Skocz do zawartości

przeliczanie ekstraktów płynnych i suchych na ilość słodu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś zna i próbował zamieniać ekstrakty na słody? Oczywiście chodzi mi o receptury zza oceanu gdzie część receptur jest łączona - zacieranie z użyciem ekstraktów. 

Pytanie czy są wzory na przeliczenie ekstraktów suchych i co daje dodanie ekstraktu zamiast słodu i na odwrót?

Znalazłem przeliczenie na płynne ekstrakty:

"Typowo, ekstrakt słodowy w syropie ma 80 (+/-2) % ekstraktu w "suchej masie". Znaczy to, że 1 kg syropu zawiera 800 (+/- 20) g ekstraktu.
Z drugiej strony, wydajność domowej warzeleni, to zwykle 70 (+/-2) %, tzn. że z 1 kg słodu (jaki jest) udaje nam się otrzymać 700 (+/- 20) g ekstraktu.
Z powyższego wynika, że odpowiednikiem 1 kg ekstraktu w syropie jest ok. 1,15 kg słodu (ziarna)."

nie wiem czy prawidłowe

 

z góry dzięki za info

Edytowane przez Tytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyszło trochę inaczej, ale też nie wiem czy dobrze liczę.

 

Jak warzyłem z ekstraktów, to na 20 l warkę wlewałem   2 puchy Wesa po 1,7 kg, które dawały średnio 12 blg (więc jedna dawałaby 6 blg, a 1 kg dawałby zatem 3,53 blg)

W BS- żeby uzyskać Blg 3,53 przy "batch size" 20 l i wydajności na poziomie 70% przyjmując, że np. daje słód Pale Ale ze Strzegomia wychodzi mi, iż musiałbym rzucić go  ok 1,37 kg. Różnica zatem między naszymi wyliczeniami wynosi 0,27 kg słodu, co w sumie jest sporą różnicą. Czekamy zatem na inne opinie :)

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wyszło trochę inaczej, ale też nie wiem czy dobrze liczę.

 

Jak warzyłem z ekstraktów, to na 20 l warkę wlewałem   2 puchy Wesa po 1,7 kg, które dawały średnio 12 blg (więc jedna dawałaby 6 blg, a 1 kg dawałby zatem 3,53 blg)

W BS- żeby uzyskać Blg 3,53 przy "batch size" 20 l i wydajności na poziomie 70% przyjmując, że np. daje słód Pale Ale ze Strzegomia wychodzi mi, iż musiałbym rzucić go  ok 1,37 kg. Różnica zatem między naszymi wyliczeniami wynosi 0,27 kg słodu, co w sumie jest sporą różnicą. Czekamy zatem na inne opinie :)

Przy sprawdzaniu jednej receptury, która ma między   innymi  zawiera 1,8 kg ekstraktu suchego, uzyskałem te same parametry po zmianie 1,8 DEM na 3kg słodu. Ale i tak przydałby się jakiś wzór.  :)

Edytowane przez Tytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mi wyszło trochę inaczej, ale też nie wiem czy dobrze liczę.

 

Jak warzyłem z ekstraktów, to na 20 l warkę wlewałem   2 puchy Wesa po 1,7 kg, które dawały średnio 12 blg (więc jedna dawałaby 6 blg, a 1 kg dawałby zatem 3,53 blg)

W BS- żeby uzyskać Blg 3,53 przy "batch size" 20 l i wydajności na poziomie 70% przyjmując, że np. daje słód Pale Ale ze Strzegomia wychodzi mi, iż musiałbym rzucić go  ok 1,37 kg. Różnica zatem między naszymi wyliczeniami wynosi 0,27 kg słodu, co w sumie jest sporą różnicą. Czekamy zatem na inne opinie :)

Przy sprawdzaniu jednej receptury, która ma między   innymi  zawiera 1,8 kg ekstraktu suchego, uzyskałem te same parametry po zmianie 1,8 DEM na 3kg słodu. Ale i tak przydałby się jakiś wzór.  :)

 

Ja pisałem o płynnych ekstraktach - suchych nie miałem okazji używać.

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamietam z własnego doświadczenia: 1,7kg esktraktu płynnego + 1 kg cukru dawało ok 12blg na 23L. 1kg cukru mozna było zastąpić 2gą puchą ekstraktu. łacznie 3,4kg ekstraktu płynnego dawało ok 12°Blg. Tak jak to policzył @vpatyk.

 

Hałewer, gdy liczę to za pomocą PPPP to wychodzi mi brzeczka o stężeniu ~10°Blg przy użyciu cukru, lub ~11°Blg przy 2 puchach. To oznacza że w moim przypadku było 85-90% ekstraktu w syropie, a nie 80%. Nie wiem na ile to prawdziwe.

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.