Jump to content
copytko

Od białej warstwy na powierzchni do kwasiura

Recommended Posts

Jakiś czas temu podczas popełniania AIPA, a konkretniej podczas fermentacji cichej zauważyłem tuż przed rozlewaniem biały nalot na powierzchni brzeczki - jak na zdjęciu poniżej.

 

fdaS9p.jpg

 

Piwo było lekko kwaskowe, w fermentorze na dnie drożdże ale mimo mocnego chmielenia prawie nic goryczkowo-owocowego nie było czuć. Po zlaniu do butelek w szyjce, na powierzchni piwa pojawiało się to samo, co w fermentorze, lecz po jakichś 4 - 6 tygodniach zniknęło i mniej więcej wtedy też piwo się nagazowało (dopiero).

 

Dzisiaj po otwarciu butelki - jakieś 3 - 4 miesiące po rozlaniu - piwo jest klarowne, w kolorze złote i przejżyste, lekko nagazowane, trochę słodkie i bardzo kwaśne, ale w tym wszystkim przyjemne w smaku. Trochę jak szampan lekko wytrawny.

 

Słyszałem o wielu próbach identyfikacji zakażenia, ale sam nie jestem w stanie tego określić, a piwo - mimo, że w smaku całkiem fajne - trochę się zastanawiam, czy je pić. Może ktoś bardziej doświadczony z okolic Wrocławia lub Świdnicy chciałby podjąć się wyzwania? :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wzbogacisz florę bakteryjną układu pokarmowego, tak więc spoko. Jakby coś miało być nie tak, to jutro się dowiesz ;) Zastanawiasz się nad konsekwencjami zdrowotnymi jedząc ogórki małosolne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogórki małosolne są robione w ten sam lub podobny sposób od pokoleń i konsekwencje ich spożycia się przeważnie powtarzalne. Tutaj mam styczność z czymś, co kompletnie jest mi obce pod względem możliwych konsekwencji, dlatego też pytam. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgorsze co Ci grozi to wzmożona częstotliwość korzystania z toalety. Czyli wypij dziś 3 piwa i jutro będziesz wiedział :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie masz co się bać, infekcja z piwa nie przejdzie na człowieka, a koledze chodziło o to że te same bakterie co masz w ogórkach małosolnych/kiszonych masz i w tym piwie - Lactobacillius, są one też częścią naszej flory jelitowej i wypicie/zjedzenie ich nie spowoduje żadnych konsekwencji. Ja bym chętnie spróbował takiego piwa, ale we Wrocku dopiero 23 Maja będę ;) Może ktoś inny będzie chętny. Ciekawe czy czy tylko zakwasiło się Ci piwko czy coś jeszcze smrodliwego dało.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja jestem daltonistą sensorycznym, ostrzegam :)

Ale jakbyś był w okolicach Nowego Dworu, Kozanowa, Stabłowic, to możesz brać ze 2 butelki, bo może jeszcze kolega pracujący w sasiednim budynku się tu odezwie :P

 

A w ogóle to nie mów że piwo jest zepsute, tylko że to jest "New Your Weisse" :smilies:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Undeath, do 21 maja na pewno jakieś zostanie - aktualnie mam jeszcze z 25 butelek. :)

 

Cyneq, ja akurat mieszkam bardziej w centrum i we Wrocławiu jestem dopiero koło 18 w ciągu tygodnia, ale możemy się jakoś umówić na przekazanie butelek. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...