Skocz do zawartości

Beczki kamionkowe


Belzebub

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie wiem, czasem przesadzacie z tym przenoszeniem i kombinowaniem,

jak zrobisz miejsce to beczka stoi i nie musisz jej ruszać na krok. Wężem wlewasz piwo do fermentacji, później wężem do butelek, czy innego gara itd. a beczka stoi tam gdzie stała. Do mycia oczywiście można przenieść, bez przesady, trochę lat juz mam ale do dziadka mi daleko, a pusta nie daży aż tyle. Po co to dźwigać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak juz infekcja wlezie w taką kamionkę, to się jej nie pozbędziesz

E tam, można tu przeczytać o szerokim zastosowaniu kreta do rur, zasypię, odczekam kilka dni i jak dno nie odpadnie to znaczy, że już odkażone he he.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak. Tylko po co tak cudować. W domowych warunkach fermentor plastikowy o gładkich ściankach jest najlepszym rozwiązaniem.

 

goroncopozdrawiamy

tylko, że standardowy fermentator ma jakies 25-30 litrów, a taka beczka 120, jesli jest do dyspozycji to juz kolejny plus, a dodatkowo nie zajmuje tyle miejsca co 4 wiadra jedno koło drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak. Tylko po co tak cudować. W domowych warunkach fermentor plastikowy o gładkich ściankach jest najlepszym rozwiązaniem.

 

goroncopozdrawiamy

tylko' date=' że standardowy fermentator ma jakies 25-30 litrów, a taka beczka 120, jesli jest do dyspozycji to juz kolejny plus, a dodatkowo nie zajmuje tyle miejsca co 4 wiadra jedno koło drugiego.[/quote']

Ale 4 wiadra, to 4 niezależne szanse na infekcję. Zaś jedna beczka 120L to jedna wielka szansa na infekcję. Jak to mówią, nie trzyma się wszystkich jaj w jednym koszyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Belzebub skoro znasz odpowiedzi na wszystkie pytania i masz kontrargument na każdy argument to po co ci opinie innych?

 

Powiem logistyka takiej beczki jest całkiem do dupy. Owszem nie muszysz dużo manipulowac taką beczką. Ale musisz. Nie spuscisz całej brzeczki z niej jesli bedzie stała na podłodze. Jeśli bedzie stała niżje musisz ją podnieść, usadowić ja na jakieś szafce, stelażu - dośc solidnym. Waga beczki kamionkowej 30 l to 16 kg. Waga beczki 120l?

Beczkę musisz przechylić żeby wylać z niej wodę po płukaniu czy myciu. Rozumiem że będziesz to robił na miejscu bo przenoszenie tej beczki to kłopot. Raz ci wymsknie się z ręki uderzy o beton i moze pęknąć.

 

Zdecydowanie wolę beczki plastikowe, ostatnio kupowałem uzywki 100l za 30 za szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniechęcajcie Belzebuba.Ma pomysł niech go zrealizuje.Ale gdybyś wywiercił otwór na zawór spustowy,problem z przelewaniem z głowy,odkażanie-ciepła woda z OXI i też z głowy.W Cieszynie fermentacja w otwartych kadziach wykafelkowanych i nie mają zakażeń.Każdy eksperyment jest cenny,nawet mimo niepowodzenia.

Edytowane przez dziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Belzebub skoro znasz odpowiedzi na wszystkie pytania i masz kontrargument na każdy argument to po co ci opinie innych?

Bo chyba na tym polega polemika, że każdy przedstawia swoje argumenty. Z racji tego, ze astanawiam się nad problemem rozważam opinie innych użytkowników forum i staram się swoim argumentem (opinią) zasugerować inne - często do rozważenia - stanowisko.

