Skocz do zawartości

Nagazowanie dubbla


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) Planuje jako moją drugą warkę uwarzyć piwo belgian dubbel, czytałem że dobrą sprawą jest schłodzić piwo blisko 0°C podczas cichej. Moje pytanie brzmi jak obliczyć ilość cukru do refermentacji? Wiem że w niższej temperaturze zwiększy się rozpuszczalność CO2, aczkolwiek drożdże już raczej za wiele go nie naprodukują. A może przed rozlewem pozwolić piwu ogrzać się do 20°C? Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to jest dobre pytanie - czy jak skończyłem fermentację w wyższej temperaturze, żeby mieć pewność, że się skończyła (w dajmy na to - 23'C) a później przelewam na cichą i przenoszę do chłodniejszego miejsca (np. 15'C w piwnicy) aby się klarowało - to jaką temp. założyć w kalkulatorze? jest szansa, że na cichej nie było fermentacji, a rozpuścić nie miało się co (cicha bez poduszki CO2)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś był podobny temat i osobiście kieruję się właśnie wg tamtych przemyśleń, tzn. w kalkulatorach wpisuję najwyższą temperaturę, w której trwała jeszcze fermentacja.

 

ed - ten temat http://www.piwo.org/topic/4045-ilosc-glukozy-do-refermentacji-a-temperatura/

Edytowane przez leepa79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój informatyczny pomyślunek to do wyliczeń powinno się brać najwyższą temperaturę po zakończeniu fermentacji.

Tak, to jest słuszna koncepcja  :)

Tylko jeśli przeleję to piwo na cichą i na niej nie za bardzo będzie fermentowało tylko się wyklaruje to nad lustrem piwa nie mam zbyt wiele CO2. I o to chodzi. Ja będę brał pod uwagę temp na zakończenie fermentacji burzliwej, bo f. cicha jest w niższej temp. 

Temat rzeka - kieruję się tymi dwoma cytatami z tamtego tematu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie :) piwko jest już ponad tydzień na cichej w temperaturze ok. 8°C, więc drożdże - które de facto lubią wysokie temperatury - "poszły spać" i na dnie fermentora zebrał się spory osad, prawie jak po burzliwej. Stąd nasunęło się moje pytanie, czy jeśli zleję piwo znad tego osadu to czy pozostanie w piwie wystarczająco dużo drożdży aby je nagazować w butelce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.