Jump to content

Single Hop Citra - schemat chmielenia


Jakub M
 Share

Recommended Posts

Robię Pale Ale Single Hop Citra żeby dobrze poznać smak tego chmielu. Proszę o ocenę schematu chmielenia, czy ma to ręce i nogi:

 

20L / 11°Blg

 

10g 60'

10g 20'

15g 5'

20g 1'

30g na zimno

 

IBU  37

 

Da radę, czy coś modyfikować?

Edited by Jakub M
Link to comment
Share on other sites

Robiłem American Wheat na Citrze. Chmieliłem na goryczkę, 5 minut i po wyłączeniu palnika, w sumie 50 g na około 18 l. Jestem bardzo zadowolony. W twoim przypadku (APA) wygląda to bardzo dobrze. Może tylko zamiast 1 min sypnął bym po wyłączeniu ale to detale. Jak zwykle najważniejsza jest fermentacja. Pilnuj temperatury żeby estry nie maskowały chmielu.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem jest to b. dobry schemat chmielenia. Ostatnio robiłem APA gdzie aromat byl uzyskany z Citry. Na 1 min dalem tyle samo, na zimno 40g i aromat jest naprawdę mocny. Następnym razem wrzuciłbym własnie 30g na cichą.

Link to comment
Share on other sites

Ja się pewnie nie znam, a Ty na pewno użyłeś jakiegoś mądrego programu, ale moim zdaniem nawet 37 IBU to lekka fantastyka. To piwo to prawie wcale nie będzie gorzkie.

10 g na 60 minut i 10 na 20, to są śladowe ilości, a ten chmiel ma przy dobrych wiatrach 13% AK.

Edited by Cyneq
Link to comment
Share on other sites

Ja się pewnie nie znam, a Ty na pewno użyłeś jakiegoś mądrego programu, ale moim zdaniem nawet 37 IBU to lekka fantastyka. To piwo to prawie wcale nie będzie gorzkie.

 

 

Piękny aromat... drwiny unosi się z twojego posta, mam nadzieje że moje piwo będzie choć w połowie tak aromatyczne. Z glębokiego dołu mojej ignorancji pragnę poinformować, że rzeczywiście, o zgrozo, wyliczenia pokazują 27, nie 37 IBU na tyle piwa ile mi faktycznie wyszło. Nie wiem też jakim cudem nachmielona brzeczka była gorzka, mam nadzieje że przestanie być i piwo mi nie wyjdzie, bym uniżenie mógł zająć się robieniem kwasu chlebowego, do którego wyliczeń żadnych, poza wagą chleba, nie trzeba.

 

A tak serio, to rzeczywiście wychodzi 27, może palec mi się omsknął. A w smaku wyraźnie gorzkie było. Sam się trochę dziwiłem że w różnych chmieleniach amerykańskich singli jakie znalazłem są takie małe ilości na goryczkę (np. Single Hop Mosaic Andrzeja Milera), ale jestem ciekaw. To ma być lekkie piwo na lato.

 

 

 

 

post-9381-0-87609200-1431371239_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

No cóż, drwiny w tym nie miało być. Serio.

Po prostu skoro podałeś jakaś liczbę to pewnie ją jakoś wyliczyłeś, a ja nie mam pod ręką ani programu, ani nawet uproszcoznego wzroka z którego zwykle korzystałem.

Uwaga o niegorzkim piwie wyszła z doświadczenia starszego kolegi, i jako taką ja potraktuj.

To że brzeczka jest gorzka to niestety słaba miara, zobaczysz po fermentacji że osłabnie mocno. Na szczęście to tylko 11 BLG, wiec przesadnie mdłe nie będzie przy tych 27 IBU.

Poza tym przypuszczam że jednak Twoim głównym celem był aromat, więc będzie dobrze, nie każdy od razu musi robić piwo co "ryja wykręca".

Ja raczej swoje Single Hopy (też 11tki najczęściej) celuję w nieco bardziej gorzki smak. Też robiłem na Mosaicu niedawno, i poszło calutkie 100 g, w tym chyba koło 40 na goryczkę. I dało się wypić.Inna sprawa że jeśli chodzi akurat o Mosaica na aromat to warto raz w zyciu spróbować, ale ja osobiście raczej tego nie powtórzę.

I przy okazji insza porada - nie traktuj siebie tak serio - to kolejna porada od starszego kolegi dla młodszego. Zdrówko.

Link to comment
Share on other sites

Po prostu poczułem zaczepkę więc odrzuciłem granat z powrotem :)

Single hopa z Mosaic piłem niedawno z Birbanta, całkiem dobry tylko troche te owoce zaklejające. Dam znać jak wyszło, dzięki za podpowiedzi.
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

3 dni po butelkowaniu aromat cytrusowy, tropikalno owocowy, lekko kocio-sikowy. Gorycz zdecydowanie wyczuwalna. Do spróbowania w Gdańsku lub Elblągu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.