Skocz do zawartości

zacieranie


Rekomendowane odpowiedzi

witam wiem ze moje pytanie moze jest glupie ,ale wole zapytac niz cos zchrzanic.

w recepturze jest napisane (zacierac- 70-65°C - 120 min w lodówce turystycznej)rozumie ze chodzi o te ze 60 min 65stopni i 60 min 70 stopni

prosze o wyrozumialosc ale dopiero zaczynam przygode z piwowarstwem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lodówce turystycznej czyli infuzyjnie. Nie wiem co autor miał na myśli, ale chyba "podgrzać do 70 stopni i po 120 minutach temperatura powinna spaść do 65"... swoją drogą nie ma po co nowoczesnych słodów trzymać tak długo. 1 godzina + 15min dla pewności wystarczy spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosując z kontekstu:

 

rozumiem ze chodzi

 

Tak jak powyżej. Nie ma sensu zacierać 2godziny.Czasem nawet 50 minut wystarczy (zależnie od róznych czynników). 1godzina + 15min(nawet mniej) to spokojny, bezpiezny czas do zacierania. W razie czego, możesz jeszcze próbę jodową zrobić, ale wątpię żeby po tym czasie jeszcze cokolwiek pokazała.

 

W lodówce tur. zadajesz zarier ciepły, ale go nie podgrzewaz (nie licząc infuzji), nie ma elementu grzewczego, więc temperatura końcowa jest niższa od początkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tylko ze ja nie posiadam lodówki turystycznej i bede zacieral w garnku a z ty brakującym M to była liretówka

No to tak  jak koledzy piszą. Zacieraj w garze na palniku trzymając się tego przedziału temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Ja np jak mi skoczyła temperatura  do 68° to zdejmowałem gar na podłogę i ja przykrywałem starą kołdrą co jakiś czas sprawdzając tylko temperaturę czy czasem nie spada za nisko. Myślę, że  przy tej temperaturze powietrza zacier wytrzyma w tych przedziałach pod kołderką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za podpowied.a tak poza tym czy duza różnica w smaku byla by gdybym wzioł w ten sposób 65 /35min i 70/35min

Zerknij do WIKI, tam masz opisane różne sposoby zacierania i ich wpływ na piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wiem ze moje pytanie moze jest glupie ,ale wole zapytac niz cos zchrzanic.

w recepturze jest napisane (zacierac- 70-65°C - 120 min w lodówce turystycznej)rozumie ze chodzi o te ze 60 min 65stopni i 60 min 70 stopni

prosze o wyrozumialosc ale dopiero zaczynam przygode z piwowarstwem

Portera będziesz robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za podpowied.a tak poza tym czy duza różnica w smaku byla by gdybym wzioł w ten sposób 65 /35min i 70/35min

Wg mnie jest to równoznaczne z zacieraniem w 65 stopniach. Nie mam oszałamiającego doświadczenia (8 warek), ale raz zrobiłem próbę jodową i okazało się, że po 30 minutach wszystko jest zatarte. Ja zazwyczaj robię tak: 66 stopni; 1 godzina bez podgrzewania; mashout 77 stopni; koniec. Do piw słodszych temperaturę początkową  podnoszę do 69 stopni. Moim zdaniem na palnikach i przy kupnych słodach nie dasz rady podążać za przepisami typu "30min w 65 stopniach"... Znacznie efektywniej (i wygodniej) jest ustawić sobie temperaturę średnią +2 stopnie i zacierać "na lenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na palnikach i przy kupnych słodach nie dasz rady podążać za przepisami typu "30min w 65 stopniach"...

Mógłbyś to rozwinąć? Czy sugerujesz, że trzymanie temperatur przy podgrzewaniu gazowym jest bardzo trudne? Czy to ja coś źle zrozumiałem?

 

 

Czyli jak modyfikować receptury

 

Ale po co je modyfikować?

