Skocz do zawartości

pytanie o drożdże s-04


Rekomendowane odpowiedzi

witam, robię na tych drożdżach foreign smoked stout 16 blg z TB, użyłem gęstwy po dry stout 12 blg. Dry stout zszedł do 3,5 blg a FSS po 19 dniach zszedł do 7 i dalej nie chce zejść. Zacierałem w 68 stopniach, fermentowało w trochę ponad 20 stopni. Moje pytanie brzmi :  butelkować czy nie? wydaje mi się że już niżej nie zejdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - dobrze była napowietrzona brzeczka przed fermentowaniem? Ja bym się trochę obawiał, S-04 może nie schodzą jakoś super głęboko, ale tutaj ledwo połowę cukrów przejadły. Czy przy pomiarach BLG brałeś poprawkę na temperaturę brzeczki? Ewentualnie jeżeli mierzysz refraktometrem to czy bierzesz poprawkę na alkohol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem w 68 stopniach

Wystarczy drobna niedokładność termometru i zamiast odczytywanych 68 możesz mieć np 70°, a to już temperatura powodująca słabą fermentowalność piwa. Możliwe, że już więcej nic Ci nie zejdzie.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi milk stout na So4 szedł po dwóch tygodniach z 15 do 8 i na cichą przelałem, też zacierałem w 68, myślę że dużo więcej nie zejdzie ze względu na zacieranie na słodko. Przy przelewaniu na cichą odebrałem trochę do małej buteleczki i zadałem drożdże piekarskie, dzisiaj po dwóch dniach dalej BLG 8. Dla pewności z butelkowaniem poczekam jeszcze 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem inne pytanie. 

 

Do ilu % dają radę te drożdże ? 

Nastawiłem wczoraj risa, na początku miałem 25blg, dodałem wody do 23blg, finalnie 23blg 24l, pomino niskiej temperatury wykipiało.  

 

Chciałbym jeszcze nastawić na gęstwie z wysłodzin, takie bardzo ekstraktywne piwo. 

Pytanie  do ilu % ekstraktu bezpiecznie dojść, na tych sucharach żeby było ok.

 

Robiłem z przepisu z wiki, chętnie zrobił bym następne z jakiegoś innego sprawdzonego przepisu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.