Skocz do zawartości

Oxi z atomizera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem się dowiedzieć, czy ktoś z was dezynfekuje sprzęt Oxi z atomizera. Czy w taki sposób sprzęt będzie dobrze zdezynfekowany? Na forum nigdzie nie znalazłem informacji o sposobie używania Oxi. Jedynie co jest rozpuścić w wodzie w proporcji 3-4 g na litr wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest zbyt nietrwały do dłuższego przechowywania w postaci roztworu.

No może i tak, ale przykładowo do dezynfekcji łyżki, chochli itp. wystarczy, że rozpuszczę 1g oxi w 250 ml wody i spryskam wszystkie potrzebne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem się dowiedzieć, czy ktoś z was dezynfekuje sprzęt Oxi z atomizera. Czy w taki sposób sprzęt będzie dobrze zdezynfekowany? Na forum nigdzie nie znalazłem informacji o sposobie używania Oxi. Jedynie co jest rozpuścić w wodzie w proporcji 3-4 g na litr wody.

Używam, spryskuję min. drobnicę, wężyki, butelki, fermentor i wieko, zazwyczaj też rozpylam chmurę w okolicy otwieranego gara lub fermentora.

Roztwór przygotowuje tego samego dnia, którego planuję użycie. Używam czystego nadwęglanu.

Jeśli przygotowuję starter to roztwór przygotowuję w pojemniku w którym będę "kręcił dżordże", wytrząsam, przelewam do atomizera i później z niego psikam co mam do spsikania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest zbyt nietrwały do dłuższego przechowywania w postaci roztworu

Co ma piernik do wiatraka? Inaczej: co ma twoja odpowiedź, do zadanego pytania?

 

 

 

czy ktoś z was dezynfekuje sprzęt Oxi z atomizera. Czy w taki sposób sprzęt będzie dobrze zdezynfekowany?

Ja spryskuję większość sprzętu atomizerem. Najpierw używałem piro, teraz oxi [czystego], bo bezwonny i  nie drażni dróg oddechowych.  Zawsze używam świeżego roztworu. Jak najbardziej możesz doraźnie dezynfekować tak sprzęt.

Oxi dezynfekuje aktywnym tlenem, więc nie spryskuj metali podatnych na korozję, n.p. opasek ślimakowych na wężykach.

 

EDIT: orty

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem jest zbyt nietrwały do dłuższego przechowywania w postaci roztworu

Co ma piernik do wiatraka?

Na tak zadane pytania nie będę odpowiadał.

 

 

Moim zdaniem jest zbyt nietrwały do dłuższego przechowywania w postaci roztworu

Inaczej: co ma twoja odpowiedź, do zadanego pytania? 

Na takie już owszem.

Sam w atomizerze trzymam r-r starsanu i zrozumiałem, że koledze chodzi o trzymanie, powiedzmy 0,5L w takim stanie dłuższy czas. Niestety nie sprecyzował on, że chodzi mu o natychmiastowe użycie całego roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej chodzilo mi o natychmiastowe uzycie, ale predzej czy pozniej wpadlbym na pomysl aby wykorzystac to pozniej, a tak juz mam rozwiane watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle podczas itleniania to ten atomizer nie wybuchnie?

jeśli ma chwilę stać po przygotowaniu mieszanki to postaw go w miejscu, któremu nie przeszkadza zalania roztworem, albo podstaw szmatkę - mi z rozpylacza kwazara zawsze cieknie... ale zawsze możesz lekko rozkręcić rozpylacz i nic nie będzie ciekło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Oxi w atomizerze (spryskiwacz do kwiatów), ale zawsze roztwór robię i wykorzystuję na bieżąco. Ostrożnie z potrząsaniem spryskiwacza w celu zmieszania proszku z wodą - aktywny tlen jest naprawdę aktywny i kiedyś o mało bym sobie zafundowała dezynfekcyjny odpowiednik piwnego granata. Piana szła kołnierzem i rurką, że hej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby radę zrobić ex tempore roztwór takiego oxi w atomizerze i psikać do butelek zamiast przelewać lejkiem z jednej butelki do drugiej ten roztwór? Ile by to było mniej pracy przy butelkowaniu! Próbował ktoś coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałoby radę zrobić ex tempore roztwór takiego oxi w atomizerze i psikać do butelek zamiast przelewać lejkiem z jednej butelki do drugiej ten roztwór? Ile by to było mniej pracy przy butelkowaniu! Próbował ktoś coś takiego?

Zazwyczaj robię w ten sposób i się sprawdza.

2-3 psiknięcia i albo odstawić do odcieknięcia, albo wylać przed rozlewem to co pościeka ze ścianek.

Po przygotowaniu można lekko rozszczelnić atomizer, jeśli ma stać chwilę nieużywany bo w przeciwnym wypadku roztwór zazwyczaj sam wycieka przez dyszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo wykonam ślepy test na temat czy rzeczywiście oxi jest takie neutralne smakowo. Przy butelkowaniu pszenicy wrzuciłem do jednej butelki około 20 ziarenek oxi, dobrze wymieszałem do rozpuszczenia i zakapslowałem, do drugiej nie dodałem nic. Zrobię ślepy test dwukrotnie próbując rozpoznać które z podanych piw będzie miało jakieś wady, porównam je ze sobą i napiszę Wam co mi wyszło ;) Robił ktoś coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Piro w atomizerze... Wow.

rozwiń wypowiedź

po myciu i płukaniu butelek traktuję je spryskiwaczem z piro i na suszarkę

coś nie tak?

 

Chodziło mi o to że piro samo z siebie potrafi dobrze dać po nochalu, rozpylane z atomizera pewnie potrafi dać jeszcze lepiej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo wykonam ślepy test na temat czy rzeczywiście oxi jest takie neutralne smakowo. Przy butelkowaniu pszenicy wrzuciłem do jednej butelki około 20 ziarenek oxi, dobrze wymieszałem do rozpuszczenia i zakapslowałem, do drugiej nie dodałem nic. Zrobię ślepy test dwukrotnie próbując rozpoznać które z podanych piw będzie miało jakieś wady, porównam je ze sobą i napiszę Wam co mi wyszło ;) Robił ktoś coś podobnego?

Roztwór oxi daje uczucie śliskości - podobnie jak np. diacetyl ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.