Jump to content
le_szek

grainfather

Recommended Posts

Jak uzyskać większą wydajność? - przynajmniej 75 % tzn moją garnkową?

Mam takie dwie propozycje - ja mam przepływ od pompy uchylony na maksa - tzn nad górnym sitem jest ok 3-4 cm brzeczki.

Drugi czynnik - ilość wody do zacierania - leję do kotła 4 L na kg słodu - czy nie lepiej zrobić tak że do tej ilości dolać jeszcze tą objętość która jest pod sitem ??

W jaki sposób ustalić te parametry ?

Wysładzam na 2 razy 1/2 wody na raz i potem 1/2 wody jak poprzednia schowa się pod koszem.

Jeśli robicie tak jak ja to muszę za wydajność 70 % zwalić winę na jakość słodu. Chciałbym 75 % jest to dla mnie optymalna wartość.

O, znowy Ty i wszystko na opak default_big_smile.png

Czemu nie korzystasz z wzoru do ilości wody podanego w instrukcji GF? KG słodu x 2.7 + 3.5 = ilość wody do zacierania.

Zazwyczaj to jakies 3.3l :1 kg

Aplikacja sama Ci to przeliczy, więc nie kombinuj. W wiekszej ilości wody enzymy pracują mniej wydajnie stąd możesz mieć nizszą wydajność.

Tak samo ilosc wody do wysladzania bierz z aplikacji i nie lej od razu 1/2 tylko wysladzaj po 1-2l max dolewajac tuz orzed odsłonięciem złoża.

Edit: Jeżeli przy wysladzaniu woda przelatuje Ci za szybko, to możesz sprobować wysładzać z "podbiciem". Wstawiasz kosz do plastikowego fermentora i wtedy bedzie lecieć wolniej, wypłukując więcej cukrów. Kosz przekładam z fermentora do fermentora na bieżąco dolewajac brzeczkę do GFa.

Przed samym zacieraniem możesz poczekac z 10 minut zanim wlaczysz recyrkulację i zamieszać dobrze po tym czasie. A pompę ustawiaj tak zeby tylko lekko przelatywało tą rurką bezpieczeństwa.

Spróbuj też zacierać dłużej np. 1.5h lub śrutować nieco drobniej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

@nike21 widziałem Twój wpis i zdj w którym pokazujesz ze hopstopper ściągnął Ci brzeczkę prawie do dna. Mam trochę inny hopstopper - okrągły i pomimo wielu prob nie udało mi sie uzyskać takiego efektu. Z reguły zostaje 1-1,5 l brzeczki. Próbowałem obniżać to mi sie przypala dno, jak jest wyżej to straty sa jeszcze większe. Czy u Ciebie hopstopper dotyka dna? Czy jest jeszcze cos na co powinienem zwrócić uwagę ?

@leonzn masz GF czy jakiś inny automat i jesli inny to w jaki sposób spuszczasz brzeczkę?

1 minutę temu, Hary86 napisał:

@leonzn masz GF czy jakiś inny automat i jesli inny to w jaki sposób spuszczasz brzeczkę?

GF30

7 godzin temu, leonzn napisał:

@nike21 widziałem Twój wpis i zdj w którym pokazujesz ze hopstopper ściągnął Ci brzeczkę prawie do dna. Mam trochę inny hopstopper - okrągły i pomimo wielu prob nie udało mi sie uzyskać takiego efektu. Z reguły zostaje 1-1,5 l brzeczki. Próbowałem obniżać to mi sie przypala dno, jak jest wyżej to straty sa jeszcze większe. Czy u Ciebie hopstopper dotyka dna? Czy jest jeszcze cos na co powinienem zwrócić uwagę ?

Zobacz na te moje zdjęcia. Wrzuciłem też tam jak wygląda sam filtr i rurka, którą wkładam do filtra. Ona jest skierowana w stronę dna. Sam hopstoper jest ustawiony ok 0,5 cm od dna.

Zakupilem falszywe dno z ali, link z tego tematu. Czy Wam rowniez tak trudno

wchodzi do kotla, jakby srednica byla ciut za duza?

C40E10D0-3085-4439-83B0-9F2F20D63135.jpeg

Posted (edited)

Wcisniecie go do spodu kociolka powoduje powyginanie sie falszywego dnia, wiec pozniejsze wyjecie to bylby cud. Srednica blisko 30 cm. Chyba, ze dostalem nie to dno :/

EDIT: Skośni po wczorajszej akcji zmienili aukcję, twierdzą, że teraz mają nowszą wersję i średnica wynosi 30 cm. Dla chętnych na zakup - jest to średnica, która nie pasuje do GF. Poprzednia miała około 29.5 cm średnicy.

Edited by dr A. Gun