Skocz do zawartości

Mam ochotę na AIPA... Zmienibyście coś?


LeniwySocjopata

Rekomendowane odpowiedzi

No siema! :)

Moja 3 warka już na 2 tygodniu cichej, także powoli myślę o 4... Chciałbym dosyć przesadzoną AIPA z mocarną goryczką i aromatem który będzie wychodził nosem jeszcze długo po ostatnim łyku. Sam wymyśliłem ten przepis, mam nadzieję że mnie nie zjedziecie mnie za bardzo.

 

 Słody: 

Pale ale Weyermann 3,5kg

Carahell Weyermann 1kg

Wiedeński Strzegom 1,3kg

Chmiele:

Tomahawk 30g

Simcoe 30g

Palisade 100g

Centennial 100g

 

mech irlandzki i gips piwowarski

 

Drożdże US 05 lub West Coast M44 - nie mogę się zdecydować...

 

Zacieranie w 65C na półwytrawnie , potem wygrzew w 75C. Wysładzanie do 23l (chyba coś takiego, BS mi podpowiadał). 

 

Chmielenie

30g Tomahawk 60'

30g Simcoe 30'

30g Palisade 30'

50g Palisade whirepool 45min

20g Palisade + 100g Centennial na zimno 6-7 dni

 

Zgodnie z BS celuje w 17-18 BLG  i ok 100 IBU.

Co myślicie? Chmielenie może być, nie będzie łodygi? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzucasz żadnego chmielu między 30' a 0'?

Moim zdaniem ilość chmielu nie jest jakaś szczególnie porażająca zważając na Twój cel i blg (używałem po 300g na warkę 16blg, piwo wyszło bardzo pijalne), poza tym skąd taka ilość carahell i wiedeńskiego? Toż to może wyjść bardziej ulepkowate niż atak. Moim zdaniem ogranicz takie dodatki jeśli zamierzasz eksponować tylko chmiel bo słodowość i karmel mogą sporo przykryć, ja bym się pokusił o 100% pale ale/pils.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95% pilsa, 5% karmelowego 30, nie potrzebujesz nic więcej w zasypie. Zważywszy na Twój cel, to bym ilość chmielu po gotowaniu do 100 gr. podbił (pół na pół wir i w 80C) i do 200 gr. na zimno. Co najmniej :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie szkodzi, tylko prewencyjnie gotuj przez 90 minut. Później 30 min. chmielenia w wirze, akurat dobijesz do temperatury dla hop stand. Kolejna dawka i pół h przerwy. Resztę temperatury zbijesz w wannie. Efekty będą naprawdę fajne.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić jak chłop krowie na miedzy? wiem, że chmielenie polega na dosypaniu chmielu w określonej temperaturze, ale nie do końca rozumiem, dlaczego gotować dłużej i zwrot "30 min wiru". Możesz rozjaśnić? :)

Edytowane przez LeniwySocjopata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym dlaczego zależy nam na szybkim chłodzeniu i co robić, jeśli decydujemy się na wolniejszy proces (np. w wannie lub na balkonie) poczytasz w wiki, są też na pewno wątki na forum. W razie czego mogę ich poszukać. Od siebie dodam tylko, że dla warek 10L szkoda mi wyjmować chłodnicy i także wspomagam się wanną. Prewencyjnie gotuję 90 minut, żadnych negatywnych efektów przedłużonego chłodzenia nie zauważyłem.

 

O chmieleniu po wyłączeniu palnika poczytasz w forumowym arcie, ewentualnie w oryginale, jeśli język nie jest przeszkodą. Tutaj też ciekawe opracowanie. Powinno Ci się rozjaśnić.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłbym cały karmelowy. Po co on tam?

Zgoda ze Zgodą ;). Od 0 do max 5 procent i to bardzo jasnego, w zależności od preferencji warzącego. Natomiast żadych ciemnych karmeli, czy innych melanoidynowych, bo przypadkiem może Ci wyjść Atak Karmelu.

 

LeniwySocjopata, w tej zabawie chodzi o zasadę "let the hops shine". Jak nawstawiasz cudów do zasypu, to im tego nie ułatwisz ;).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz uderzenie chmielu to podwój chmielenie i wtedy będzie dobrze.

No tak w funta na 20 litrów trzeba celować. Wtedy faktycznie uderza. Po nosie i portfelu :smilies:.

 

Aha i Carahell to kompletna Bzdura.

Rozwiniesz temat? Chodzi o tzw. CaraBzdury, czy coś innego?

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony proponuję coś takiego:

 

Słody: 

Pale ale  6 kg

Cukier 300 - 350 g

Słód karmelowy 150 EBC (100 - 150 g tylko dla przyciemnienia piwa, jeśli komuś straszna pilsowa barwa :)). Można pominąć

Chmiele:

Tomahawk 100 g

Simcoe 100 g

Centennial 100 g

 

mech irlandzki i gips piwowarski 

 

Drożdże: Użyj Notthingam'ów

 

Zacieranie w 68 C -> 60 min. Mash out 76 C 

Chmielenie

40g Tomahawk 60'

30g Tomahawk + Simcoe 30 g + Centannial 30 g ->  whirpool 50 min w 73 - 66 C

Chmielenie na zimno 7 dni:

30 g Simcoe + 30 g Centennial,  na zimno -> 7 dni

40 g Centennial  + 40 g Simcoe + 30 g Tomahawk -> 3 dni

 

Nie będzie łodygi jak nie sypniesz całego chmielu na zimno od razu. Podziel na dwie dawki jak wyżej. 

