Jump to content

Cześć


Rafa Mustafa
 Share

Recommended Posts

Cześć, mam na imię Rafał. MIeszkam w Krośnie. To forum nie jest dla mnie nowe - od pewnego czasu co raz częciej tutaj wstępuję. Teraz po prostu uznałem, że czas zrobić mój browarniczy coming out. Za sobą mam dwie warki z puchy a w niedzielę uwarzyłem swoje pierwsze piwo ze słodu (AAA) - teraz stoi sobie w piwnicy na burzliwej. Nie jest to piwo z mojego przepisu; postanowiłem, że moje pierwsze trzy warki zrobię z zestawów surowców zakupionym w jednym z wysyłkowych sklepów. Tak więc na uwarzenie czekają jeszcze APA single hop (Cascade) i American Wheat. Później już będę samemu coś komponował. Na celowniku są FAH i cream stout.

 

Oprócz piwa interesuję się wieloma innymi rzeczami: astronomią, motorycacją, techniką, lotnictwem, lubię słuchać muzyki, bardzo lubię kino,

 

Mój browar domowy zasługuje na miarę minibrowaru - garnuszek 30l (mam na szczęście dostęp do gara 60l - pewnie się kiedyś przyda), chłodnica z 10 m rury DN12, trzy fermentory 33l, filtrator z oplotu. Wszystko to w dwupokojowym mieszkaniu z płyty. Na szczęście żona podziela moje hobby w takim samym stopniu więc problemów, przynajmniej w tej kwestii, nie ma. Dwuletni synek też nie zgłasza sprzeciwu;)

 

Pozdrawiam wszytskich, wkrótce na pewno będę się do Was zwracał z prośbami o dobre rady.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Żona do czasu warzenie piwa w kuchni zaakceptuje :P Jak zobaczy jaki bajzel się w niej robi po warzeniu ;)

Później pójdziesz albo do piwnicy, albo do garażu z tymi wszystkimi garami :P 

 

Kolejny piwowar z podkarpacia. Witaj w naszych progach :)

Link to comment
Share on other sites

Nie no, moja druga połowa to łapnęła takiego samego szmergla na punkcie warzenia i próbowania różnych stylów. Nawet dzisiaj rano się zarejestrowała na tym forum, teraz czeka na akceptację. Tak więc z tym nie ma problemu u mnie. Gorzej jest z lokalem, który jest po prostu mały. No ale jakoś to pomieścimy

Link to comment
Share on other sites

Tak! Tak! ja jestem jak najbardziej za domowym! Już samo robienie sprawia mi wiele radochy. Teraz czekam na degustację naszego Ambera:)

Link to comment
Share on other sites

Dwulatek za 12-14 lat będzie się bardzo cieszył z fermentorów rozstawionych dookoła. Ale do tego czasu pewnie ktoś wymyśli jakieś odpowiednie zabezpieczenie. Skoro potrafimy się chronić przed owocówkami, to gdzie byłby problem z młodzieżą? ;)

 

Cześć!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.