Skocz do zawartości

Prosty Singiel


Dąbal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jak najprostszym piwem ale z charakterem ;]. Zainspirowała mnie trochę prawo czystości piwa reinheitsgebot wiem ze mówi o 3 częściach składowych piwa i pomyślałem zęby wziąć jeden składnik z każdej kategoria czyli słód chmiel i wodę. Chce zrobić piwo według takiej receptury co o tym myślicie:


Słody :

4.8kg Pale Ale

Chmiel:
50g Citra - 60 min 

50g Citra - na zimno 

 

 

gotowanie 60min

zacieranie 65'C

celuje w jakieś 14 BLG, 70 IBU, 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże us 05. Mogę podzielić te 50 g na 3 porcje

 

 

 

Witam

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jak najprostszym piwem ale z charakterem ;]. Zainspirowała mnie trochę prawo czystości piwa reinheitsgebot wiem ze mówi o 3 częściach składowych piwa i pomyślałem zęby wziąć jeden składnik z każdej kategoria czyli słód chmiel i wodę. Chce zrobić piwo według takiej receptury co o tym myślicie:

Słody :

 

4.8kg Pale Ale

 

Chmiel:

50g Citra - 60 min 

50g Citra - na zimno 

 

 

gotowanie 60min

zacieranie 65'C

 

celuje w jakieś 14 BLG, 70 IBU, 

 

 

 

 

Ja od jakiegoś czasu  ćwiczę taki układ:

 

Monachijski 5 kg

 

zacieranie: 40 ' - 62 C

                   40 ' - 72 C

                   10 '- 80 C

 

gotowanie 70 '

 

chmiel:   70'  - 30 g  goryczkowy

               10' - 30 g aromatyczny

 

drożdż: jakikolwiek do górniaków...

 

miesiąc fermentacji , bez cichej...

przy rozlewie, 1 tabletka Cologranu na butelkę

 

towarzystwo przy spijaniu mruczy jak koty...:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodzik do piwa?

 

A dlaczego nie?

Jeżeli smakuje  mnie i tym , którzy ze mną piją...?

 

że nie w stylu? ja się nie znam na stylach, robie tak jak lubie..:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu uwarzyłem APA Single Hop Citra (zbiór 2014, 12 alfa), 12 BLG, 40 IBU i piwo było ekstremalnie pijalne. Ten chmiel jest super!

 

Na 10 l dałem:

  • 5 g - 60 min
  • 10 g - 30 min
  • 10 g - 5 min
  • 15 g - 0 min
  • + 30 g na zimno

100% zasypu stanowił pale ale, zacierałem w 65 st. C i piwo bardzo mocno odfermentowało (US-05) - do 2 BLG (83%). Dlatego skorygowałbym trochę temperaturę lub dodał 5-10% carapils (ew. jakiegoś jasnego karmelowego) i celował w odfermentowanie 75%.

 

Receptura będzie na pewno podstawą do kolejnych testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do SMaSh to ostatnio Equinox modny. Trochę się jednak zgodzę ze Zgodą. Jest na rynku tyle składników i możliwości kombinacji, że 20 litrów takiego singla to nudy :).

 

Jak chcesz się bawić w "projekt edukacyjny", to uzbieraj sobie z piekarni wiaderek 5L. Z 21-litrów brzeczki nachmielonej czymś neutralnym na gorączkę uzyskasz 7 wareczek po 3L. Za jedną zabawą zrobisz przegląd 7 gatunków chmielu (aromat i smak). Powiesz, że za dużo babrania. Wcale nie, w razie czego odezwij się, a powiem jak ja to ogarnąłem. No i wtedy masz jakieś realne wnioski z takiej singlowej zabawy.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemna to nie, z resztą nie ma w tym żadnej odkrywczości. Może tylko trochę herezji :smilies:.

 

Trzeba mieć 8 wiaderek 5L, piekarnia albo jakiś kebab pomoże. 7 na piwo, 1 na rozlew. Można więcej, jeśli brzeczki zatrzesz więcej, ja się trzymam docelowych 21L. Brzeczka ok. 12 BLG, normalnie gotowana, nachmielona powiedzmy do 25-30 BLG czymś neutralnym (np. Iunga). Wszystko jak w standardowej warce. Potem dekantacja ciepłej brzeczki do małych wiaderek, trzeba uważać przy zasysaniu, używać węża silikonowego i mieć rękawiczki kuchenne na łapkach. Polipropylen ma wytrzymałość do 100C, więc wiaderkom nic złego nie będzie. Zanim stworzy się stożek, to temperatura spadnie pewnie do 90C. W gorącej brzeczce tlen się słabo rozpuszcza, więc nie ma ryzyka napowietrzenia. Pewnie zastanawiasz się dlaczego brzeczka ma być gorąca, a nie schłodzona. Otóż brakuje tu dawek smakowo-aromatycznych. Zależy mi, żeby tych małych warek nie gotować, bo to dopiero byłoby babranie. Więc chmiel dodaję do tej ciepłej brzeczki (powiedzmy po 15 gr. do każdego wiaderka), zamykam, odczekuję pół godziny i wstawiam do wanny z zimną wodą (lub na balkon zimą), gdzie się ona powoli schładza. No dobra, ale co z chmielinami? Otóż (tu herezja) zostawiam je w brzeczce. Ona była dekantowana, nie ma tam żadnych syfów, osadów białkowych, tylko chmieliny. Nie zauważyłem, żeby wpływały one w jakiś negatywny sposób na fermentację. Aromat natomiast jest jak najbardziej w porządku, bardzo intensywny. Po określonym czasie otwieram wiaderka i dodaję chmiel na zimno, np. kolejne 15 gr. (sklep, w którym się ostatnio zaopatruję sprzedaje chmiel po 30 gr.). Po zakończeniu chmielenia przygotowuję syrop dla wszystkich warek i po kolei rozlewam.

 

Jeśli przygotuje się brzeczkę zgodnie ze sztuką, to takim piwom nic nie będzie brakowało. Za jednym zamieszaniem można uzyskać 7 single hopów. Plusem robienia ich w jednym momencie jest to, że będziesz je miał gotowe do spożycia w jednym momencie. To oznacza, że będziesz je mógł dowolnie mieszać w szklance. Wiesz, jaka zabawa? :)

 

Zaznaczam, że jest to mój "projekt edukacyjny", jak mnie raz na kwartał jakieś porównywanie najdzie. Nie należy tego czytać, a już na pewno stosować ;).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, myślałem, że ustrzelisz mnie za zostawianie chmielin, że to się nie godzi ;). Masz rację, SH jest tu pojęciem nieco naciąganym. Gotowanie 7 partii na goryczkę nie wchodzi w grę, natomiast dałoby się ją uzyskać od odpowiednio dużej dawki po gotowaniu. Do zrobienia w kolejnej iteracji :).

 

Dąbal, wybacz off topic.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.