Skocz do zawartości

Zakładanie browaru kontraktowego


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy temat się rozwinął, szkoda że tak szybko umarł :/ . W ostatnim czasie można przeczytać, czy też usłyszeć m.in. w Kopyrowskich piwnych newsach o nowo budowanych browarach i nowych kontraktowcach. O ile na forum można dowiedzieć się mniej więcej, jakie są koszty budowy i działania własnego browaru, o tyle niewiele jest o kosztach „uruchomienia” browaru kontraktowego. Ostatnia wypowiedź bzium1986 z tego tematu i podane przez niego kwoty/prognozy mocno mnie zaciekawiły. Na forum są informacje o kosztach związanych z nabyciem koncesji na sprzedaż alkoholu czy też zakupem surowców itp. Nie widziałem jednak nigdzie indziej informacji, ile taki kontraktowiec musi zapłacić za dzierżawę tanka czy inne dodatkowe usługi. Czy ktoś z Was ma może takie informacje? Oczywiście nie chodzi mi o dokładne dane, jak to jest w konkretnych browarach, ot tak mniej więcej ile to może kosztować kogoś, kto chciałby zająć się tym na poważnie :) .

Wiadomo, że co browar to inny sprzęt i jego wielkość. To, co zauważyłem na filmach u Kopyra :), chyba najczęściej wizytował browary z warzelniami w okolicach 20hl i tankami 40 hl (Jan Olbracht, Stu mostów, Reden, Profesja, Browar Jana, Artezan…). Kolejne pytanie, czy browar kontraktowy oprócz kosztów związanych z samą dzierżawą tanka płaci osobno np. za butelkowanie, etykietowanie, pasteryzowanie czy pakowanie i wysyłkę gotowego piwa? Mam oczywiście świadomość, że wszystko zależy od umowy między browarem a kontraktowcem.

Jeśli macie na ten temat jakieś informacje, proszę podzielcie się. Na pewno jest wielu takich jak ja, których to zaciekawiło :)

 

Wszystkie dobrego w Nowym Roku!

 

I znowu napiszę nikt Ci nie poda tego na tacy, chcesz browar kontraktowy trzeba się trochę namęczyć wykonać kilka telefonów :) Powiem wprost to jest konkurencja i nikt nie będzie zdradzał takich danych ot tak sobie. W dobie internetu znajdziesz numery i browary które się tym trudnią. Na początek polecam Wąsosz i Zarzecze, od ręki uzyskałem tam informacje o kosztach, ilości piwa i zasadach. Podzwoń po browarach, oni takich cenników nie trzymają w tajemnicy.

 

Dodam, że browarami kontraktowymi nie jest tak, że płacisz za dzierżawę tanka. Ty tylko dajesz recepturę, ewentualnie nadzorujesz wykonanie piwa, ale wszystko robią zatrudnieni pracownicy. Płacisz pewną kwotę i robią wszystko od A do Z za ciebie tam, potem tylko wystawiają fakturę i na zasadzie hurtowni odkupujesz od browaru to "swoje" piwo. Browar kontraktowy to obecnie bardziej hurtownia, z browarem nie ma on za bardzo wspólnego, no tylko układanie receptur, które i tak musisz robić z warzelnianym, żeby przenieść je na odpowiednią skalę. Co do kosztu to nie tylko produkcja piwa w browarze. Dużo jeszcze zależy czy dajesz swoje kegi butelki, no i spora część kosztu etykieta i dostarczenie piwa do odbiorców. Piwo to pół biedy potem zapakuj to jeszcze odpowiednio, musisz zrobić wydruk na 40 tys butelek ;) Dobry grafik obecnie ma zawsze zapchane terminy... Zanim uwarzysz piwo, lepiej mieć już zrobioną etykietę - wprowadzać ewentualne korekty. Etykieta musi być na czas, bo za każdy dzień zwłoki na tanku piwa ponosisz kolejne koszty, ceny grafików są różne, a etykiet w zależności od drukarni, browar ich nie zrobi za ciebie tylko oklei butelki. Problemem jest dostosowanie się pod urządzenia w browarze do etykietowania. Kolejna rzecz to rozdysponowanie piwa po kraju to też zostaje w kosztach browaru kontraktowego, a tego kosztu nikt Ci nie powie bo to już zależy od Twoich kontaktów. Browary kontraktowe nie dzielą się tymi informacjami bo to jednak konkurencja, w każdej branży jest tak że nie masz podane wszystkiego na tacy i musisz sam dochodzić do pewnych racji. Jeżeli ktoś nie potrafi takich rzeczy ogarnąć to może lepiej się nie zabierać za to?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie widziałem jednak nigdzie indziej informacji, ile taki kontraktowiec musi zapłacić za dzierżawę tanka czy inne dodatkowe usługi. Czy ktoś z Was ma może takie informacje? Oczywiście nie chodzi mi o dokładne dane, jak to jest w konkretnych browarach, ot tak mniej więcej ile to może kosztować kogoś, kto chciałby zająć się tym na poważnie
 

 

To dużo zależy od browaru i jego wybicia - większe w przeliczeniu na litr wychodzą taniej. Wydobycie ceny z browaru nie jest trudne, aczkolwiek często wymaga zjawienia się osobiście i pogadanie z właścicielami nt ceny. No i poszczególne browary mają różne sposoby na rozliczanie się, jedni proponują cenę za litr gotowego produktu, inni rozbijają na poszczególne składowe warzenia (mniej lub bardziej ogólne). Porównanie ofert nie jest zbyt trywialne, tym bardziej że browary różnią się wnętrzem, personelem i zapleczem. 