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno uwarzyłem Simcoe SMASH APA 13,5 na Maris Otter. Zacieranie jak powyżej,chmielenie podobnie. Z tego piwa wyciągnąłem dwa bardzo ważne wnioski. Na samym słodzie Pale Ale da się uwarzyć super IPA, APA, bez kombinowania z pozostałymi słodami. Piękno tkwi w prostocie :). Drugi wniosek, chyba najważniejszy. Pominięcie chmielenia podczas gotowania (z wyjątkiem chmielenia na goryczkę w 60') kompletnie nie pogarsza piwa pod względem jego smaku. Mało tego, odniosłem wrażenie, że piwo jest bardziej intensywne w smaku niż przy tradycyjnym chmieleniu. Jestem na etapie testowania słodów i chmieli. Wczoraj popełniłem Wai-iti SMASH APA 13,9 blg na słodzie Golden Promise. Wydaje mi się, że jest bardziej "ekstraktywny" od Maris Otter z tej samej słodowni.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z fermentacją? Jakie drożdże, temperatura fermentacji? Jaka temperatura chmielenia na zimno?  W sumie od tego w dużej mierze zależy efekt końcowy i tak ważny w aipie odbiór chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi wniosek, chyba najważniejszy. Pominięcie chmielenia podczas gotowania (z wyjątkiem chmielenia na goryczkę w 60') kompletnie nie pogarsza piwa pod względem jego smaku. Mało tego, odniosłem wrażenie, że piwo jest bardziej intensywne w smaku niż przy tradycyjnym chmieleniu.

W tym sezonie wszystkie piwa chmielowe chmielę na smak/aromat tylko w trakcie whirlpoola i hop-stand. Wnioski mam identyczne, jak Ty. Ja mam jeszcze wniosek poboczny. Dawki chmielu na whirlpool wnoszą jakieś tam IBU, w przypadku 30 minut nawet nie takie małe. Natomiast ta goryczka jest zdecydowanie łagodniejsza, pomimo, że program pokaże nam IBU takie, jak zakładane. Musiałem więc dokonać korekty dawek na 60/90 minut, żeby to uwzględnić. Przykładowo, przy tradycyjnym chmieleniu 60 IBU było OK (jak kto woli, stosunek IBU:OG 1:1 był OK), przy takim, jak omawiane, muszę celować w 70-75 IBU, podbijając dawkę na goryczkę. To oczywiście tylko przykład, nie należy brać go dosłownie :).

 

 

 

A co z fermentacją? Jakie drożdże, temperatura fermentacji? Jaka temperatura chmielenia na zimno? W sumie od tego w dużej mierze zależy efekt końcowy i tak ważny w aipie odbiór chmielu.

Im niższa temperatura fermentacji, tym czystszy profil końcowy piwa, co w tym wypadku jest wskazane. W praktyce im bliżej 15C, tym lepiej. Nottinghamy i US-05 się nadadzą. Sądzę, że w odpowiednio niskiej temperaturze otoczenia (<15C) także S-04 będą dobre. Tego niestety nie testowałem, a jedynie czytałem. Spokojnie możesz też wybrać West Coasty, np. od Gozdawy, będziesz miał fajne drożdże za 5 zeta. O temperaturze chmielenia na zimno się nie wypowiem, nie mam warunków na testy porównawcze, więc chmiele tak, jak mogę. W moim wypadku jest to 16C.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Im niższa temperatura fermentacji, tym czystszy profil końcowy piwa, co w tym wypadku jest wskazane. W praktyce im bliżej 15C, tym lepiej. Nottinghamy i US-05 się nadadzą. Sądzę, że w odpowiednio niskiej temperaturze otoczenia (<15C) także S-04 będą dobre. Tego niestety nie testowałem, a jedynie czytałem. Spokojnie możesz też wybrać West Coasty, np. od Gozdawy, będziesz miał fajne drożdże za 5 zeta. O temperaturze chmielenia na zimno się nie wypowiem, nie mam warunków na testy porównawcze, więc chmiele tak, jak mogę. W moim wypadku jest to 16C. Użytkownik santa edytował ten post dziś, 14:15


Trochę się nie zrozumieliśmy :) Pytanie kierowałem do założyciela tematu, bo moim zdaniem to podstawowa kwestia robienia piwa i planowania np. chmielenia na zimno. Między innymi z tego powodu (temperatury) po ostatniej aipie stwierdzam, że bez kontroli fermentacji nie ma co się brać za piwa o czystym profilu. Wywalenie pieniędzy na stosunkowo drogie chmiele amerykańskie z których nie uzyska się wiele. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, mogliśmy się nie zrozumieć ;). O drożdżach było w pierwszym poście. O temperaturze pewnie wkrótce się dowiemy :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.