Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, anteks napisał:

ps mielenie ww tym młynku to proszenie sie o problemy z filtracją nawet przy 50/50 łuski

Dobry młynek, trzeba tylko odpowiednio (czytaj metodą prób i błędów) ustawić grubość śruty, żeby jeszcze łamało ziarno, ale nie dawało samej mąki. Używam od x warek, działa, nie zapycha.

Przy pszenicy czy płatkach łuskę daję ile się sypnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący piwowar i od miesiąca użytkownik G30 mam do was kilka poniższych pytań oraz prośbę o pomoc:
- ile litrów macie ustawione na straty które zostają w kociołku ?
- gotujecie z przykrywka czy bez niej ?
- brzeczkę która zostaje w kociołku i ją potem wylewam mam wliczyć w wydajności jako ilość piwa, więc dodawać do ilości która jest w fermentorze ?

 

Zrobiłem 3 warki i coś robię źle gdyż ich wydajność jest na poziomie około 50%:

1 warka Summer Ale, ph wody 7,4
Słody kupione już zmielone jako zestaw:
Pilzneński 2kg
Pszeniczny 0,3 kg
Wiedeński 1,6 kg
Karmelowy30 – 0,4 kg

 

Woda:
do zacierania 15 litrów
do wysładzania 13,5
razem:  28,44
Wysładzanie trwało około 20 minut - za szybko skończyłem bo wynosząc kosz w wiadrze na zewnątrz uzbierało się tam jeszcze około 1,5 litra które wylałem

Gotowałem bez pokrywki

Ilość piwa w fermentorze: 16,5 litra

 

BLG przednie: 12
BLG początkowe: 13 Refraktrometr: BRIX:12 / procentów: 6%
 

 

2 warka American Wit, ph wody 7,4
Słody kupione sam mieliłem na młynku żarnowym do zelmera:
Pilzneński 2,5kg
Pszeniczny 0,5 kg
Pszenica 0,8 kg
Owsiany – 0,3 kg
Łuska ryżowa 0,18 kg – wcześniej zamoczona, położona na sitku lecz nie wyciśnięta z wody
Wysładzanie trwało godzinę !

 

Woda:
do zacierania 15 litrów
do wysładzania 13,5
razem:  28,5

Gotowałem z pokrywką

Ilość piwa w fermentorze: 18,5

 

BLG przednie: 10, Refraktrometr: BRIX:8,5 / procentów: 4
BLG początkowe: 11, Refraktrometr: BRIX:9 / procentów: 4,5
 

 

3 warka hefeweizen, ph wody 7,4
Słody kupione już zmielone jako zestaw:
Pilzneński 2kg
Pszeniczny 2,5 kg
Łuska ryżowa 0,25 kg – wcześniej zamoczona, położona na sitku lecz nie wyciśnięta z wody
Wysładzanie trwało 20 minut
Po wsypaniu słodów do wody zmierzyłem jej ph które wyniosło 6,17

 

Woda:
do zacierania 16,5 litrów
do wysładzania 12,5
razem:  29

Gotowałem 50% z pokrywką i 50% czasu bez pokrywki

Po zacieraniu ilość brzeczki: 26 litrów

Po gotowaniu ilość brzeczki 24 litry

Ilość piwa w fermentorze: 20,5

 

BLG przednie: 9,5, Refraktrometr: BRIX:9 / procentów: 4,3
BLG początkowe: 10, Refraktrometr: BRIX:10 / procentów: 4,9
 

Ostatnie dwa piwa warzę według tej instrukcji którą sobie stworzyłem na własny użytek ( różnica jest tylko w ilości dodawania łuski ryżowej ) – co zmienić, usunąć lub dodać ?

0-Grainfather G30 - kolejność prac zasada działania.docx

 

Z góry dzięki za pomoc !

 

Edytowane przez GregPasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.12.2022 o 11:47, GregPasz napisał:

Jako początkujący piwowar i od miesiąca użytkownik G30 mam do was kilka poniższych pytań oraz prośbę o pomoc:
- ile litrów macie ustawione na straty które zostają w kociołku ?
- gotujecie z przykrywka czy bez niej ?
- brzeczkę która zostaje w kociołku i ją potem wylewam mam wliczyć w wydajności jako ilość piwa, więc dodawać do ilości która jest w fermentorze ?

