kranu to trzeba go co jakiś czas rozkręcić i wymyć dokładnie ;) Tu z pomocą przychodzi OXI rozkręcić 30 minut w nadwęglanie i będzie jak nowy. Właśnie też czystość instalacji zależy od tego ile pijesz... U mnie keg idzie w 2 tygodnie stoi w lodówce i potem przełączam instalację na następnego i tak mam w kółko, czasem jak stoi kran 5-6 dni bez podłączenia do kega to go myje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo inaczej się nie da :P No chyba że grawitacyjnie ale komu by się chciało ;) Gazu nie idzie dużo też mam butlę 1,5 kg Staram się do mycia kegów dawać najmniejsze ciśnienie po prostu np. 0,5 bara tak żeby tylko wypchnąć ciecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do kega wrzucam tabletke do zmywarki i przepuszczam przez instalację

Rozumiem, że jakieś takie najzwyklejsze, z samym środkiem czyszczącym, bez dodatku nabłyszczacza?

Edytowane przez Wozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam takie rozwiązanie, podpatrzone na forum HBT. Konstrukcja bardzo prosta i tańsza niż kolejny keg. Na co dzień trzymam tam StarSan i co jakiś czas przepłukuje linie (obecnie 3, kolejne dwie w przygotowaniu - zbiornik 5l w opryskiwaczu wystarcza na długo), głównie przy zmianie kega na nowy lub jeżeli dawno nie używany był kran. Lekki, poręczny i nie potrzeba CO2. Konstrukcja DIY.

 

 post-9118-0-51302400-1432453426_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opisz bardziej konkretnie samo wykonanie.

 

 

Konstrukcja bardzo podobna, a przede wszystkim bardziej poręczna. Kilka tygodni temu w Lidlu można było dostać cały zestaw, łącznie z głowicami, które idealnie pasowały do szybkozłączek.

Edytowane przez buszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja bardzo prosta i prawie, że identyczna jak w filmiku wyżej. Uważam, że wygodniejsze jest rozwiązanie, w którym głowica jest na wężyku, a nie na sztywno do opryskiwacza. Zbiornik opryskiwacza stoi na podłodze, a elastycznym wężykiem "wchodzę" do kegeratora.

Opryskiwacz ogrodowy - musi mieć możliwość rozkręcenia elementu rozpylającego, żeby dało się nakręcić głowice do szybkozłączki.

Głowica do szybkozłączki z aliexpress (obecnie są też na allegro) jedyny problem miałem ze skręceniem tego. W filmiku używają gwintu 3/8", mi nie chciał on pasować do głowicy i musiałem kupić 9/16". Były akurat wtedy dostępne na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co się pchać w zakup zbiornika, redukcji i złączki jak w tej cenie inwestycja zwróci się za minimum 500 cykli mycia/czyszczenia. Koszt napełnienia butli 5kg to ok. 15zł. Gdzie tu sens?

 

Taki, że opryskiwacz ogrodowy w LM kosztuje ok. 30 złotych + złączki razem 50-60zł. Kolejny corny keg to około 150zł (120zł ustrzelone na allegro). Widzę tu szybszy zwrot niż 500 cykli, ale to tylko moje zdanie. Do tego dochodzi poręczność używania, i praktyczność - potrzeba umyć linie to nalewam do pojemnika 1-2 litry PBW, parę ruchów pompką, a potem szybko płukanie i zmieniam na StarSan. Wydaje mi się, sam nie testowałem, że takie zabawy z kegiem pepsi będą bardziej męczące (upuszczanie gazu, dekiel, wypłukanie dokładne (ubrudzone ręce od gumy), nalanie, wpuszczenie gazu).

Korzystam i polecam, kolejny pepsi keg wolałbym przeznaczyć na kolejne 18l piwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Konstrukcja bardzo podobna, a przede wszystkim bardziej poręczna. Kilka tygodni temu w Lidlu można było dostać cały zestaw, łącznie z głowicami, które idealnie pasowały do szybkozłączek.

 

 

A same szybkozłączki gdzie kupujesz?

Edytowane przez Wozik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Konstrukcja bardzo podobna, a przede wszystkim bardziej poręczna. Kilka tygodni temu w Lidlu można było dostać cały zestaw, łącznie z głowicami, które idealnie pasowały do szybkozłączek.

 

A same szybkozłączki gdzie kupujesz?

Swoje kupiłem u lokalnego dostawcy, który sprzedaje je również na allegro. Edytowane przez buszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.