Skocz do zawartości

Coopers Ale - parę pytań amatora


svieru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pierwszy raz warzę piwo - Coopers Ale.

 

Wczoraj zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, mam jednak parę pytań:

1)Czy powinienem dolać wody do rurki fermentacyjnej gdy będzie jej już mało? O co mi chodzi - taką oto rurkę http://www.stawscy.com.pl/sklep/images/fajki/rurkafermentacyjna0050.jpg należało napełnić do połowy przed włożeniem, zrozumiałem to tak, że wody ma być do połowy tych dwóch większych 'zbiorniczków'. Dziś - po dobie od zamknięcia wieka i rozpoczęcia fermentacji - tej wody jest już o ok. 2/3 mniej niż na początku, stąd moje pytanie, czy rurkę należy uzupełniać wodą.

 

2)Czy mogę/powinienem na bieżąco wyjmować rurkę fermentacyjną by sprawdzać temperaturę brzeczki i ewentualnie wówczas przesuwać bliżej/dalej grzejnika? Czy raczej powinienem unikać wyciągania rurki fermentacyjnej?

Wczoraj sprawdziłem temperaturę i była ok. 25 stopni, czy nie jest to nieco za dużo?

 

3)Pytanie techniczne, czy te kapsle dołączone do zestawu pasują do standardowych butelek po piwie?

 

Szukałem po forach odpowiedzi na te pytania, ale nie znalazłem.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1: Jeżeli jest za mało i nie robi już "bulb" to oczywiście uzupełnij

Ad2: Co do używania rurki przy burzliwej fermentacji, to napisano już wiele. Generalnie jej nie używamy na tym etapie, bo po prostu nie ma potrzeby. Zostaw to piwo do końca fermentacji w spokoju i na pewno odsuń w chłodniejsze miejsce.

Co do kapsli to musisz wskazać jaki zestaw, bo Coopers nie dodaje standardowo takich akcesorii, więc ktoś to dołożył od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kapsli to musisz wskazać jaki zestaw, bo Coopers nie dodaje standardowo takich akcesorii, więc ktoś to dołożył od siebie.

Tak, ktoś dołożył od siebie, bo cały zestaw dostałem w prezencie.

Kapsle BIOWIN 26mm.

 

Co do bulgotania, to w instrukcji napisano, że jak po 4-6 dniach powinno przestać bulgotać i to jest sygnał do rozlewania do butelek, no ale jak się ta woda skończy w rurce to siłą rzeczy nie będzie bulgotać, zatem jak będzie mało, to dolać trochę wody do rurki ale bez wyjmowania jej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kapsle są oczywiście ok. Wody dolej bez wyjmowania rurki, bo.... pewnie wygodniej. A czy aby w tym zestawie nie było też areometru ?

No jest cukromierz. Po 4 dniach sprawdzam stężenie, i jeśli jest takie jak zalecane, to rozlewam.

 

Teraz tak pomyślałem, czy eksperymentowaliście i dodawaliście później miód zamiast cukru do kilku butelek? W sumie to też glukoza (i fruktoza). Lepiej nie eksperymentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cukru, to jeśli dałeś już kilo wg instrukcji, to 4g na butlę do refermentacji na pewno wiele nie zmieni (śmiało możesz dodawać). Zrobiłem osobiście kilka Coopersów wg receptury i nie tylko i z mojego doświadczenia między 5 a 7 dniem możesz spoko zlewać do butelek( pod warunkiem że zakończyła się fermentacja burzliwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zatem miałbym go nie dawać? (w każdym razie i tak za późno na zrezygnowanie:P)

Jako że jest już późno to odpowiem w skrócie. Ponieważ to nie ma sensu. Cukier do Coopersa to jak picie jaboli. Jeśli chodzi o procenty, to rozumiem, jeśli o coś więcej, to nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zatem miałbym go nie dawać? (w każdym razie i tak za późno na zrezygnowanie:P)

Jako że jest już późno to odpowiem w skrócie. Ponieważ to nie ma sensu. Cukier do Coopersa to jak picie jaboli. Jeśli chodzi o procenty' date=' to rozumiem, jeśli o coś więcej, to nie tędy droga.[/quote']