Nie sztuką jest iść bezmyślnie za kimś. A co do plastiku to jakos nie ma do niego szacunku, mało szlachetny materiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takkkkkkkkkk :)

 

Szczególnie twoje argumenty o zakażeniu są konkretne ;-) chłopaki ci pisza po porach w kamionce, o zakamarkach, o problemie z dezynfcekcją a ty:

nigdy jeszcze nie złapałam zakażenia (czego i nadal życze:)

 

Jesli mówimy o dezynfekcji chcesz zalać 120 l beczkę kamionkową roztworem odkażającym? Z ciekowści zapytam jakim? Do beczki plastikowej wlejesz 15 l roztworu, położysz ja na boku, klika razy dziennie przekręcisz i masz zdezynfekowną, a kamionkowa musisz zalać po górna kwawędź. Oczywiście jak ci nie szkoda środka do odkażania i wody to bedziesz tak robił.

 

Co do twojej wypowiedzi dotyczacej pastiku: mało szlachetny materiał - to przyjmuje do wiadomości że masz taką opinię. Ale dla mnie nie przekonasz do krzemionki, dużych szklanych balonów. Plastik w domowych browarach rządzi.

Cały czas czekam na Twoje informacje jak konkretnie chcesz rozwiązać problem z logistyka beczki kamionkowej 120l. Nie odpowiedziałeś na żadne z moich poprzednich pytań. Przede wszystkim ile waży 120 l kamionkowa beczka.

Wracając jeszcze do Twojej wczesniejszej wypowiedzi. Fermentatory można stawiać jedne na drugich. Ale prawdę mówiąc nie wiem ile. Mój ciężar (czyli ponad 100 kg) fermentator wytrzymuje bez szwanku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na Twoje pytania :

przed wszystkim po pierwsze nie warzę w domu, miejsca mam dostatek, beczki nie ważyłem, faktycznie nie jest lekka, jednak nie stanowi większego problemu przenoszenie pustej. Co do umiejscowienia. Będzie stała na podeście drewnianym (nie wiem jeszcze jakiej wysokości), obok stoi stelaż (stół) na tórym spokojnie postawić można gar celem przelania zawartości do beczki. Z beczki również nie będzie problemu zlewania z racji tego, ze będzie stała na wzmiankowanym stalaży także będzie różnica poziomów.

Co zaś do zakażenia, to owszem nigdy nie miałem, a nie przesadzałem z odkażaniem. Zwykle myje urządzenia środkiem dezynfekcyjnym (le nigdy nie kretem, ani innym żrącym) płukam i jak do tej pory sprawdza mi się to niezawodnie.

Sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Sugestie?

Warka testowa - nikt na forum jeszcze chyba nie fermentował w takim sprzecie. Jednak powtórze to raz jeszcze - w beczce gdzie była kiszna kapusta nie zdecydował bym sie na fermentowanie piwa.

Powodzenia :)

 

 

 

P.S rozumiem że warzenie na raty? czy za jednym zamachem jedna warka 100l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Sugestie?

Warka testowa - nikt na forum jeszcze chyba nie fermentował w takim sprzecie. Jednak powtórze to raz jeszcze - w beczce gdzie była kiszna kapusta nie zdecydował bym sie na fermentowanie piwa.

Powodzenia :)

 

 

 

P.S rozumiem że warzenie na raty? czy za jednym zamachem jedna warka 100l?

Pisałem wyżej, że beczka nie była używana.

Co do zacierania, to już gdzieś pisałem jak to robię. Zacieram takie ilości tylko jasnego piwa w garze o efektywnej pojemności 50 litrów i później wysładzam do zamierzonej ilości. Gotuję w dwóch garach. W jednym chmielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotuję w dwóch garach. W jednym chmielę.

kolega takich rzeczy nie opowiada głośno bo zaraz wstąpi do klubu "wywrotowców"

 

Przecież to się kłóci z ogólnie przyjętymi zasadami piwowarstwa.

Brzeczkę (całą) należy gotować przez minimum 60 min z chmielem. Zachodzi wtedy szereg przemian fizykochemicznych. Gotowanie samej brzeczki, bez chmielu mija się z celem ale o tym to kto inny napisze ci lepiej :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.