Skocz do zawartości

Gdzie jest moje BLG?


Tytus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem zdezorientowany :(

Robiłem IIPA, wysładzanie wyszło do 26L 19.5 BLG. Z pozostałości wysłodziłem 17L 10 BLG. Słabszą brzeczkę zostawiłem szczelnie zamkniętą przez noc na balkonie. Na drugi dzień poszła do gara gdzie gotowanie trwało 60 min. Po schłodzeniu do 20 stopni test balingomierzem, który wykazał tylko 6 BLG!

Ja się pytam o co chodzi, kto mi buchnął 4BLG? Zazwyczaj gotowanie zagęszcza, a nie na odwrót.

6 to bardzo mało i nie opłaca się robić takiego piwa, z racji na to że poszły tam całkiem fajne chmiele. Chcę dodać cukru co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mierzyłem przednią czy całość - hmm przednie pytanie :) tak potwierdzam, mierzyłem całość brzeczki wymieszanej. 6 raz nie będę sprawdzał czy dobrze zmierzyłem bonto boli za każdym razem jak na to patrzę :). Zastanawiam się czy różnica temperatur może mieć na to wpływ tzn. Całe południe, noc i cały dzień na balkonie. Ekstraktu nie dodam bo niemamam :) spróbuje z cukrem, czytałem że dodatek cukru brązowego daje posmak rumowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem zdezorientowany :(

Robiłem IIPA, wysładzanie wyszło do 26L 19.5 BLG. Z pozostałości wysłodziłem 17L 10 BLG. Słabszą brzeczkę zostawiłem szczelnie zamkniętą przez noc na balkonie. Na drugi dzień poszła do gara gdzie gotowanie trwało 60 min. Po schłodzeniu do 20 stopni test balingomierzem, który wykazał tylko 6 BLG!

Ja się pytam o co chodzi, kto mi buchnął 4BLG? Zazwyczaj gotowanie zagęszcza, a nie na odwrót.

6 to bardzo mało i nie opłaca się robić takiego piwa, z racji na to że poszły tam całkiem fajne chmiele. Chcę dodać cukru co o tym myślicie?

 

Pozdrawiam

 

A nie zafermentowało ci to w nocy? Nie jest kwaśne albo coś? Może dostało jakiś drożdżaków przez przypadek albo bakterii... Jeżeli nie myjesz wiadra NaOH to gdzieś mogły zostać jakieś resztki drożdży.  Dwa mierzysz na pewno w 20C? (tak jak masz skalibrowany sprzęt do pomiaru - refraktometr/balingomierz) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam że pomiaru dokonałeś z początku wysładzania - i wtedy faktycznie mogła jeszcze lecieć brzeczka 10Blg. Ale potem zawartość cukrów w wysłodzinach dosyć szybko spada...

 

Najlepiej dodaj puchę ekstraktu - z cukrem trochę średnio. Żebyś miał do podbicia 2Blg, to ok, ale 4Blg (od 6 do 10Blg) to już na takie piwko trochę za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Korekcja temperatury była?

Z szybkich szacunków wynika ze 6°Blg w 70°C daje odczyt około 10°Blg w 20°C

 

 

Po schłodzeniu do 20 stopni test balingomierzem, który wykazał tylko 6 BLG!

 

 

 

 

 

6 raz nie będę sprawdzał czy dobrze zmierzyłem bonto boli

 

molto bene, nie ma co grzebać. dodaj drożdży zrób harcerskie... 

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadra myje oxi - co prawda zawsze przed wlaniem brzeczki na fermentacje a po fermentacji myje plynem do naczyń i wodą. Może faktycznie drożdże jakieś byly. Kwasu nie wyczułem. Nie zależy mi na tym aby było konkretnie 10blg tylko zdziwiony byłem. Dosypałem 60g cukru brązowego i 40g glukozy - zobaczymy co wyjdzie :) harcerskie piwo - dobre to ? ;)

Edytowane przez Tytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Korekcja temperatury była?

 

Z szybkich szacunków wynika ze 6°Blg w 70°C daje odczyt około 10°Blg w 20°C

 

 

Po schłodzeniu do 20 stopni test balingomierzem, który wykazał tylko 6 BLG!

 

 

 

 

 

6 raz nie będę sprawdzał czy dobrze zmierzyłem bonto boli

 

molto bene, nie ma co grzebać. dodaj drożdży zrób harcerskie... 

 

Albo wygotuj jeszcze do tych 9-10blg, ewentualnie dodaj jeszcze troszkę cukru (dałbym max 200g),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bieganiu to Rzeźnik z Ursy był całkiem niezły.

Nie opłaca się wygotować do uzyskania 10 blg bo nic mi nie zostanie :(

 

Dodałem w sumie 100g cukrów rozpuszczonych i przegotowanych w 0,5 litra wody do fermentatora. Drodżdżaki wcinają aż im się uszy trzęsą :)

 

Temat uważam za zamknięty. Zniknięcie blg zrzucam na garb pozostałości drodżdży albo w co wątpie odczyt tylko z przedniej brzeczki ale ta opcja mniej prawdopodobna. No cóż dam znać jak to wyszło :)

Naszczęście to był tylko dodatek główne piwko IIPA ma się dobrze :)

Edytowane przez Tytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.