Skocz do zawartości

Szyszki chmielowe, a granulat - różnica w dozowaniu


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Mam pytanko jak to jest w końcu z tymi szyszkami i granulatem. O ile więcej trzeba dać szyszek, od granulatu? Gdzieś czytałem że 10%, gdzieś że 20% 100g granulatu= 110g/120g szyszek ?

 

 

 

 

dori

edit - uszczegółowienie tematu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy to od wielu czynników, m. in. intensywności gotowania, ekstraktu itd., dlatego nie podałem konkretnej wartości. Proponuję dać 10% a-k z szyszek więcej, przeliczyć na masę chmielu, uwarzyć piwo i po pewnym czasie spróbować czy nie za mało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem że 10%, gdzieś że 20%
Proponuję dać 10% a-k z szyszek więcej
IMO co najmniej 20% więcej.

:) no to wracamy do punktu wyjścia..

 

vettis, nie ma tu chyba jednoznacznej odpowiedzi. Poza tym - browar to nie apteka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd mamy wiedzieć jakich szyszek jakiego granulatu? Porównaj sobie zawartość a-k w obu produktach. I weź pod uwagę, że utylizacja a-k w granulacie jest większa niż tych z szyszek.

Po prostu myślałem, że jest to chyba oczywiste, że chodzi mi o te same rodzaje chmielów tyle że, granulat=szyszka

Np: 65g Lubelskiego (szyszki)= ile granulatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka aspektów, które trzeba wziąć pod uwagę, oprócz tego co wymienił darko, to jeszcze fakt, że w szyszce o wiele szybciej dochodzi do utlenienia alfakwasów, niż w granulacie.

no nie wiem czy wiele szybciej dochodzi do utlenienia alfa kwasów, niż w granulacie bo jak szyszkę dobrze przechowujesz to nie powinno się nic dziać. Ja raczej stawiam na rozdrobnienie wszak granulat to mielonka z chmielu (spam) zlepiona w granulat perz co mniej się utlenia ale w momencie dodania wilgoci pod postacią wody taki granulat rozpada się i dlatego sadniki są lepiej przekazywane do brzeczki. jak by nie spojrzeć szyszka to nośnik który składa się z zasuszonych całych komórek i w tym problem. granulat może mieć więcej alfa kwasów tylko dlatego że został zmielony i zostały zniszczone błony komórkowe dlatego łatwiej oddaje co kryje w sobie

grunt to sprawdzić czy ci smakuje piwko. w końcu browar nie apteka

Edytowane przez szamankfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka aspektów' date=' które trzeba wziąć pod uwagę, oprócz tego co wymienił darko, to jeszcze fakt, że w szyszce o wiele szybciej dochodzi do utlenienia alfakwasów, niż w granulacie.[/quote']

no nie wiem czy wiele szybciej dochodzi do utlenienia alfa kwasów, niż w granulacie bo jak szyszkę dobrze przechowujesz to nie powinno się nic dziać.

Granulat też możesz dobrze przechowywać. Opieram się na tym, co usłyszałem na Letniej Szkole Piwowarów, od fachowców wiedzących o chmielu bardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szamankfc - moja prośba.

Przestań uploadować emotionki z innych serwisów, ponieważ niebawem zacznie się problem :)

Korzystaj z tych które są dostępne na forum. Nie chciałbym blokować wstawiania znaczników do innych hostów.

 

ps: niestety musiałem edytować Twój post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szamankfc - moja prośba.

Przestań uploadować emotionki z innych serwisów, ponieważ niebawem zacznie się problem :)

Korzystaj z tych które są dostępne na forum. Nie chciałbym blokować wstawiania znaczników do innych hostów.

 

ps: niestety musiałem edytować Twój post.

problem rozwiązany bo przyjęto do wiadomości od dzisiaj mordki tylko z stąd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.