 

Na ostatnim Warszawskim Festiwalu Piwa była prelekcja o zakładaniu browaru kontraktowego. Być może znajdzie się w sieci, to pewnie uznałbyś za ciekawe, bo poruszane jest wiele aspektów prowadzenia browaru kontraktowego, nie tylko od strony warzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 30.12.2015 o 11:47, coder napisał:

Bardzo orientacyjnie: 2-3 zł na litr za samo użyczenie wyposażenia browaru, plus surowce, materiały osobno.

Po rozmowach z ponad 20 browarami z południowego zachodu kraju, powiedziałbym że obecnie 2,20-2,50 za litr gotowego piwa można przyjąć za rozsądną estymację. Browary o wybiciu 30-40 hl mają zwykle wolne moce i są chętne do współpracy. Mniejsze browary rzadziej.

Edytowane przez Kieńć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kieńć napisał:

Po rozmowach z ponad 20 browarami z południowego zachodu kraju, powiedziałbym że obecnie 2,20-2,50 za litr gotowego piwa można przyjąć za rozsądną estymację. Browary o wybiciu 30-40 hl mają zwykle wolne moce i są chętne do współpracy. Mniejsze browary rzadziej.

Tylko, czy na chwilę obecną jeszcze się opłaca być kontraktowcem? Na pewno doświadczeni gracze zostaną na rynku. Startując dzisiaj od zera trzeba mieć nietuzinkowy pomysł i wiedzieć czego się chce. Do tego niezbędna jest znajomość rynku, jak i błędów, które najczęściej popełniają (nie tylko kontraktowe) browary rzemieślnicze. JerryBrewery opisał pięć kardynalnych, których należy unikać, jeśli się myśli poważnie o tym interesie http://jerrybrewery.pl/5-bledow-polskich-browarow-rzemieslniczych/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przejrzę. A czy mi się opłaca to Ci powiem za pół roku. Poza tym chętnie bym otworzył browar niekontraktowy jakbym miał jeszcze jakieś 150 tysięcy dodatkowo, ale że nie mam to zakładam kontrakt.

 

Całe piwo.org i browar.biz od kilku lat produkują strachy na lachy o tym, że nie ma sensu, że jest ciężko itp. Oczywiście, przy okazji można się tu dowiedzieć wielu cennych rzeczy, ale  nastroje są morowe od dawna, podczas gdy wiele browarów w tym samym czasie wystartowało z sukcesem. Więc akurat tym się mało przejmuję. Na pewno będę pisał na bieżąco jak się czegoś dowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kieńć napisał:

Po rozmowach z ponad 20 browarami z południowego zachodu kraju, powiedziałbym że obecnie 2,20-2,50 za litr gotowego piwa można przyjąć za rozsądną estymację. Browary o wybiciu 30-40 hl mają zwykle wolne moce i są chętne do współpracy. Mniejsze browary rzadziej.

Na gotowo z butelką i etykietą? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez butelki i bez etykiety. Najczęstsze oferty: 1,10-1,50 za pół litra rozlanego piwa, za samo wynajęcie sprzętu i pracę po stronie browaru. Do tego dochodzi koszt: chmieli, słodów, akcyzy, drożdży, butelki, kapsla, etykiety, kartonu na butelki i palety, oraz transportu do magazynu. Po stronie browaru jest koszt mediów, chemii do CIP, ewentualnego CO2 do gazowania. W cenie jest praca ludzi przy rozlewie i pakowaniu towaru na paletę, więc odbieramy wszystko elegancko spakowane.

 

Rzecz jasna są browary, które inaczej kombinują, np chcą się rozliczać nie za gotowy produkt a za wybitą brzeczkę itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, dzięki... pierwszą warkę niestety robimy z klucza ceny. Ale już myślę o przeprowadzce gdzieś bliżej. Z drugiej strony mam zaufanie do browaru, który nas gości, ale wiadomo, wpadać postaram się jak najczęściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Miałem się odezwać po pół roku, już lekko spóźniony się odzywam. Nie ma dramatu, pół roku temu można było założyć kontrakt i teraz nie żałować. Postaramy się przygotować jakąś dłuższą wypowiedź na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu ‎10‎.‎08‎.‎2018 o 16:44, Kieńć napisał:

Miałem się odezwać po pół roku, już lekko spóźniony się odzywam. Nie ma dramatu, pół roku temu można było założyć kontrakt i teraz nie żałować. Postaramy się przygotować jakąś dłuższą wypowiedź na ten temat.

Czekamy z niecierpliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Szanownych Użytkowników podzielić się wiedzą na temat zakładów produkcyjnych na południu Polski, które świadczą takie usługi? Konkretnie chodzi mi o kontakty do nich - jestem pewien, że widziałem tu jakąś rozpiskę, ale nie mogę jej odnaleźć. Szczególnie interesuje mnie rejon małopolski i śląska, zwłaszcza w rejonie Kraków-Bielsko i okolicach, ewentualnie też świętokrzyskie. Za ewentualne dodatkowe informacje będę również wdzięczny, jeśli ktoś chciałby się podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.