Skocz do zawartości

grainfather


le_szek

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, smerf08365 napisał:

Wyczytałem też, że warto zainwestować w camlocki. Gdzie polecacie takie kupić? Jeśli będzie już hopstopper, to czy jest potrzeba dodatkowo filtrować brzeczkę przed wlaniem do fermentora? 

 

Ja zakładam jeszcze profilaktycznie siatkę nylonową na wylot węża chłodnicy, czasem coś wyłapie jeszcze co hop stopper przepuści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wuuu napisał:

 

Ja zakładam jeszcze profilaktycznie siatkę nylonową na wylot węża chłodnicy, czasem coś wyłapie jeszcze co hop stopper przepuści.

Czyli podwójna pończocha też powinna dać radę ?

A jak z filtracją pszenicznych piw typu weizenbock, nie zapycha się hopstopper? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na dodatkowej siatce na dolnym sicie i śrutowaniu na 1,1mm nic się nie zapychało podczas zacierania i wysładzania. Hopstoper ma za zadanie oddzielić chmieliny i wytrącenia białkowe podczas gotowania. Z zacieraniem ma niewiele wspólnego.

 

Jak ktoś wyżej napisał, kup podstawowy gar + ocieplenie i zacznij warzyć. Resztę dokupisz z czasem jak sam stwierdzisz, że potrzebujesz.

 

Sam hopstoper też da rade bez żadnych siatek czy pończoch na wylocie z chłodnicy. I tak po skończeniu gotowania musisz wysterylizować chłodnicę puszczając brzeczkę z powrotem do gara więc hopstoper zdąży odfiltrować to co może polecieć na samym początku. Potem już leci klarowny filtrat, który odbierasz do fermentora.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2021 o 11:53, smerf08365 napisał:

... czy jest potrzeba dodatkowo filtrować brzeczkę przed wlaniem do fermentora? 

Dodam od siebie 3 grosze, po kilku warkach doszedłem, że dużo klarowniejszy płyn leci po takim drobnym zabiegu a mianowicie, jak już wyparzysz chłodnicę pod koniec gotowania(tak jak już było pisane 5 min wystarczy), zrobisz whirpoola czy też nie(Twoja wola), to najważniejsze:

 

Włącz pompę z niedużym przepływem 1/5, 1/4 pełnej mocy, ale skieruj wąż wylotowy z powrotem do kociołka i obserwuj co leci. Przez 1,5-3 minuty widać wyraźnie chmieliny, a po tym czasie bardzo ładnie się samoczynnie klaruje. Wtedy stop pompa, wężyk do fermentatora, pompa start, zimna woda start i leci cały czas ładny klarowny płyn.

 

Ja natomiast mam pytanie odnośnie końcówki zlewania, mimo whirpoola, zawsze trochę "przyżydzę" i nachylam delikatnie kocioł na wylot pompy żeby doskrobać jeszcze więcej dobroci i raz się uda nie zruszyć i idze klarowne a innym razem kociołek skoczy i idzie syf. Używam oryginalnego filterka GF, pisaliście żeby użyć druciaków do kompletu, jak to wykonać? obłożyć ten filterek? czy napchać do środka? Szkoda żeby 1,5l badź nie badź prawie piwa, szło w kanał.

 

Dzięki 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To następnym razem @leonek zrób tak, że jak już zobaczysz, że do kotła leci klarowny filtrat to włącz chłodzenie (zimną wodę) i jak poczujesz że chłodnica robi się zimna zegnij wężyk żeby zatrzymać wylot brzeczki, wsadź wężyk do fermentora i puść. Brzeczka poleci dalej i nie musisz zamykać i otwierać pompy. Ja mam blichmana na wylocie i jak zauważę, że brzeczka ma maks 30 stopni to odbieram do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy kupowaliście łopatkę whirlpoolową do nakładania na wkrętarkę? Z tego co widzę twojbrowar chwilowo nie ma, a chętnie bym kupił coś takiego do napowietrzania brzeczki (no i Whirlpoola, choć tutaj radziłem sobie łygą). Ktoś na forum robi, albo znacie jakiś sklep który coś takiego oferuje? Nie musi być grainfatherowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2021 o 17:15, nike21 napisał:

