Jump to content

ciemne imbirowe


Krzys
 Share

Recommended Posts

Czy ktoś podpowie jakich słodów użyć i jak zacierać piwko jak w temacie? W sklepie CP jest taki zestaw z ekstraktów, a ja chciałbym zrobić z zacieraniem. Do tej pory bazowałem na gotowych zestawach skomponowanych przez sklep, mam za małe doświadczenie, żeby samemu wymyślić ;) . Może za słabo szukałem, ale nie udało mi się znaleźć nigdzie receptury. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam koleżanki i kolegów :beer:

Link to comment
Share on other sites

Ja robiłem red ale imbirowe 12blg. Słody to pilzneński 1kg, monachijski 2,5kg, 0,25kg caramel dark. Zacierane w 68C, imbir świeży obrany ze skórki 90g na 20l brzeczki, chmielone 25g Target na 60', drożdże S-04. Imbir wyszedł wyraźny, ale nie dominuje całkowicie piwa.

Edited by rajfurke
Link to comment
Share on other sites

Robiłem Imbirowe dwa razy jako wysłodziny po porterze, piwa wychodziły bardzo wytrawne (i wyłaziły mi taninki bo za bardzo wysładzałem młóto po porterze ale to szczegóły). Generalnie jakbym miał robić takie to zatarłbym na słodko coś prostego np. Jakiś neutralny szczep US-05 albo American Ale II do tego 4 kg pale ale 0,2 kg black to black 0,1 kg karmelowy 600 10' -64C 50' - 73C potem chmielenie na 25 IBU + Imbir nie więcej niż 80 g na 20 litrów, powyżej tej wartości zdominuje piwo i zrobi je ostre i piekące w smaku. Myślę, że coś takiego by zadowoliło wszystkich, mam piwko w planach ale nie mam gdzie go wcisnąć w plany warzelnicze zobaczymy jeszcze ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.