Skocz do zawartości

Pierwsza receptura - American Amber Ale


CPQ

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że mój pierwszy post chciałbym na wstępie się przywitać :-)

 

Mimo że już kilkanaście warek za mną to wszystkie opierały się o gotowe receptury czy to ze sklepów czy posiłkując się forum. 

Ale przyszedł czas żeby samemu coś pokombinować ;-)

 

Wymyśliłem sobie posiłkując się przykładami z forum American Amber Ale - w założeniu piwko orzeźwiające, lekko słodowe, goryczka około 30 IBU ale dobrze wyczuwalny aromat chmielu. Docelowo chciałbym aby w piwku były wyczuwalne owoce tropikalne, nuty żywiczne.

 

Proszę o uwagi/ocenę  receptury 

 

zasyp oparty na słodach strzegom

Pale Ale 3 kg 

Monachijski typ II 1 kg

karmelowy czerwony 0,7 kg

karmelowy ciemny 0,2 kg

 

  • zasyp na 62°C - 25 minut
  • 72° - 45 minut
  • 77°C - 15 minut

Gotowanie/chmielenie 60'

60' - Simcoe 10g,Cascade 5g 

20' - Simcoe 5g,Cascade 5g

5' - Simcoe 10g,Cascade 10g

 

na zimno, 4 dni przed butelkowaniem - Simcoe 25g,Cascade 30g

 

Jako że w ten weekend warzę APA na Fermentum Mobile - FM52 Amerykański Sen - chciałbym do mojego AAA wykorzystać gęstwe (będę ją pierwszy raz zbierał więc na wszelki wypadek kupię paczkę Safale US-05 lub  Danstar Nottingham - Ale Yeast.

Edytowane przez CPQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tu przepis na pewne zwycięskie AAA wraz z komentarzem (kolegi Łukasza R). Oczywiście zasyp inny i pewnie inne założenia były, ale wnioski mogą Cię nakierować na sposób chmielenia na cichej i aromat.

 

Pale Ale 4,2kg

Aromatic 0,3
Amber malt 0,25
Special B 0,25
 
Drożdże windsor
 
Zacieranie:
 
zasyp w 55st.C
55st.C - 10-15minut
68st.C - 60minut
78st.C - filtreacja
 
Gotoanie 60minut:
 
Magnum - 60minut (17g)
Centenial- 15minut (15g)
Amarillo - 10minut  (20g)
Cascade - 1minuta (30g)
 
Na cichą poszło:
cascade 19g i centenial 31g po 3 dniach cichej
20g Pacyfica i 30g Vic Secret na ostatnie 3 dni przed rozlewem
 
Osobiście przy następnym warzeniu tego piwa zwiększę chmielenie na aromat podczas gotowanie planuję dać 50g Cascade na minutę i na cichą dam po 25g każdego z tych chmieli które dałem przy pierwszym podejściu

 
Pozdrawiam
 
I udanego warzenia życzę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj Monachijskiego 0,5kg. W innym razie piwo będzie zbyt pełne i będzie musiało poleżeć.

Dzięki za radę, tak zrobię.

 

 

 

Jak chcesz nuty tropikalne to może dodaj jeszcze Amarillo na 20' i 5'?

Tak się zastanawiam czy całkiem nie zamienić cascade na amarillo - żadnego jeszcze nie używałem, dopiero z amerykańskimi chmielami zaczynam, narazie korzystałem z citry - i bardzo mi odpowiadał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy całkiem nie zamienić cascade na amarillo

Moim zdamiem nie. Lepiej dodać odrobinę tego Amarillo lub Mosaic. Jak zamienisz Cascade na Amarillo, to w połączeniu z pełnią piwa i tymi karmelami może być mdło.

 

Ja miałem fajne efekty z czymś takim: http://www.piwo.org/topic/13394-the-lonely-mountain-brewery/page-2?do=findComment&comment=327028

Bardzo fajnie wyszło, choć odrobinę przymało cytrusów - nast. razem zastąpię Green Bullet'a jakąś Citrą czy coś w ten deseń.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.