To następnym razem @leonek zrób tak, że jak już zobaczysz, że do kotła leci klarowny filtrat to włącz chłodzenie (zimną wodę) i jak poczujesz że chłodnica robi się zimna zegnij wężyk żeby zatrzymać wylot brzeczki, wsadź wężyk do fermentora i puść. Brzeczka poleci dalej i nie musisz zamykać i otwierać pompy. Ja mam blichmana na wylocie i jak zauważę, że brzeczka ma maks 30 stopni to odbieram do fermentora.

 

No proste rozwiązania najlepsze, masz rację, pi co to się motać i wykonywać niepotrzebne czynności... dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mateusz Stelmaszczyk napisał:

Hej, czy kupowaliście łopatkę whirlpoolową do nakładania na wkrętarkę? Z tego co widzę twojbrowar chwilowo nie ma, a chętnie bym kupił coś takiego do napowietrzania brzeczki (no i Whirlpoola, choć tutaj radziłem sobie łygą). Ktoś na forum robi, albo znacie jakiś sklep który coś takiego oferuje? Nie musi być grainfatherowy. 

 

Ja kupilem pręta z kwasiaka fi10 metrowego na jakimś składzie stali za 12pln, miałem resztki balustrady z kwasiaka, wyciąłem kształt łopatki flexem, pospawał kumpel za pare browarów(tego akurat nam nie brakuje?) i w sumie za 12pln mam fajne mieszadło i łopatę do whirpoola, zamiast wydawać 100 na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mateusz Stelmaszczyk napisał:

Hej, czy kupowaliście łopatkę whirlpoolową do nakładania na wkrętarkę? Z tego co widzę twojbrowar chwilowo nie ma, a chętnie bym kupił coś takiego do napowietrzania brzeczki (no i Whirlpoola, choć tutaj radziłem sobie łygą). Ktoś na forum robi, albo znacie jakiś sklep który coś takiego oferuje? Nie musi być grainfatherowy. 

Mam i szczerze mogę polecić, takiego napowietrzenia niczym jeszcze nie udało mi się uzyskać. Zerknij na oficjany sklep GFa mozę maja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mateusz Stelmaszczyk napisał:

Hej, czy kupowaliście łopatkę whirlpoolową do nakładania na wkrętarkę? Z tego co widzę twojbrowar chwilowo nie ma, a chętnie bym kupił coś takiego do napowietrzania brzeczki (no i Whirlpoola, choć tutaj radziłem sobie łygą). Ktoś na forum robi, albo znacie jakiś sklep który coś takiego oferuje? Nie musi być grainfatherowy. 

 

 

jak sie dobrze przyjrzysz to u nich  chwilowy brak towaru obejmuje pewnie z 50% asortymentu ;)

 

łopatke mam i polecam, robi robote

Edytowane przez morgus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, morgus napisał:

 

 

jak sie dobrze przyjrzysz to u nich  chwilowy brak towaru obejmuje pewnie z 50% asortymentu ;)

 

łopatke mam i polecam, robi robote

Taa, właśnie zauważyłem. No cóż, poczekam. Jak nie będzie w przeciągu paru tygodni to zamówię sobie z oficjalnego sklepu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Mateusz Stelmaszczyk napisał:

Hej, czy kupowaliście łopatkę whirlpoolową do nakładania na wkrętarkę? Z tego co widzę twojbrowar chwilowo nie ma, a chętnie bym kupił coś takiego do napowietrzania brzeczki (no i Whirlpoola, choć tutaj radziłem sobie łygą). Ktoś na forum robi, albo znacie jakiś sklep który coś takiego oferuje? Nie musi być grainfatherowy. 

