Jump to content

[Docent] Warszawskie Bitwy Piwne 5


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

WBP5Piąta edycja Warszawskiej Bitwy Piwnej poświęcona została stylowi saison. Belgijskie pochodzenie stylu wydawało się jedynym uzasadnieniem wyboru miejsca przeprowadzenia bitwy, którym był Elephant Belgian Pub na Nowym Mieście. Nie miałem okazji być jeszcze w tym lokalu i opinie które o nim słyszałem jak najbardziej się potwierdziły – tutejsze ceny należą zdecydowanie do kategorii „turystycznych”. Okazało się jednak, że lokal stanął na wysokości zadania w kwestii organizacji wydarzenia – był rzutnik, była wydzielona (choć trochę mała) salka, w końcu były piękne 15 ml goblety Grimbergena. Przynam się, że byłem pod wrażeniem tego szkła!

W szranki stanęło dwóch piwowarów: Jerzy Mitczuk (Warszawski Browar Meteor) oraz znany z kontraktowego Peruna Adam Czogalla (Broguziec). Szkoda, że Adam na miejsce bitwy nie dotarł ale istotne, że dotarły jego piwa. Całkiem obszerną prezentację na temat stylu wygłosił Adam Szewczyk i śmieliśmy się, że chyba już na dobre wygryzł Rafała Kowalczyka (tak tak, wiemy że zajęty jest w swoim Jabeerwocky). Tradycyjnie kilka słów o swoim piwie powiedzieli piwowarzy (znaczy Adam miał godne zastępstwo w postaci Michała Jaskólskiego), po czym przystąpiliśmy do degustacji.

Obydwa piwa miały po 15° Blg ale zdecydowanie różniły się w odbiorze. Saison Adama był wyraziście fenolowy i „dziki” w aromacie. W smaku zdecydowane bretty, lekka słodycz i wyczuwalny rozgrzewający po przełknięciu woltaż. Fajne piwo, natomiast niekoniecznie w stylu. No chyba że to wariacja „wild saison”. Natomiast „Dolinka Szwajcarska” Jurka okazała się piwem delikatnym, finezyjnym wręcz, o lekkim cytrusowym charakterze. Absolutnie nie był wyczuwalny balling piwa. Szczerze mówiąc kolejność degustacji winna być odwrotna, gdyż po dość ciężkim piwie Adama trudno było wyczuć niuansy w saisonie Jurka. Dość jednak powiedzieć, że po przenosinach do niedalekich Samych Kraftów i spróbowaniu uwarzonego we Francji, kooperacyjnego saisona Pinty i francuskiego Braserie du Pays Flamand, utwierdziłem się w przekonaniu że „Księżniczka Wiosny” jest jak na saisona piwem zbyt słodkim i po prostu nudnawym. Także gratulacje dla Jurka i widzimy się 27 maja na pojedynku w stylu milk stout!

L1690852L1690848L1690855L1690859L1690862L1690863L1690867L1690870L1690873L1690874L1690879L1690880L1690882b.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.