Skocz do zawartości

Single Hop Citra - schemat chmielenia


Rekomendowane odpowiedzi

Robię Pale Ale Single Hop Citra żeby dobrze poznać smak tego chmielu. Proszę o ocenę schematu chmielenia, czy ma to ręce i nogi:

 

20L / 11°Blg

 

10g 60'

10g 20'

15g 5'

20g 1'

30g na zimno

 

IBU  37

 

Da radę, czy coś modyfikować?

Edytowane przez Jakub M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem American Wheat na Citrze. Chmieliłem na goryczkę, 5 minut i po wyłączeniu palnika, w sumie 50 g na około 18 l. Jestem bardzo zadowolony. W twoim przypadku (APA) wygląda to bardzo dobrze. Może tylko zamiast 1 min sypnął bym po wyłączeniu ale to detale. Jak zwykle najważniejsza jest fermentacja. Pilnuj temperatury żeby estry nie maskowały chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to b. dobry schemat chmielenia. Ostatnio robiłem APA gdzie aromat byl uzyskany z Citry. Na 1 min dalem tyle samo, na zimno 40g i aromat jest naprawdę mocny. Następnym razem wrzuciłbym własnie 30g na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pewnie nie znam, a Ty na pewno użyłeś jakiegoś mądrego programu, ale moim zdaniem nawet 37 IBU to lekka fantastyka. To piwo to prawie wcale nie będzie gorzkie.

10 g na 60 minut i 10 na 20, to są śladowe ilości, a ten chmiel ma przy dobrych wiatrach 13% AK.

Edytowane przez Cyneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się pewnie nie znam, a Ty na pewno użyłeś jakiegoś mądrego programu, ale moim zdaniem nawet 37 IBU to lekka fantastyka. To piwo to prawie wcale nie będzie gorzkie.

 

 

Piękny aromat... drwiny unosi się z twojego posta, mam nadzieje że moje piwo będzie choć w połowie tak aromatyczne. Z glębokiego dołu mojej ignorancji pragnę poinformować, że rzeczywiście, o zgrozo, wyliczenia pokazują 27, nie 37 IBU na tyle piwa ile mi faktycznie wyszło. Nie wiem też jakim cudem nachmielona brzeczka była gorzka, mam nadzieje że przestanie być i piwo mi nie wyjdzie, bym uniżenie mógł zająć się robieniem kwasu chlebowego, do którego wyliczeń żadnych, poza wagą chleba, nie trzeba.

 

A tak serio, to rzeczywiście wychodzi 27, może palec mi się omsknął. A w smaku wyraźnie gorzkie było. Sam się trochę dziwiłem że w różnych chmieleniach amerykańskich singli jakie znalazłem są takie małe ilości na goryczkę (np. Single Hop Mosaic Andrzeja Milera), ale jestem ciekaw. To ma być lekkie piwo na lato.

 

 

 

 

post-9381-0-87609200-1431371239_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, drwiny w tym nie miało być. Serio.

Po prostu skoro podałeś jakaś liczbę to pewnie ją jakoś wyliczyłeś, a ja nie mam pod ręką ani programu, ani nawet uproszcoznego wzroka z którego zwykle korzystałem.

Uwaga o niegorzkim piwie wyszła z doświadczenia starszego kolegi, i jako taką ja potraktuj.

To że brzeczka jest gorzka to niestety słaba miara, zobaczysz po fermentacji że osłabnie mocno. Na szczęście to tylko 11 BLG, wiec przesadnie mdłe nie będzie przy tych 27 IBU.

Poza tym przypuszczam że jednak Twoim głównym celem był aromat, więc będzie dobrze, nie każdy od razu musi robić piwo co "ryja wykręca".

Ja raczej swoje Single Hopy (też 11tki najczęściej) celuję w nieco bardziej gorzki smak. Też robiłem na Mosaicu niedawno, i poszło calutkie 100 g, w tym chyba koło 40 na goryczkę. I dało się wypić.Inna sprawa że jeśli chodzi akurat o Mosaica na aromat to warto raz w zyciu spróbować, ale ja osobiście raczej tego nie powtórzę.

I przy okazji insza porada - nie traktuj siebie tak serio - to kolejna porada od starszego kolegi dla młodszego. Zdrówko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu poczułem zaczepkę więc odrzuciłem granat z powrotem :)

Single hopa z Mosaic piłem niedawno z Birbanta, całkiem dobry tylko troche te owoce zaklejające. Dam znać jak wyszło, dzięki za podpowiedzi.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.