Skocz do zawartości

Odfermentowanie stoua


Wojtas-ss

Rekomendowane odpowiedzi

Uwarzyłem stouta, wyszło 14 Blg. Po 3 tygodniach fermentacji (bez cichej z przyczyn logistycznych) safale S-04 zeżarły do 4 Blg i zastanawiam się czy to już koniec i butelkować czy jeszcze poczekać. Piwo fermentowało w temp 15 C. Zacierałem na lenia w temperaturze +/-66C. Jutro zmierzę jeszcze raz Blg, myślicie, że jak będzie bez zmian to można butelkować? Z góry dzięki za odpowiedź. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo, zestaw BA Dry Stout. S04 zjechały do 4BLG i koniec, radze sprawdzać to BLG tak jak nawijają w każdym temacie czyli przez 3 kolejne dni, jeżeli nie spadnie to można butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi milk stout na So4 szedł po dwóch tygodniach z 15 do 8 i na cichą przelałem, też zacierałem w 68, myślę że dużo więcej nie zejdzie ze względu na zacieranie na słodko. Przy przelewaniu na cichą odebrałem trochę do małej buteleczki i zadałem drożdże piekarskie, dzisiaj po dwóch dniach dalej BLG 8. Dla pewności z butelkowaniem poczekam jeszcze 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwicie się koledze Zgoda ? Bo ja akurat nie ponieważ pytanie "zeszło mi z X do Y w Z dni zlewać?" padło na tym forum już pewnie z 200 razy jak nie więcej, ale nie kur.. każdy musi mieć na tacy bo wyszukiwarka nie działa, a wystarczy przeczytać 1 maks 2 tematy. Pewnie zaraz będzie bek, że forum jest od tego żeby pytać, no to jeszcze kilka takich tematów i koledzy z większą wiedzą dadzą sobie spokój z odpowiadaniem na nie...

całe to pojęcie cichej w innym fermentorze, nie wiem kto to wymyślił ale jak to czytam po raz xxx to zaczyna mi się robić słabo. 

 

 

 

radze sprawdzać to BLG tak jak nawijają w każdym temacie czyli przez 3 kolejne dni
 kto to wymyślił bo nigdy o czymś takim nie słyszałem albo po prostu są jakieś nowe nieznane mi wytyczne. Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 kto to wymyślił bo nigdy o czymś takim nie słyszałem albo po prostu są jakieś nowe nieznane mi wytyczne.

 

Stare jak świat. Przed zrobieniem 26 warki polecam przeczytać wiki :)

Edytowane przez Pinhead
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu przez 3 kolejne. Wystarczy 1 i 3 dnia. Bez 2. Mniej majstrowania przy piwie to mnie okazji do infekcji.

 

:D i potem się dziwię, że w piaskownicy jakieś tematy: infekcja, niedofermentowało... :D masz napisane powyżej jak to zrobić...

 

Edit: Pokaż mi proszę wpis na wiki gdzie jest tak napisane bo jakoś nie mogę znaleźć. 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli nie jesteś pewien czy już przelewać swoje piwo na klarowanie, to poczekaj kilka dni (2-4), po czym zmierz gęstość. Znowu poczekaj kilka dni (2-4) i ponownie zmierz gęstość."

http://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwo

Akapit: Zeszło do XºBlg, czy już przelewać na cichą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy tutaj jest napisane "codziennie przez 3 dni" bo albo ja nie umiem czytać albo po prostu przyczepiłeś się do mnie a wcale nie masz racji? I co gorsza obstajesz przy swoim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to żeby nie pytać, tylko o to, żeby nie pytać ponownie skoro takie pytania już były. A jak widać po tym co zacytował Pinhead w wiki jest napisane prawie wszystko co muszą wiedzieć początkujący piwowarzy. 

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi (możliwe że się niejasno wyraziłem w pierwszym poście) o odniesienie do warunków i zacierania czy to prawdopodobne (jakieś podobne doświadczenia), że te drożdże nisko odfermentowały i czy jeśli Blg sie nie zmieni to czy można butelkować czy np jest to podejrzanie wysoki poziom i drożdże jednak postanowią dofermentować w butelkach więc np spróbować podnieść temperaturę i sprawdzić czy drożdże ruszą. Inna sprawa to to, że takie odpowiedzi jak Zgody raczej zniechęcają do pisania na forum. W piwowarstwie jestem zielony ale mam doświadczenie w innych dziedzinach i jeśli ktoś pyta mnie o moje doświadczenia to staram się pomóc bo to zwykle mało czasu zajmuje a korona z głowy nie spada. Takie jest moje zdanie na ten temat

Edytowane przez Wojtas-ss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to badamy Blg, że zobaczyć czy fermentacja stanęła. Jeśli chcesz wiedzieć czy drożdze odfermentowały cały możliwy do zjedzenia cukier, czy może staneły, a nie dojadły to zrób FFT.   Zacieranie nie ma nic do rzeczy. Na podstawie tych 2 testów wiesz czy butelkować, obojętnie jakie i jak piwo zrobiłeś.

 

BTW: 4°Blg z 14, na S-04, w stoucie to, o ile pamiętam, przyzwoity poziom.

 

 

możliwe że się niejasno wyraziłem w pierwszym poście

 

Przeczytaj jeszcze raz swój pierwszy post. Identyczny jak 1000 innych postów w stylu: "Zeszło mi do X°Blg. Czy butelkować?"

Ja rozumiem, że głowa pełna obaw i to początki przygody, więc entuzjazm i wątpliwości jednocześnie, ale nie dziw się że koledzy tak reagują. To pytanie powoli staje się drugą zmorą forum, po weliminowaniu długą walką pytań: "Rurka nie bulka, co robić?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się. Sam nie jedno głupie pytanie zadałem.

 

Myślę że będzie ok. Mi zazwyczaj S-04 na mocno ciemnych piwach stawały na 3-4 Blg. Piwa wychodziły smaczne. Portery ang. i stouty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza się. Sam nie jedno głupie pytanie zadałem.

 

Myślę że będzie ok. Mi zazwyczaj S-04 na mocno ciemnych piwach stawały na 3-4 Blg. Piwa wychodziły smaczne. Portery ang. i stouty.

 

Mi po 3 dniach zeszły z 12,5 do 1,5 Blg - czy to normalne??

Uzyłem gęstwy po APA - gdzie po tygoniu z 14 spddło do 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Safale S-04, do APA wsypałem saszetke bez uwadniania, do Stouta gęstwa z APY

Temperatura nie przekraczała 18-20, piwo stało daleko od kaloryfera który był właczany tylko wieczorem i nie w każdy dzień.

Jaki to moze miec wpływ na smak piwa, bedzie wodniste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, zacierałem w temp APA- 67*-60 min +wygrzew,  Stout-68*-90min+wygrzew i raczej jesli były jakies odchyły to bardziej w kierunku wyższych temperatur.

Zastanawiam co jest przyczyną tak głębokiego odfermentowania, wczesniej użwałem US-05 przy i konczyły cichą w okolicach 3Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.