Mój sposób na napowietrzanie brzeczki, mały silniczek 12V z drukarki pręt fi 3mm z nierdzewki z nakręconym skrzydełkiem z blaszki 10x20mm na końcu, (trochę podgięte końce, aby powodować ruch, wir cieczy w dół ) używany w czasie chłodzenia brzeczki tworzy wir poprawiając wymianę ciepła (poprawa chłodzenia) i jednocześnie napowietrza brzeczkę. Po wystudzeniu i przelaniu do fermentora jest z dwa litry piany. 

Edytowane przez 330ml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2020 o 21:52, morgus napisał:

Czy znajdzie się tu jakiś użytkownik grainfather g70? Mam problem z pompą - przy pierwszej warce działała jak jej się zachciało - po podłączeniu chłodnicy pompę było słychać ale wyrzucała z siebie jakieś mililitry. Po prawie godzinnej walce z wyłączaniem i włączaniem nagle zaczęła działać na pełnych obrotach  - zapchanie wykluczam bo tam było raptem 50g chmielu a pozniej przy hopstandzie poradziła sobie z 500 gramami - i szło to bardzo sprawnie. Przy czyszczeniu też miała zwiechę ale tam ruszyła po kilku miniutach.

 

poszukałem trochę w necie i tu też mieli taki problem:

 

https://www.geterbrewed.com/blog/2020/03/07/grainfather-g70-review-by-lacada-brewery/?fbclid=IwAR09oGYZSYyHzDvWQvzituGkv4puteg_QA2mKyITZTyda9smVttrV7XVo7I

 

 

udało się rozwiązać problem (jedna z grup g70 users na fb), dla przyszłych użytkowników g70 zostawie tu info

przed uruchomieniem pompy trzeba wyłączyć grzałkę i poczekać aż temperatura spadnie do 95-96 stopni i dopiero wtedy pompa start. Dziś znowu pompa się zapowietrzyła i na szybko szukałem rozwiązania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć

Czy ktoś słyszał czy będzie nowa wersja Grainfathera g30 ? Co by nie było to inne marki typu Coobra, brewtools ciągle coś usprawniają robią jakiś update sprzętu . W przypadku g30 , nic się nie zmienia od długiego czasu , a jednak kilka rzeczy przydałoby się zmodyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze jest wrogiem dobrego. Po co zmieniać sprzęt, który schodzi wszędzie na pniu, a cała społeczność przyzwyczaiła się już do tego, że pewne rzeczy można, ale nie trzeba zmieniać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hary86

Nie miałem na myśli o całkowitym zmianie sprzętu tylko o "update" "odświeżeniu". To chyba oczywiste , że marka Grainfather nie poprzestanie na takiej konstrukcji do końca istnienia . 

Prosta różnica jaka można zobaczyć w nowszej konstrukcji g70 to stożkowe dno i filtr do odzielania chmielin po gotowaniu .

Pytam o to czy ktoś coś słyszał o nowszej wersji tego modelu.

Pozdro.

Edytowane przez Gallson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z zagranicznych piwnych youtuberów zwrócił uwagę, że firma Grainfather zmieniła jakiś czas temu właściciela i to już za jego panowania powstał G70, więc może coś się jednak ruszy w tym temacie. 

Edytowane przez Hary86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Zamówiłem wczoraj łopatkę do whirlpoola i napowietrzania, ale nie mam w domu wiertarki. Czy taka wkrętarka z ikea (https://www.ikea.com/pl/pl/p/fixa-wkretarka-wiertarka-litowo-jonowa-90203263/) będzie dostatecznie mocna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Mijnheer napisał:

Cześć,

 

Zamówiłem wczoraj łopatkę do whirlpoola i napowietrzania, ale nie mam w domu wiertarki. Czy taka wkrętarka z ikea (https://www.ikea.com/pl/pl/p/fixa-wkretarka-wiertarka-litowo-jonowa-90203263/) będzie dostatecznie mocna?

Może być słabo z obrotami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.