Skocz do zawartości

Od białej warstwy na powierzchni do kwasiura


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu podczas popełniania AIPA, a konkretniej podczas fermentacji cichej zauważyłem tuż przed rozlewaniem biały nalot na powierzchni brzeczki - jak na zdjęciu poniżej.

 

fdaS9p.jpg

 

Piwo było lekko kwaskowe, w fermentorze na dnie drożdże ale mimo mocnego chmielenia prawie nic goryczkowo-owocowego nie było czuć. Po zlaniu do butelek w szyjce, na powierzchni piwa pojawiało się to samo, co w fermentorze, lecz po jakichś 4 - 6 tygodniach zniknęło i mniej więcej wtedy też piwo się nagazowało (dopiero).

 

Dzisiaj po otwarciu butelki - jakieś 3 - 4 miesiące po rozlaniu - piwo jest klarowne, w kolorze złote i przejżyste, lekko nagazowane, trochę słodkie i bardzo kwaśne, ale w tym wszystkim przyjemne w smaku. Trochę jak szampan lekko wytrawny.

 

Słyszałem o wielu próbach identyfikacji zakażenia, ale sam nie jestem w stanie tego określić, a piwo - mimo, że w smaku całkiem fajne - trochę się zastanawiam, czy je pić. Może ktoś bardziej doświadczony z okolic Wrocławia lub Świdnicy chciałby podjąć się wyzwania? :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogórki małosolne są robione w ten sam lub podobny sposób od pokoleń i konsekwencje ich spożycia się przeważnie powtarzalne. Tutaj mam styczność z czymś, co kompletnie jest mi obce pod względem możliwych konsekwencji, dlatego też pytam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co się bać, infekcja z piwa nie przejdzie na człowieka, a koledze chodziło o to że te same bakterie co masz w ogórkach małosolnych/kiszonych masz i w tym piwie - Lactobacillius, są one też częścią naszej flory jelitowej i wypicie/zjedzenie ich nie spowoduje żadnych konsekwencji. Ja bym chętnie spróbował takiego piwa, ale we Wrocku dopiero 23 Maja będę ;) Może ktoś inny będzie chętny. Ciekawe czy czy tylko zakwasiło się Ci piwko czy coś jeszcze smrodliwego dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem daltonistą sensorycznym, ostrzegam :)

Ale jakbyś był w okolicach Nowego Dworu, Kozanowa, Stabłowic, to możesz brać ze 2 butelki, bo może jeszcze kolega pracujący w sasiednim budynku się tu odezwie :P

 

A w ogóle to nie mów że piwo jest zepsute, tylko że to jest "New Your Weisse" :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Undeath, do 21 maja na pewno jakieś zostanie - aktualnie mam jeszcze z 25 butelek. :)

 

Cyneq, ja akurat mieszkam bardziej w centrum i we Wrocławiu jestem dopiero koło 18 w ciągu tygodnia, ale możemy się jakoś umówić na przekazanie butelek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.