Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, smerf08365 napisał:

Reklamacja na pewno trochę potrwa. Na GFa czekałem pół miesiąca i przez ten czas nic nie warzyłem bo myślałem, że zaraz przyjdzie ? Chyba zrobię tak jak napisałeś bo te oryginalne gumy wydają się tandetne ?

Ja na swój komplet gumek (też dostałem z podartymi) czekam od listopada 2020. Powodzenia w walce z supportem, który jest mocno ułomny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Nathandrel napisał:

Ja na swój komplet gumek (też dostałem z podartymi) czekam od listopada 2020. Powodzenia w walce z supportem, który jest mocno ułomny.

Reklamowałeś w TB czy bezpośrednio do producenta?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Nathandrel napisał:

Ja na swój komplet gumek (też dostałem z podartymi) czekam od listopada 2020. Powodzenia w walce z supportem, który jest mocno ułomny.

Założyłem wężyk i opaski zaciskowe tak jak radził kolega i wszystko działa. Zadzwoniłem do TB, mam im wysłać zdjęcie tej części a oni mają mi ją wysłać. Ile to będzie trwało to się jeszcze okaże. Ważne, że grainfather naprawiony i można zacząć warzenie. Ciekawi mnie ile szybciej będzie trwał cały proces w porównaniu do zwykłego gara. Dodam że na garach schodziło mi około 6,5h. Bez chłodnicy (ale ze śniegiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. 

Od kilku warek w tym miejscu, jak na zdjęciu (żółta strzałka), w okolicach złącza przedostaje się mi zimna woda i powolutku ścieka mi po chłodnicy na stół. Przy chłodzeniu brzeczki może nakapać powiedzmy 300ml.. Jak mam to naprawić by nie zepsuć? Może macie jakiś film lub zdjęcia lub stronę www jak uszczelnić? Podejrzewam iż przecieka mi łącze zimnej wody do chłodnicy. Czysta, woda, nie brzeczka.. I po wewnętrznej stronie sucho - cieknie tylko po zewnętrznej.. Będę wdzięczny za podpowiedź..

chlodnica.jpg

Edytowane przez olko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszej warce na g30, a ogólnie to dopiero 16. 

Zestaw NEIPA 16BLG z TB z płatkami pszenicznymi i owsianymi. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, wysladzanie poszło szybko, może nawet za szybko. Potem standardowo wykipiało mi przy gotowaniu, schładzanie przebiegło bardzo sprawnie. Zmierzyłem ballingomierzem i wychodzi mi 12 ??

Pytanie: skąd taka słaba wydajność? Przepływ pompy? Mieszanie zacieru zrobiłem przez pierwsze 10 minut, później założyłem górne sito i tylko pompa tak na 2/3, żeby nie przelewało się przez środek. 

Szczerze powiem, że po takim sprzęcie spodziewałem się trochę lepszego wyniku ?

Jak Wy, sobie z tym radzicie, żeby uzyskać lepszy wynik? 

Poniżej kilka fotek wraz z recepturą. 

Pozdrawiam 

IMG_20210313_013317.jpg

IMG_20210312_210729.jpg

IMG_20210312_224611.jpg

IMG_20210312_234216.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smerf08365 napisał:

Jestem po pierwszej warce na g30, a ogólnie to dopiero 16. 

Zestaw NEIPA 16BLG z TB z płatkami pszenicznymi i owsianymi. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, wysladzanie poszło szybko, może nawet za szybko. Potem standardowo wykipiało mi przy gotowaniu, schładzanie przebiegło bardzo sprawnie. Zmierzyłem ballingomierzem i wychodzi mi 12 ??

Pytanie: skąd taka słaba wydajność? Przepływ pompy? Mieszanie zacieru zrobiłem przez pierwsze 10 minut, później założyłem górne sito i tylko pompa tak na 2/3, żeby nie przelewało się przez środek. 

Szczerze powiem, że po takim sprzęcie spodziewałem się trochę lepszego wyniku ?

Jak Wy, sobie z tym radzicie, żeby uzyskać lepszy wynik? 

Poniżej kilka fotek wraz z recepturą. 

Pozdrawiam 

IMG_20210313_013317.jpg

IMG_20210312_210729.jpg

IMG_20210312_224611.jpg

IMG_20210312_234216.jpg

Więcej wody do zacierania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, smerf08365 napisał:

Dałem 18,5 litra. Ile wg Ciebie powinienen dać, żeby uzyskać te 16 BLG? 

Teoretycznie wg apki grainfathera móglbyś mieć te 16blg gdybyś zacierał w 17,8L wody i wysładzał 10. Powinno wyjść 20 litrów brzeczki 16BLG, ale przy 80% wydajności i bez strat (co przy tej ilości chmielu chyba jest nieosiągalne). Dziwna receptura imo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mateusz Stelmaszczyk napisał:

Teoretycznie wg apki grainfathera móglbyś mieć te 16blg gdybyś zacierał w 17,8L wody i wysładzał 10. Powinno wyjść 20 litrów brzeczki 16BLG, ale przy 80% wydajności i bez strat (co przy tej ilości chmielu chyba jest nieosiągalne). Dziwna receptura imo.

Wysladzalem 16litrami wody. Przed gotowaniem było jakieś 28l w kociołku. 

Pytanie, czy mieszacie złożę w trakcie zacierania? Ja zamieszałem tylko na początku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @smerf08365 prawie cały ten wątek poświęcony jest poprawieniu wydajności w GF.

