Skocz do zawartości

American Wheat - ocena receptury.


destrakt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dopiero zaczynam swoją przygodę z piwowarstwem domowym, jestem w trakcie warzenia pierwszej warki, jest to Americam Pale Ale, natomiast już myślę nad drugą. W związku z tym prośba do Was o ocenę i uwagi do receptury na piwo w stylu American Wheat.

 

 

Objętość: 22,6 l, po zagotowaniu BS wyliczył na 20,8 l

 

zacieranie w temperaturze 65,5 C przez 75 min:

 

Słód przeniczny - 3 kg (Strzegom),

Słód Pilsneński - 1,5 kg (Strzegom),

 

wysladzanie 15,4 l wody

gotowanie 60 min

 

chmielenie:

 

30 min przed koncem:

Simcoe - 20 g (na goryczkę)

 

po gotowaniu:

 

Citra - 25 g

Amrillo - 25g

 

chmielenie na zimno:

 

Simcoe - 30 g

Citra- 25 g

 

drożdze- US-05

 

Proszę o cene i uwagi w takim razie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem niedawno AW więc abyś nie zrobił tego samego błędu co ja uważaj aby nie przesądzić z blg. 12 blg dla tego stylu jest optymalne, moje miało 15blg przez co wyszło zbyt alkoholowe.

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AW to lekkie piwo (10 - 13,5°Blg)- to masz. Nisko goryczkowe (30 min przed koncem: Simcoe - 20 g )- to też masz. Co prawda sypnąłbym na goryczkę na 60 min tyle żeby wyszło ~30-35 IBU. Zrezygnowałbym też w ogóle z chmielenia na zimno. To nie IPA. Lekkie aromaty od slodu pszenicznego fajnie komponują się z nieprzesadnymi cytrusami, owocami od chmielu. Chmielenie po wyłączeniu palnika powinno wystarczyć.

Edytowane przez Pinhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, poczekaj, za chwilę ktoś uwarzy Imperial Dark American Wheat Ale :smilies:.

 

Ciężko mi sobie wyobrazić smak i aromat tego piwa, ale sama nazwa na pewno byłaby bardzo chwytliwa marketingowo ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. Dzięki wszystkim za porady ;) Dodam jednak mniej simcoe na goryczkę, jednak zostawię go od samego początku gotowania :) Aczkolwiek co do chmielenia na zimno, ciągle się waham, bo chciałbym, żeby piwo było bardzo aromatyczne, kosztem wykroczenia poza granice stylu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dwa wiaderka Dragon i oceń empirycznie. Zrób dwie opcje, klasyczną oraz chmieloną na zimno. Stylowość, stylowością, ale lekkie chmielenie na zimno mi akurat tu pasuje. Lekkie :). Mam bardzo udane doświadczenie z chmieleniem na zimno pszenicy za pomocą Cascade. Kwiatowość ładnie się spasowała z resztą.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł z dwoma wiaderkami, aczkolwiek inni domownicy by mnie chyba wyrzucili pod most już, jakby już w dwóch wiadrach fermentowało piwo :P Chociaż może wrażenie po spróbowaniu pierwszej mojej warki będzie tak wielkie, że nie będzie żadnych protestów ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi sobie wyobrazić smak i aromat tego piwa, ale sama nazwa na pewno byłaby bardzo chwytliwa marketingowo ;)

Dlaczego? "Zwykłe" Imperial American Wheat Ale robiłem i wyszło bardzo dobre. Do Dark się nie przymierzam, ale wersja RED jest w planach. Samo użycie słodu pszenicznego jako podstawowego jakiejś wielkiej różnicy nie robi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co Ty, to są małe wiaderka :). Jeśli chcesz je trzymać w domu (a to wywnioskowałem z Twojego posta), to łatwiej upchniesz dwa małe, niż jedno duże.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.