 

-Ustawiam 3L na straty, miałem wcześniej 2L ale nie otrzymywałem tyle warki ile oczekiwałem 

-Gotuje bez przykrywki, z przykrywka wykipi jak nie zbierasz białek z góry (ja zbieram całą te piane ale i tak gotuje bez)

-Przechylam kociołek aby większość wciągnęła pompa, na dnie zostają głównie szumowiny, resztki chmielu, drobinki słodu

Dodatkowo z chłodnicy wylatuje też jakieś 0.5L które wlewam do fermentora.

Trochę niska ta wydajność faktycznie, zbyt wysokie PH wody, łatwo ją wyregulować kwasami co może powodować właśnie niższą konwersje do cukrów. 

Wywal młynek żarnowy jeśli chodzi o mnie, kupuj ześrutowany słód.

Dobrze zamieszaj słód po dodaniu, ja niekiedy nawet w trakcie zacierania wyłącze pompe i zamieszam dla pewności.

Straty ustawione mam jak napisałem na 3L wydajność 70% i przeważnie wychodzi ile chce, niekiedy nawet więcej. 

 

Zdarzyło mi się pare razy, że wysładzanie schodziło bardzo powoli, pewnie kwestia śruty i płatków owsianych. Zazwyczaj do czasu zagotowania przeleci wszystko, ale zdażyło się tak, że niekiedy było naprawde źle to jeszcze troche zamieszałem młótem aby udrożnić. Jak za długo leci, daje kosz do dużej miski i podczas gotowania doleje jeszcze to co spłynie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
7 godzin temu, Szuwar71 napisał:

CZeść. Problem z G70. Wszystko chodzi ale niestety grzałka nie grzeje. Ktoś miał podobny problem? Może jakiś bezpiecznik?

W g30 bezpiecznik jest w podstawie, obróć swojego do góry nogami i sprawdź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym myjecie kociołki Grainfather ?

Napisałem do producenta czy można użyć Enzbrew 10 lub PBW  i dostałem taką odpowiedź:

"Hi Grzegorz, 

Thanks for your message, 
I am unsure on Enzybrew as a product but we advice on the Grainfather High Performance Cleaner is a CIP (Clean In Place) cleaner specifically formulated to work with hard and soft metals that the Grainfather brewing and fermenting vessels and the counter flow wort chiller both include.

If you cannot get hold of this, alternatives are:

  • PBW
  • Mangrove Jack's Cold Water Cleaner Detergent
  • Any other non chlorine, unscented cleaner will do - don't use cleaners high in acid and common household bleach
  • If using vinegar, dilute your vinegar solution to half parts vinegar and water. Scrub all components thoroughly. Rinse well.

The high performance cleaner is specifically designed to remove burnt on proteins.

  • Fill the boiler up with 7.5 L of water. Add 30 ml of Grainfather cleaner (if using another cleaner, use as directed on the cleaner instructions); remember to set the temperature to 55°C (131°F). See details under the cleaning section of the Grainfather manual.

Let me know if you have any further questions, 
 
Kindest Regards, 

Abby - Customer Experience Advocate - Grainfather

After the Christmas Holiday period, response times may be longer than usual. While you are waiting, or if you'd just like to check out extra info, be sure to visit our Help Centre in case it's got the answers you need, otherwise, we'll be in touch as soon as we can! We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year. "

Niestety nie znam angielskiego, a translator jakoś dziwnie to przetłumaczył - będę wdzięczny za spolszczenie odpowiedzi :)

Czy można do czyszczenia użyć PBW lub Mangrove Jack's Cold Water Cleaner Detergent, jeśli tak to w jakich proporcjach ?

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie to najpierw piszą, że nie wiedzą czy można stosować Enzybrew i że rekomendują produkt Grainfather'a, którego skład jest dostosowany do metali, z których składają się kociołki, fermentatory i chłodnice przeciwbieżne od Grainfather'a.

