Skocz do zawartości

Pierwsze belgijskie piwa - czy tylko na płynnych drożdżach?


kranu

Rekomendowane odpowiedzi

Po Lidlowskim tygodniu belgijskim zakochałem się w tym stylu i chciałbym coś takiego uwarzyć.

O dziwo zwycięski Dubbel Cieszyński niezbyt mi smakuje, prędzej już Komesy (potrójny, poczwórny).

Mam za sobą 9 warek - same górniaki na suchych drożdżach.

Czy osiągnę zadowalające efekty na suchych? Od czego pochodzą te charakterystyczne aromaty?

Mam chęci zrobić na płynnych Blond Ale, a później na tej samej gęstwie Dubbla i Trippla, ale nie jestem pewien czy czuję się na siłach przejść na płynne..

Twój Browar do zestawów belgijskich daje do wyboru suche drożdże: Mangrove Jack's Belgian Ale M27, Fermentis T-58, Fermentis Abbaye, Brewferm Top 2.

Więc może dałyby radę?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem kompletnym lajkonikiem w kwestii piw belgijskich. Ostatnio piłem Belgian Blonde, choć chyba bardziej dubbel, zrobiony na drożdżach Fermentum Mobile FM26. Piwko było genialne.

 

Ja zrobiłem tylko 14 warek, od piątej robię na płynnych - zrobiłem też warki dzielone na suche i płynne. Moim zdaniem różnica jest znacząca. Właśnie piję bitterka na WLP007, moja 11-ta warka, wyszło wspaniałe piwko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belgi nie robiłem, w innych stylach różnica jest kolosalna ale w cenie i wygodzie (nastawianie startera) w smaku różnica jest nie wyczuwalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci Komesy smakują bardziej niż Dubbel Cieszyński, to może popróbuj trochę więcej belgów zanim zainwestujesz w płynne i zrobisz na nich 80 albo 100 litrów piwa. :)

Nie wiem, może Komesy zaliczyły jakąś spektakularną zwyżkę formy, ale jak ostatnio je piłem, to do rasowego belga było bardzo daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie mam wrażenie (z kilku piw komercyjnych opartych na Safbrew), że T-58 i S-33 nieźle nadają się do belgów w stylu Saisona albo Blonde, czyli raczej lżejszych, jaśniejszych, gdzie z charakterystycznych cech belgijskich wyjdzie przyprawowość. Jeżeli myślisz bardziej o piwach "klasztornych", a niby takiemu stylowi odpowiadają wymienione Komesy - to jednak drożdże płynne, Belgian Ardennes albo Trappist High Gravity - z nimi mam bardzo dobre doświadczenia. Inna sprawa, że zanim bym zaczął zabawę z płynnymi, to najpierw na suchych przećwiczyłbym przenoszenie gęstwy do nowej brzeczki - ot tak, żeby nie wtopić pieniążków ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio Blond i Saisona na M27, zjadły mi Blond'a z 16blg do 0,5blg. Saisona z 14blg do 0blg... Blond po 4 tygodniach zły nie jest chociaż z drugiej strony mógłby być intensywniejszy, saison dzisiaj zlewany smakuje i pachnie obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jakiś dziwny jestem i nie mam smaku. Pierwsze piwo w stylu belgijskim u mnie było na MANGROVE JACK'S BELGIAN ALE M27 i to było najlepsze jakie do tej pory zrobiłem, a teraz to pogoń za króliczkiem staram się zrobić coś podobnego lub lepszego ale nie udaje. Próbowałem już WLP570, WLP530 oraz Fermentis Abbaye, fermentowane w temp. 20 i dal porównania w 25-28°C, ale nadal nie uzyskałem efektu jakiego się spodziewałem. Mam zamiar jeszcze wypróbować WLP500 oraz 550 ale wiem że wrócę do M27 żeby sprawdzić czy uda się uzyskać podobny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci Komesy smakują bardziej niż Dubbel Cieszyński, to może popróbuj trochę więcej belgów zanim zainwestujesz w płynne i zrobisz na nich 80 albo 100 litrów piwa. :)

Nie wiem, może Komesy zaliczyły jakąś spektakularną zwyżkę formy, ale jak ostatnio je piłem, to do rasowego belga było bardzo daleko.

 

Biały Komes jest najbardziej nierównym piwem jakiego mam okazje próbować, każda warka różni się diametralnie. Wciąż po niego sięgam od czasu do czasu bo ze 2 razy udało mi się trafić na naprawdę genialne piwo. Niestety w większości przypadków jest odwrotnie.

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozlewałem Belgian Pale Ale na WY 3522 Belgian Ardennes - wyszło mega :) Najlepsze piwko, jakie do tej pory wyprodukowałem.

 

Co do Fermentum Mobile to pamiętaj o jednym - w fiolce jest stosunkowo mała ilość komórek - najlepiej by było zrobić starter (jak z resztą z każdych innych płynnych drożdży). Dlatego najlepiej spróbuj od kogoś załatwić sobie gęstwę - wtedy masz prostą sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki pomysł mam, na suchych Mangrove Jack's Belgian Ale M27 zrobić 3 warki:

Belgian Pale Ale

Belgian Blond

Belgian Dubbel

w wysokiej temperaturze (żeby wydobyć estry) jedna po drugiej,

przenosząc gęstwę żeby się nauczyć z nią obchodzić i poznać style.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.