Skocz do zawartości

Metoda pobierania brzeczki z fermentora do badania °Blg


Thasat

Rekomendowane odpowiedzi

chochla stalowa do zupy (nieduża). Łatwo ją wygotować w garnku, lub chociaż przelać wrzątkiem. Jest długa, więc wystarczy uchylić trochę pokrywę i zebrać trochę, wyjąć i zatkać pokrywę - ważne że szybko, bez bełtania i bez wsadzania łap!. Dziubek ułatwia wlanie do próbówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

chochla stalowa do zupy (nieduża). Łatwo ją wygotować w garnku, lub chociaż przelać wrzątkiem.

A jeszcze prościej opalić nad palnikiem gazowym. Pod warunkiem, że ma się kuchenkę gazową, a nie elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć :D

Ja muszę pobrać 80 ml do próbówki w której mierzę, więc chochelka z KO spryskana wcześniej roztworem CLO jest w sam raz :/

 

Inna sprawa że ostatnio nie mierzę blg po burzliwej bo piwo zawsze fermentuje dłużej niż trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej nie mierzyć. Odczekać swoje bez ingerencji w fermentujące piwo. Dopiero podczas przenoszenia na cichą powinno się sprawdzić.

 

PS

Mi zajeło to 6 lat i blisko 100 warek (i kilka kwasów) by się nauczyć cierpliwości by nie grzebać w fermentującym piwie. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

A ja wcale nie pobieram próbek, balingometr mocze w fermentatorze z roztworem piro, a potem po prostu wrzucam do fermentatora z fermentującym piwem i tam sobie siedzi aż do zlania na cichą.

A co do zaciągania ustami piwa wężykiem, to ja zawsze tak robię. Tyle że najpierw solidnie dezynfekuje usta 72% śliwowicą.:beer::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wcale nie pobieram próbek, balingometr mocze w fermentatorze z roztworem piro, a potem po prostu wrzucam do fermentatora z fermentującym piwem i tam sobie siedzi aż do zlania na cichą.

A co do zaciągania ustami piwa wężykiem, to ja zawsze tak robię. Tyle że najpierw solidnie dezynfekuje usta 72% śliwowicą.:beer::D

Też praktykuję tą metodę ale niestety ma ona poważne wady. Jak jest duża piana to nic nie widać, a poza tym różne syfy i żywice z piany przyklejają się do aerometru co nieco przekłamuje odczyt. Na cichej tego problemu już nie ma, ale z drugiej spadek °Blg jest bardzo mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar Blg, jak fermentacja idzie całą parą jest zbędny, więc mi to nie przeszkadza. Interesuje mnie odczyt w końcówce fermentacji, owszem przyrząd łapie różne śmieci, które się do niego przyklejają, ale błąd pomiaru jest nie wielki. Sprawdzałem parę razy, myjąc dokładnie areometr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej nie mierzyć. Odczekać swoje bez ingerencji w fermentujące piwo. Dopiero podczas przenoszenia na cichą powinno się sprawdzić.

 

PS

Mi zajeło to 6 lat i blisko 100 warek (i kilka kwasów) by się nauczyć cierpliwości by nie grzebać w fermentującym piwie. :beer:

Robię tak od początku swojej przygody z warzeniem. I to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak, zgadzam się z powyższą opinia ale .... zazwyczaj początkujący (czyli ja :)) nie mają doświadczenia i czasem zanim zapadnie decyzja o zlaniu na cicha lub do butelek trzeba sprawdzić °Blg.

 

Używanie do tego chochli z dziubkiem zaczyna być dla mnie uciążliwe, żeby zebrać odpowiednią ilość ml do próbówki trzeba ją napełnić i przelać z 3-4 razy. Dlatego myśle o plastikowej pipecie (plastikowa=nietłukąca), była swego czasu w BA taka (aktualnie niedostępna):

 

1457_rn.jpg?lm=1099133098

 

Używał ktoś takiej lub podobnej, będzie w niej te 100-150ml ?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź do apteki lub innego sklepu z asortymentem medycznym i kup strzykawkę cewnikową 100ml lub 140ml lub tu http://allegro.pl/strzykawka-cewnikowa-zaneta-janeta-janette-140ml-i1902331535.html

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używanie do tego chochli z dziubkiem zaczyna być dla mnie uciążliwe, żeby zebrać odpowiednią ilość ml do próbówki trzeba ją napełnić i przelać z 3-4 razy.

To kup większą chochlę :-). Ja mam taką, że wystarczą dwa nalania. Dziubka nie mam, za to mam lejek (jak pewnie każdy w swoim domu).

Chochla jest fajna bo się ją fajnie dezynfekuje - chwila nad płomieniem z kuchenki i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zgadzam się z powyższą opinia ale .... zazwyczaj początkujący (czyli ja :)) nie mają doświadczenia i czasem zanim zapadnie decyzja o zlaniu na cicha lub do butelek trzeba sprawdzić °Blg.

 

Używanie do tego chochli z dziubkiem zaczyna być dla mnie uciążliwe, żeby zebrać odpowiednią ilość ml do próbówki trzeba ją napełnić i przelać z 3-4 razy. Dlatego myśle o plastikowej pipecie (plastikowa=nietłukąca), była swego czasu w BA taka (aktualnie niedostępna):

tu masz mój przyrząd probierczy :)http://www.piwo.org/forum/p119265-09-10-2011-22-12-49.html#p119265

do nabycia w aptekach, + zestaw do kroplówek lub lepiej wężyk 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup większą chochlę :-). Ja mam taką, że wystarczą dwa nalania. Dziubka nie mam, za to mam lejek (jak pewnie każdy w swoim domu).Chochla jest fajna bo się ją fajnie dezynfekuje - chwila nad płomieniem z kuchenki i gotowe.

Nie mam "płomienia" w domu :)

 

Temat strzykawkowy mnie zainteresował. Strzykawka + wężyk to jest to. Wężyk 8mm też będzie?

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam mierzę gęstość tylko raz przed wybiciem. I to jeszcze za pomocą refraktometru. I piwa wychodzą dobre, może nawet lepsze jak nic przy nich nie kombinuje.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.