 

Dalej piszą, że jeśli nie możesz go zdobyć to rekomendują:

- PBW

- Mangrove Jack's Cold Water Cleaner Detergent

- każdy inny bezzapachowy środek czyszczący, który nie zawiera chloru. Nie używaj środków o wysokich stężeniach kwasów i popularnych domowych wybielaczy (pewnie coś w stylu Ace, Bielinka itp.)

- jeśli używasz octu to należy rozcieńczyć go pół na pół z wodą. Wyszoruj wszystko porządnie a następnie obficie opłucz.

 

Dalej zachwalają swój produkt i piszą jak go stosować.

 

To tyle jeśli chodzi o mail.

 

Ja co prawda nie mam Grainfather'a a Coobrę. Najpierw myję ją płynem do naczyń, płuczę a następnie 10l wody plus 40g nadweglanu, które podgrzewam do 60°C i puszczam w obieg na 15min. Po wszystkim jeszcze raz płuczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

ostatnio do warki podczas gotowania dodałem prawie 130 gramów chmielu i podczas chłodzenia pompka nie chciała ruszyć w G30 :(

Jak ruszyła jakimś cudem po 10 - 15 minutach to przepływ był minimalny, wydaje mi się że chmiel zatkał filtr i pompka nie mogła zaciągać - czy spotkaliście się z takim problemem ?  Zamierzam w tym tygodniu zrobić kolejne mocno chmielone piwo i będę wdzięczny za informacje jak zapobiec takiemu zjawisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, GregPasz napisał:

Cześć,

ostatnio do warki podczas gotowania dodałem prawie 130 gramów chmielu i podczas chłodzenia pompka nie chciała ruszyć w G30 :(

Jak ruszyła jakimś cudem po 10 - 15 minutach to przepływ był minimalny, wydaje mi się że chmiel zatkał filtr i pompka nie mogła zaciągać - czy spotkaliście się z takim problemem ?  Zamierzam w tym tygodniu zrobić kolejne mocno chmielone piwo i będę wdzięczny za informacje jak zapobiec takiemu zjawisku.

 

Przed chłodzeniem intensywnie zamieszaj łygą  i stwórz wir, odczekaj z  10 min i w tedy zaczynaj chłodzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację :) Zawsze przez około 2 minuty używam GF Whirlpool Paddle i czekam te 10 - 15 minut lecz tym razem nie zadziałało. Gdzieś czytałem o druciakach kuchennych zakładanych na filtr - ale czy to na pewno się sprawdzi w G30 i nie wydostaną się z nich jakieś zapachy lub inne związki podczas gotowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GregPasz napisał:

Dzięki za informację :) Zawsze przez około 2 minuty używam GF Whirlpool Paddle i czekam te 10 - 15 minut lecz tym razem nie zadziałało. Gdzieś czytałem o druciakach kuchennych zakładanych na filtr - ale czy to na pewno się sprawdzi w G30 i nie wydostaną się z nich jakieś zapachy lub inne związki podczas gotowania ?

 

Ja nigdy nie używałem  druciaków, jedynie hop spider przy przelewaniu do fermentora . Trzymam go pod skosem i strumień kieruję na górną krawędź hop spidera żeby leciało po ściance w tedy mi sie nie zatyka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, GregPasz said:

Cześć,

ostatnio do warki podczas gotowania dodałem prawie 130 gramów chmielu i podczas chłodzenia pompka nie chciała ruszyć w G30 :(

Jak ruszyła jakimś cudem po 10 - 15 minutach to przepływ był minimalny, wydaje mi się że chmiel zatkał filtr i pompka nie mogła zaciągać - czy spotkaliście się z takim problemem ?  Zamierzam w tym tygodniu zrobić kolejne mocno chmielone piwo i będę wdzięczny za informacje jak zapobiec takiemu zjawisku.

 

Możesz spróbować wyłączyć pompę i poczekać aż brzeczka spłynie grawitacyjnie i przepchnie drobinki chmielu, jak nie zadziała za pierwszym razem to spróbuj jeszcze z kilka razy. Miałem podobne problemy ale wyjąłem kulkę i sprężynkę z zaworka do którego przykręcasz chłodnicę, bo tam się często przytyka, i przepływ mam lepszy. Tylko musisz oczywiście uważać żeby nie włączyć przypadkiem pompy jeśli nic nie jest do tego zaworka podłączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.