Skocz do zawartości

Receptura na moje pierwsze piwo


Ernest

Rekomendowane odpowiedzi

Odnosiłem się do koncepcji sypania łopatą chmielu. Co do piwa, to nie mam na tyle doświadczenia żeby się wypowiadać na temat schematu, chociaż IMHO ma ręce i nogi. Jedyne co mogę podpowiedzieć, to uwarz pierwsze piwo, wtedy większość teorii i koncepcji o robieniu piwa powinny być łatwiejsze do ogranięcia. A najwięcej o piwie dowiesz się warząc je i oceniając wyniki.

A o rehydratacji drożdży tu jest wpis na blogu:

http://blog.homebrewing.pl/?p=325

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Ja generalnie zdaję sobie sprawę, że bezsensowne walenie chmielu wyszło by na marne, dlatego mój schemat chmielenia właśnie starałem się podpatrzyć, nieco u Pliny the Elder, nieco u Maine Beer Co. - Lunch, nieco gdzieś tam jeszcze, póki jestem noobem to muszę :) Tworzyłem ten schemat pod konkretny styl - Double IPA, tam właśnie tak dużo się sypie. Chociaż szczerze powiedziawszy, jak zobaczyłem te 100g na goryczkę u Pliny to się nieco zdziwiłem i postanowiłem zrobić to według Waszych uwag, czyli daję mniej i na 60', a nie na 90'. Tak więc mam nadzieję, że żadnej trawy ani garbników nie będzie (a przynajmniej, żeby nie przeważały smaku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do walenia chmielu na kilogramy - cóż, na tym polega idea Double czy Triple IPA, żeby było tego chmielu dużo.

 

Tak, bo browary mają własne uprawy chmielu, więc gdzieś muszą go spożytkować.

Taka ogólna uwaga, z sypaniem chmielu na goryczkę jest to ryzyko, że przy braku doświadczenia bardzo łatwo jest stworzyć coś, czego wypicie jest wyczynem graniczącym z masochizmem. Bardzo bezpieczne za to jest chmielenie na aromat, tu można pozwolić sobie na szaleństwo. Pamiętając o tym, bez wielkiego problemu otrzymamy piwo, które zachwyci nas w momencie otwarcia butelki i trwać w tym zachwycie będziemy do końca. Z prostego powodu, to co uderzy nas w nozdrza, jest pierwszym wrażeniem, na tyle silnym, że oddziałuje na dalsze. Jeżeli aromat nas powali, to sama goryczka (nawet jeśli wyszła nie taka, jakiej oczekiwaliśmy) zejdzie na drugi plan, a w piwie się zakochamy.

Czyli, jeżeli nie masz doświadczenia, to przy takich piwach musisz zachować maksimum zdrowego rozsądku.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35g na goryczkę przy 20L płynu to za dużo? Wydawało mi się, że rozsądnie, ale nie mam doświadczenia... Ale z drugiej strony - Vinnie z Russian River kazał sypać 100g :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp bardzo ciekawy, w warunkach domowych zmniejszyłbym jednak temperaturę zacierania z 66 do przynajmniej 64 stopni. Dlaczego? Otóż dlatego, że uwodnione drożdże suche są słabsze niż gęstwa. Zacieranie w 66 stopniach przy ekstrakcie około 20 może spowodować dosyć słabe odfermentowanie.
Mam wątpliwości co do gotowania chmielu 90 minut. Zazwyczaj chmiel goryczkowy wrzuca się na 60 minut. Dodatkowe 30 minut gotowania zwiększy goryczkę (według Beersmith 2) raptem o 6%, a zwiększy ekstrakcję garbników i innych substancji niepożądanych.
Z moich doświadczeń (oraz artykułów z BYO) wynika że chmielenie na zimno nie musi przekraczać 7 dni, ja natomiast robię 3-4 dniowe i moim zdaniem jest ono optymalne, pozwala uzyskać świeży chmielowy aromat, toteż nowy zaproponowany schemat chmielenia na zimno wygląda bardzo dobrze.

Jak robisz tak potężne piwo to polecam zapoznać się z artykułem BYO o chmieleniu whirlpoolowym:

http://www.piwo.org/topic/10132-artykul-byo-hop-stand-chmielenie-whirpoolowe/

W dużym skrócie zamiast dawać na 60 minut 35 gramów zacnego chmielu simcoe dałbym go do chmielenia whirlpoolowego, które daje więcej smaku i aromatu. W końcu AIPA, IIPA TIPA czy inna sripa to nie ma być odwar z piołunu tylko napój o jak największym aromacie amerykańskiego chmielu, prawda?

 

@EDIT: dopiero doczytałem do końca. Zaufaj chmieleniu whirlpoolowemu, zgodnie z artykułem daje nawet 15% utylizację chmielu w porównaniu do około 30% jakie zachodzi w kotle. Więc jeżeli sypniesz 100g mocno goryczkowego chmielu na whirlpool to już z samej tej przerwy powinieneś otrzymać +/- 60 IBU

Edytowane przez Bielo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć i czołem.

 

Obowiązki mnie nieco przerosły i nie zdołałem uwarzyć piwa wtedy gdy zakładałem, że to zrobię, ale już się za nie zabieram.

Mam jednak zagwózdkę i proszę Was o pomoc. Która opcja chmielenia wg. Was jest najsensowniejsza?:

 

opcja 1.

 

60min - 35g Simcoe;
30min - 23g Citra, 23g Amarillo, 21g Simcoe;
00min - 28g Citra, 28g Amarillo; 28g Galaxy;

 

1DH - 35g Citra, 35g Amarillo, 35g Galaxy;
2DH - 21g Citra, 21g Amarillo, 21g Galaxy;

 

lub 1DH - 56g Citra, 56g Amarillo, 56g Galaxy

 

 

opcja 2.

 

60min - 30g Simcoe

20min - 30g Amarillo, 30g Citra, 30g Simcoe

00min - 30g Amarillo, 30g Citra, 28g Galaxy

 

1DH - 60g Amarillo, 60g Citra, 28g Galaxy

 

 

opcja 3.

 

60min - 30g Simcoe

whirlpool (85-75°C) - 60g Amarillo, 60g Citra, 28g Galaxy

 

1DH - 60g Amarillo, 60g Citra, 28g Galaxy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem ale przy początkach ja bym się skupił na innych aspektach niż chmieleniu. Koledzy podpowiedzieli Ci już parę pomysłów ale wiem że początkujący wolą zrobić po swojemu. Jakkolwiek będziesz chmielił jak spieprzysz na innych etapach to chmielenie i tak nie będzie ważne. Ja bym wybrał jednak na początek łatwiejsze piwo. Szkoda kasy ;) Moim zdaniem to piwo będzie ostro przechmielone. Dowalić chmielu też trzeba umieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sobie takie zaplanowałem i nastawiłem się że robię to, najwyżej stracę te $35-40 na składniki :P

 

Właśnie poszło 30g Simcoe na 60'. Za niecałą godzinkę wyłączam palnik i robię whirlpool'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.