Rzecz w tym, że pierw postąpiłem zgodnie z instrukcją, potem zajrzałem na fora i wyczytałem, że odradzany jest cukier. Mój błąd. Wiadomo, że nie chodzi o procenty, ale tak czy siak czytam, że te coopersy są kiepskie, więc szału się nie spodziewam po tym, no ale dostałem w prezencie, więc wypada zrobić, jak się zajawię tym to następnym razem zrobię coś lepszego i z większym profesjonalizmem. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się - za pierwszym razem zrobiłem tak samo jak Ty :P Piwko wyszło takie w kit. Dopiero teraz przy dziesiątej już warce (od trzeciej warki robiłem już ze słodów) wychodzi mi mniej więcej to co chciałem. Co piwko to lepsze :P Następnym razem użyj suchego ekstraktu słodowego zamiast cukru i zobaczysz olbrzymią różnicę. To samo daj do refermentacji. Efekt murowany :)

Edytowane przez zbylon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się obawiam o temperaturę... dziś sprawdziłem i termometr wskazał coś między 20 a 21, w mieszkaniu grzejniki mi nie grzeją coś, a temperatura w pokoju to 19-21, wiec siłą rzeczy roztworu podobnie. Mam nadzieję, że to nie zaszkodzi...

 

Pytanie z tych głupszych zapewne - jak w probówce sprawdzę zawartość °Blg to piwo z probówki wylewam czy zlewam z powrotem z fermentatora czy wylewam?

Jeśli ewentualnie mi nie wystarczy butelek, to lepiej rozlać resztę do słoików czy do plastików np. po wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z tych głupszych zapewne - jak w probówce sprawdzę zawartość °Blg to piwo z probówki wylewam czy zlewam z powrotem z fermentatora czy wylewam?

Wylać? :o Odpowiedź jest prosta: próbujesz kolego, próbujesz. :P

Do fermentora z powrotem nie ma co wlewać - nie wiadomo czy czegoś "nie złapało" po drodze przez probówkę, ballingomerz itpl..

A przy okazji spróbowania będziesz wiedział czy jakieś cholerstwo się nie przyplątało już na tym etapie...

 

Jeśli ewentualnie mi nie wystarczy butelek, to lepiej rozlać resztę do słoików czy do plastików np. po wodzie?

Nie wiem czy słoiki wytrzymają - ja bym w takim przypadku wybrał chyba pety po wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ewentualnie nie starczy butelek?

 

Nie umiesz policzyć ile masz butelek i ile będziesz potrzebować? Nie kumam wogóle.

Nie, nie umiem w ogóle policzyć butelek szefie.

Mam butelki po różnych zagranicznych piwach i podejrzewam, że te kapsle nie będą pasować do wszystkich z nich, kumasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, że te kapsle nie będą pasować do wszystkich z nich, kumasz?

Nie bardzo. Będziesz rozlewał i testował kapslownicę??? To się kupy nie trzyma. Podziel butle na rodzaje i zrób próbę na wodzie sodowej. Po takiej próbie zrezygnowałem z zakręcanych. Skuteczność 50% Będziesz wiedział ile masz flaszek które potrafisz zakapslować.

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dobach fermentacji sprawdziłem i cukromierz ok. 4 °Blg wskazał. Jak potrząsłem probówką i ponownie zmierzyłem to już bliżej 3°Blg wskazywał. W smaku troszkę kwaskowe, czuć drożdże. Generalnie z każdym dniem coraz rzadziej bulgocze. Trochę się martwię, że te 20°C to trochę mało, no ale zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 dobach fermentacji sprawdziłem i cukromierz ok. 4 °Blg wskazał. Jak potrząsłem probówką i ponownie zmierzyłem to już bliżej 3°Blg wskazywał...........

Mierząc °Blg po kilku dniach fermentacji najlepiej odgazować pobraną próbkę piwa, po to aby na balingomierzu nie przyklejały

się pęcherzyki CO2 które wynoszą go do góry i pomiar jest niedokładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz 2 i nie bulgocze to nie masz na co czekać. Więcej i tak nie spadnie.

2°Blg to bardzo dobry wynik.

 

EDIT: Pako1 napisaliśmy w tej samej sekundzie ;) nie ma to jak telepatia :)

Edytowane przez cieplyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.