 

Ta receptura z TB daje 15 BLG dla warki 20 litrów i wydajności 75% wg BS, a wg aplikacji GF daje 13,87 brix przy tych samych założeniach. Jeśli więc uzyskałeś 12 BLG to wg aplikacji GF masz wydajność ok 70%. Aplikacja też podaje 17,8 litra wody do zacierania i 11,4 do wysładzania. Wg BS 16 BLG z tej receptury można uzyskać mając 80% wydajności więc dość sporo.

 

Żeby zwiększyć wydajność dla tego kociołka musisz mieć możliwość śrutowania słodu odpowiednio drobno i dobrze jest mieć dodatkową siatkę na dolnym sicie, która spowolni wysładzanie. Wystarczy poczytać ten wątek, wszystko już jest napisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, nike21 napisał:

Kolego @smerf08365 prawie cały ten wątek poświęcony jest poprawieniu wydajności w GF.

 

Ta receptura z TB daje 15 BLG dla warki 20 litrów i wydajności 75% wg BS, a wg aplikacji GF daje 13,87 brix przy tych samych założeniach. Jeśli więc uzyskałeś 12 BLG to wg aplikacji GF masz wydajność ok 70%. Aplikacja też podaje 17,8 litra wody do zacierania i 11,4 do wysładzania. Wg BS 16 BLG z tej receptury można uzyskać mając 80% wydajności więc dość sporo.

 

Żeby zwiększyć wydajność dla tego kociołka musisz mieć możliwość śrutowania słodu odpowiednio drobno i dobrze jest mieć dodatkową siatkę na dolnym sicie, która spowolni wysładzanie. Wystarczy poczytać ten wątek, wszystko już jest napisane.

Rozumiem. Siatka i hopstopper od lewatywy zamontowane od razu ?

Ok, dzięki za info. Ciekawe, czy jeśli bym mieszał podczas zacierania, byłoby lepiej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2021 o 15:47, olko napisał:

Dzień dobry. 

Od kilku warek w tym miejscu, jak na zdjęciu (żółta strzałka), w okolicach złącza przedostaje się mi zimna woda i powolutku ścieka mi po chłodnicy na stół. Przy chłodzeniu brzeczki może nakapać powiedzmy 300ml.. Jak mam to naprawić by nie zepsuć? Może macie jakiś film lub zdjęcia lub stronę www jak uszczelnić? Podejrzewam iż przecieka mi łącze zimnej wody do chłodnicy. Czysta, woda, nie brzeczka.. I po wewnętrznej stronie sucho - cieknie tylko po zewnętrznej.. Będę wdzięczny za podpowiedź..

chlodnica.jpg

 

Hej kolego,

mam identyczny problem, aktualnie podstawiam ściereczkę i jakoś bardzo mi to nie przeszkadza, ścierka zbiera całą wodę. Ważne żebym nie musiał ścierać wody z podłogi :) 

Udało ci się jakoś to naprawić ? Zastanawiam się nad oddaniem na gwarancji, ale to zastopuje mnie nie na jakiś czas. Może w wakacje się zdecyduje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mateusz Stelmaszczyk napisał:

A ile miałeś litrów w fermentorze na koniec?

22litry. Podejrzewam że z pół litra albo lepiej mogło wykipieć ?

 

7 godzin temu, anteks napisał:

Ja  bym zacierał w w jaki 23-25l. Zestaw jest bardzo wyżyłowany i dodał bym dla spokojności 0,5 kg słodu

Oki, pewnie będę powtarzał tą warkę więc zrobię jak mówisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 16:31, goldi_WRO napisał:

 

Hej kolego,

mam identyczny problem, aktualnie podstawiam ściereczkę i jakoś bardzo mi to nie przeszkadza, ścierka zbiera całą wodę. Ważne żebym nie musiał ścierać wody z podłogi :) 

Udało ci się jakoś to naprawić ? Zastanawiam się nad oddaniem na gwarancji, ale to zastopuje mnie nie na jakiś czas. Może w wakacje się zdecyduje. 

Dopiero dziś warzyłem kolejny raz.. Dokręciłem niebieski kabel mocniej, co wcześniej bałem się robić by nie uszkodzić. I przestało kapać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2021 o 20:10, morgus napisał:

Reklamowałeś w TB czy bezpośrednio do producenta?

 

Lepiej reklamowac u producenta - ja akurat pracuje w Nowej Zelandii wiec tam sie odezwalem zeby pomoc uzytkowniowi forum i na swoj koszt doslali z Holandii PCB ktore zostalo zalane woda - w tym czasie TB udawal ze nigdy nie sprzedawal GF i nic nie wie o sprawie... Bedziesz mial problem to daj znac pomoge, akurat moj zmiennik jest teraz w New Plymouth to zadzwoni do nich tam na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
8 minut temu, witur napisał:

Próbował ktoś przenieść kosz z młotem do wiadra z karanikiem i tam prowadzić wysładzanie ? Może to w jakimś stopniu poprawi wydajność  ?

Niby jak wysładzanie do wiadra z kranikiem miałoby podnieść wydajność? Co za różnica czy wysładzasz do kotła warzelnego, czy do wiadra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, skazi napisał:

Niby jak wysładzanie do wiadra z kranikiem miałoby podnieść wydajność? Co za różnica czy wysładzasz do kotła warzelnego, czy do wiadra?

Większa kontrola  prędkości wysladzania (kranik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.