Skocz do zawartości

piwo marcowe - fermentacja i zadanie drożdzy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakupiłem ostatnio zestaw surowców na marcowe w browamatorze i nie wiem za bardzo w jakiej temperaturze zadać drożdze i jak to piwo fermentować.

Na początek powiem, że u siebie w domu nie mam warunków do fermentacji (za ciepło), dlatego chciałbym to piwo uwarzyć u siebie, a fermentować u rodziców w domu (będę musiał przejechać ok 10 km.) w lodówce z możliwością nastawienia temperatury.

I teraz moje pytanie jak to zrobić?

Zakładam schłodzenie brzeczki do ok. 18-20 stopni C. Kiedy zadać drożdze? W domu w tej temp. następnie do auta, przewieźć do rodziców i wstawić do lodówki z nastawioną temp 10 stopni i piwo niech się swobodnie schłodzi (podejrzewam, że zajmie to kilka godzin)?

Czy może drożdze zadać już po przewiezieniu piwa również w temp 20 stopni. Nie wiem czy jest jakaś różnica.

A może jeszcze inaczej - schłodzić brzeczkę do 10 stopni i drożdże zadać dopiero po ok 18 godzinach (nie miałbym możliwości zrobić tego szybciej),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio Przy American Legerze slchlodzilem do 18st.C i do lodówki a drożdże po 24h od wyłączenia palników.... Fermentacja ruszyła szybko i bezproblemowo. Polecam schłodzić i drożdże zadać w temp. W której będzie fermentowac... Dobrze byłoby jeszcze starter zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Właśnie czytałem tutaj na forum, że niektórzy polecają zadawać drożdże w wyższej temperaturze, aby się lepiej namnożyły i już zgłupiałem.

A jeśli chodzi o starter - to ile wcześniej go przygotować i w jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dolniaki chłodzę całą noc w oczku wodnym, zwykle w wyrąbanym przeręblu. schodzi toto zwykle do 3-4 stopni, w takiej temperaturze zadaję drożdże i wstawiam do piwnicy do jakiś 6 stopni, 10 pod koniec sezonu jak już jest cieplej. właśnie próbowałem jednego z pilsów w którym uciekła mi trochę temperatura na początku - estrów jak mrówków. nie odważyłbym się rzucać dolniaków do brzeczki o temperaturze powyżej 10 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże do dolniaków zadajemy w temperaturze fermentacji. Żadnych wyższych temperatur - jak chcesz tak robić, to lepiej od raz zadaj górne drożdże - pewnie uzyskasz lepszy efekt :)

 

Jeżeli masz problemy ze schłodzeniem (a większość osób ma, aby zejść jednak do tych 10C), to schłodź chłodnicą brzeczkę ile się da, a następnie wstaw na kilka godzin do lodówki fermentacyjnej (z tego co pisałeś, to masz taką możliwość) - ja tak robię, ostatnio wystarczyło mi 8h w nocy, aby schłodzić brzeczkę do 8C i wtedy, rano, zadałem drożdże.

 

Nie napisałeś też co to za drożdże i jaką masz ilość. Jeżeli masz sucharki, to będziesz potrzebował 2 paczki - jedna przy dolnej fermentacji to z reguły zbyt mało. Najlepiej zrobić starter/użyć gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli masz sucharki, to będziesz potrzebował 2 paczki - jedna przy dolnej fermentacji to z reguły zbyt mało.

 

Ciężko mi się z tym zgodzić. Moja praktyka pokazuje że jedna saszetka sucharków spokojnie daje radę. Oczywiście rehydrowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli masz sucharki, to będziesz potrzebował 2 paczki - jedna przy dolnej fermentacji to z reguły zbyt mało.

 

Ciężko mi się z tym zgodzić. Moja praktyka pokazuje że jedna saszetka sucharków spokojnie daje radę. Oczywiście rehydrowanych.

 

 

Czy ktoś poza tobą oceniał to piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drożdże do dolniaków zadajemy w temperaturze fermentacji. Żadnych wyższych temperatur

 

Ja zadaję zawsze w trochę wyższej. Ciężko jest zbić do 10-12 st. gdy na dworze 20. Raczej schładzam do 15-16 i zadaję drożdże. Zanim drożdże zaczną pracę schładzam do temperatury fermentacji petami lub naturalnie w nocy   ;) . Może i źle robię, ale tak wyczytałem na niniejszym forum i jak na razie złych oznak brak . A piwo było już oceniane przez parę osób... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli masz sucharki, to będziesz potrzebował 2 paczki - jedna przy dolnej fermentacji to z reguły zbyt mało.

 

Ciężko mi się z tym zgodzić. Moja praktyka pokazuje że jedna saszetka sucharków spokojnie daje radę. Oczywiście rehydrowanych.

 

 

Czy ktoś poza tobą oceniał to piwo?

 

 

Nie

 

Wiesz, jakiś czas temu też bym pewnie stwierdził, że takie coś nie ma efektów ubocznych... cóż, rzeczywistość jest inna. Może warto skonsultować te wyniki z kimś, kto ma trochę o tym pojęcie (np. sędzia)?

 

 

 

 

Drożdże do dolniaków zadajemy w temperaturze fermentacji. Żadnych wyższych temperatur

 

Ja zadaję zawsze w trochę wyższej. Ciężko jest zbić do 10-12 st. gdy na dworze 20. Raczej schładzam do 15-16 i zadaję drożdże. Zanim drożdże zaczną pracę schładzam do temperatury fermentacji petami lub naturalnie w nocy   ;) . Może i źle robię, ale tak wyczytałem na niniejszym forum i jak na razie złych oznak brak . A piwo było już oceniane przez parę osób... 

 

Każdy robi, jak uważa. Zapewne to kwestia lag'a w Twoim przypadku, bo jeżeli ruszają Ci np. 20h, to faktycznie brzeczka może zdążyć się ochłodzić. Natomiast co się stanie jeżeli te drożdże wystartują Ci szybciej? Wtedy, zanim brzeczka się schłodzi, drożdże jeszcze dodatkowo podbiją temperaturę i naprodukują estrów.

 

Ja jestem zwolennikiem zaszczepiania lagerów drożdżami w górnym zakresie temperatury ich fermentacji (zwykle ~12C), a następnie obniżanie temperatury do tej docelowej. I nawet przy takim podejściu zdarzyły mi się estry...

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak. Drozdze mam oczywiscie suche. W tej chwili nie sprawdze dokladnie jakie bo pisze z telefonu(pewnie jakies standardowe do laverow jak to kupny zestaw). Rehydratyzacje robic rowniez w wodzie 10 stopni? Zrobienie startera poki co odpada bo jeszcze tego nie robilem i wolalbym tego nie probowac na drozdzach dolnej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zapewne to kwestia lag'a w Twoim przypadku, bo jeżeli ruszają Ci np. 20h, to faktycznie brzeczka może zdążyć się ochłodzić. Natomiast co się stanie jeżeli te drożdże wystartują Ci szybciej? Wtedy, zanim brzeczka się schłodzi, drożdże jeszcze dodatkowo podbiją temperaturę i naprodukują estrów.

 

Taki przypadek wystąpił w ostatniej warce. Jeszcze kończy fermentację więc nie wiem co będzie. Drożdżaki wystartowały błyskawicznie a na domiar złego pomyliły mi się wyświetlacze w termometrze. Pewien byłem, że mam 12st. w komorze a 15 w pomieszczeniu a było dokładnie odwrotnie. 1,5 dnia tak stało. Co będzie zobaczymy. Jak nie będzie infekcji to i tak się wypije, chociaż pochwalić się może nie być czym.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.