Masz podaną temp. albo zakres, więc zacieraj tak, żeby temperatura zacieru była jak najbliżej podanej. Poświęć jakąś karimatę żeby owinąć gar i masz ładną izolację termiczną. Grzejesz palinikem do zadanej temp. +1°C, pozwalasz opaść do zadanej -2°C. Intensywnie mieszasz żeby rozkład temperatury był mniej więcej równomierny (idealnie nigdy nie będzie),  żeby pomiar temperatury był miarodajny. I zanużaj termometr głęboko.

I pamiętaj: "browar to nie apteka". Dlatego nie ma co sie przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko problemu z utrzymywaniem temp. nie mam odchyłki sa co najwyżej 1 stopniowe (mały palniczek chodzi na min. cały czas i komensuje straty ciepła a mieszadło cały czas miesza)mi tylko chodzi o to ze co niektorzy piszą ze zacierac maks godzine a jak w recepturze jest napisane 45c/15min  55c/15min   62c/40min   72c/40 min to troche za dużo i co nie wyjdzie zbyt wytrawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ok dzieki za podpowied.a tak poza tym czy duza różnica w smaku byla by gdybym wzioł w ten sposób 65 /35min i 70/35min

Zerknij do WIKI, tam masz opisane różne sposoby zacierania i ich wpływ na piwo.

 

wiki znam niemal na pamieć ale nie chodzi mi o teorie tylko jak to wygląda w rzeczywistości np.godzina 67stopni a np. 62c/30 min 72c/30min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cho...a ale se chobby wybrałem myślałem ze coś już wiem a okazało sie że nie wiem nic(mogłem zbierać znaczki)

moje wnioski z tego artykułu zacierać nie więcej niż godzina 20 min bo nie ma sensu.

wiec jeśli jest receptura z większem czasem poskracac go odpowiednio do tego i tyle (czyli jak robilem hafe weizena 45c/15min55c/15min 62c/40min 72c/40 min powinno byc ok)dzieki AMAP wielki plus odemnie

Edytowane przez slawi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bede robil ten przepis

Stout Opalenicki (II), Andrzej Smyk (anteks)

czy slody palone wrzucic odrazu z innymi? nie przejdzie piwko zbytnio nimi?planuje trzymac to w 67 stopniach przez godzine 20 min bedzie ok?

Edytowane przez slawi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem na palnikach i przy kupnych słodach nie dasz rady podążać za przepisami typu "30min w 65 stopniach"...

Mógłbyś to rozwinąć? Czy sugerujesz, że trzymanie temperatur przy podgrzewaniu gazowym jest bardzo trudne? Czy to ja coś źle zrozumiałem?

 

Myślę że chodzi o to że po pierwszej przerwie wszystko już jest zatarte i druga nie ma sensu. Być może receptura była pisana w czasach kiedy słody nie były aż tak zmodyfikowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze doswiadczonych piwowarow o odpowiedz na mojego ostatniego posta

dzieki

Myslę, że najlepiej zapytać autora skoro chcesz kopiować.

Ja bym wrzucił wszystko od razu. Zacieranie zrobiłbym oryginalnie jak w przepisie, ale 67* przez 80min też będzie moim zdaniem ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za male mam doswiadzenie zeby tworzyc wlasne receptury

 

Nie ma czegoś takiego jak "za małe doświadczenie, żeby tworzyć receptury". Chłopie - baw się! Jak planujesz zrobić np oatmeal stout to przeglądasz z 5 receptur i na tej podstawie robisz swoją. Lubisz karmel? to dajesz więcej karmelowego; lubisz goryczkę? dajesz więcej chmielu; Cenisz sobie lekkość i smukłość? sypiesz więcej płatków. 

 

Jeśli robisz piwo z gotowej receptury musisz się pogodzić z tym, że najprawdopodobniej wyjdzie Ci zupełnie inne piwo niż autorowi. Jest po prostu za dużo czynników: słody - jest kilka firm produkujących, mogą być inaczej ześrutowane (ba... słód z przed  przed 2 lat to nie jest ten sam słód, co teraz) Temperatury gotowania nie są dokładne;temperatura fermentacji się różni... Ja jestem zwolennikiem szlifowania swoich receptur pod swoje warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.